DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • “Emlaktaki KDV ve stopaj indirimi kiracılara nefes aldıracak”

“Emlaktaki KDV ve stopaj indirimi kiracılara nefes aldıracak”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Katma Kıymet Vergisi (KDV) oranlarını aşağı çeken düzenleme 31 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Stopaj oranının yüzde 10’a düşürülmesiyle birlikte kiracıların ödeyeceği stopaj meblağı da yarı yarıya azaldı. Uzmanlar, düzenlemenin kiracıları rahatlatacağına dikkat çekiyor.

KDV ve Stopaj oranlarının indirilmesi ile birlikte bilhassa kiracıların yıl sonuna kadar rahat bir nefes alacağını belirten Elfi Gayrimenkul Yönetim Heyeti Başkanı Özkan Aydemir, mülk sahiplerinin net kira gelirinde bir değişiklik olmadığını, mukavelede belirtilen net kira bedelini tıpkı şekilde tahsil etmeye devam edeceğini belirtti.

Kelam konusu düzenleme hakkında değerlendirmelerde bulunan Aydemir, yıl sonuna kadar geçerli olacak bu uygulamanın 2020 yılındaki kayıp dönemleri telafi edecek en önemli adımlardan biri olduğunun altını çizdi. Aydemir, “Kiracıların kontratta belirtilen KDV oranları yüzde 18 olarak uygulanıyordu. Böylelikle kiracılar yüzde 18 oranında KDV meblağını net kira bedeli ile birlikte ödüyordu. Lakin yapılan indirim ile bir arada bu oran yüzde 8’e çekildi. Örneğin bin lira kira ödeyen kiracılar ayrıyeten ek olarak 180 lira KDV ödüyordu. Yeni düzenleme ile bu meblağ 80 lira olarak kiracıdan tahsil edilecek. Bu durumda bin lira kira ödeyen bir kiracı 6 aylık dönemde 600 liralık bir KDV indirimi almış olacak” dedi.

Milyonları yakından ilgilendiren bu düzenleme çerçevesinde bakacak olunduğunda Gelir Yönetimi Başkanlığı verilerine nazaran 2020 Haziran ayı prestiji ile Gelir stopaj vergisi aktif mükellef sayısı 3 milyon 4 bin 259 kişi olduğunu belirten Aydemir, “Buna ek olarak KDV mükellefi sayısı da 2 milyon 827 bin 139 şahsa ulaşmış durumdadır. Yapılan bu düzenleme sonucunda milyonlarca vergi mükellefi için yeni bir fırsat doğmuş oldu. Mülk sahibi ve kiracılar ortasında imzalanan kira kontratlarının içeriğinin bu düzenleme de büyük önem taşıyor. Kira bedeli KDV dahil olarak belirtilmiş ise, bu durum kiracılar için bir avantaj taşımamaktadır. Birebir zamanda kira mukavelesinde belirtilen kira bedeli net olarak belirtilmemiş ise yazılı olan sayı brüt kira olarak kabul edilecektir” formunda konuştu.

KDV ve Stopaj indirimlerinin emlak bölümünü direkt etkileyeceğinin altını çizden Elfi Gayrimenkul Yönetim Heyeti Başkanı Özkan Aydemir; “Konut kredi faizlerindeki indirimlerin akabinde hareketli günler yaşayan emlak ve gayrimenkul bölümü kelam konusu yeni düzenleme ile yeni bir hareket alanı kazanabilir. Bilhassa ticari mülklerin kiralanması kademesinde önemli bir sorun olan KDV ve Stopaj oranları yeni indirimlerle birlikte tekrar cazip hale gelebilir. Konut piyasasındaki alış ve satış trafiği ne yazık ki ticari mülkler için geçerli değildi. Bunun esas sebepleri de yüksek kira bedelleri ve buna bağlı vergi ödemeleriydi. Oranların aşağı çekilmesi yıl sonuna kadar uygulanacak. Lakin bölümün beklentisi bu oranların kalıcı olarak uygulanması yönünde. Yapılan indirimlerin kısa vadede yararları olacağından şüphemiz yok lakin kelam konusu takviyelerin daha uzun vadeye yayılması tüm bölümleri rahat bir nefes aldıracaktır” dedi.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 94’üncü hususunda sayılan esnaf, tüccar, serbest meslek erbabı, şirketler üzere kişi, kurum ve kuruluşlar iş yerleri için kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapıldığını tabir eden Aydemir, “Mevcut uygulamada, kiracı olan kelam konusu mükelleflerin, yaptıkları kira ödemelerinin brüt fiyatı üzerinden yüzde 20 gelir vergisi tevkifatı yapması gerekiyordu.

Yapılan düzenlemeyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar nakden yahut hesaben yapılan kira ödemelerine yüzde 10 gelir vergisi kesintisi yapılacak. Böylelikle kesinti yapmakla yükümlü mükelleflerin gerçek kişilere, kooperatiflere, dernek ve vakıflara yapacakları kira ödemelerine yüzde 10 oranı geçerli olacak” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Palandöken: “Devlet okulları bu yıl kantinlerden kira almasın”