a

Elektronik Ticaret Haber Sistemi nedir? Ne işe yarayacak?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Bakan Pekcan, Elektronik Ticaret Haber Sistemi (ETBİS) Dijital Tanıtım Toplantısı’nda “Elektronik Ticaret Haber Platformu” hakkında haber vererek, Türkiye’nin ilk kere derlenen e-ticaret donelerini açıkladı.

Türkiye ekonomisi için son radde stratejik bir alan olan e-ticaret sektörüyle ilgili Ticaret Bakanlığının iki çalışmasını paylaşmak istediklerini belirten Pekcan, bunlardan ilkinin “ETBİS”, gayrısının de girişimci ve tüketicilere rehber niteliğinde geliştirdikleri “e-Ticaret Haber Platformu” olduğunu söyledi. 

Pekcan, e-ticaret pratiklerinin KOBİ’lerin, üretici birliklerinin, aşikâr iş kollarında faaliyet gösteren esnafın ve dış ticaret meydanında nispeten tecrübesiz firmaların ticari faaliyetlerinin geliştirilmesi ve dış ticarete atılmalarının sağlanabilmesi bakımından büyük imkanlar sunduğunu söz ederek, küçük firmaların, girişimcilerin, üreticilerin e-ticaret sayesinde ürünlerini tüm dünyaya tanıtma ve pazarlama imkanına kavuştuğunu lisana getirdi.

Kişilerin ve ürünlerin hareketliliğinin kısıtlandığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde e-ticaretin önemi ve değerinin daha da fazla ortaya çıktığına dikkati çeken Pekcan, bu çerçevede e-ticaretin gelecekteki önemini artırarak sürdüreceğini vurguladı. 

“Vatandaşlar sitelerin güvenirliğini ETBİS’ten sorgulayabilecek”

Pekcan, e-ticaretin son yıllarda önemli aralık kaydetse de küresel ekonomi içinde hala görece yeni bir alan olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Firmaların e-ticareti aktiflikle kullanabilmesine yönelik siyasetler geliştirmek için bu sektörle ilgili somut ve ilmî olgulara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı olarak oldukça proaktif davranıp, ülkemizde e-ticaretle ilgili faal siyasetler geliştirebilmek, sektördeki tüm paydaşları bilgilendirmek ve kamuoyunu sektörle ilgili bilinçlendirmek ismine ETBİS’i, Elektronik Ticaret Haber Platformu’nu ve inanç damgasını hayata geçirdik. ETBİS ve Elektronik Ticaret Haber Platformu’nda konum alan pek çok haber ve kaynağa ‘eticaret.gov.tr’ adresinden ulaşabilirsiniz. Burası, tüm firmalarımıza ve vatandaşlarımıza fiyatsız olarak açıktır.”

Bu sitede nokta alan özelliklerden bir adedinin de “Kayıtlı Site Sorgulama” seçeneği olduğunu belirten Pekcan, “Burası mahsusen tüketicilerimizin alışveriş yapmak üzere olduğu e-ticaret sitesiyle ilgili sorgulama yapabilecekleri bir alan. Tüketicilerimiz, e-ticaret sitesi ETBİS’e üye midir, inanç damgası var mıdır, tek tıkla e-ticaret sitesine ilişkin tanıtım ve reklamlara ve iletişim kanallarına ETBİS üzerinden ulaşabilecekler. Bunların ötesinde, e-ticaret haber kaynağı olarak tasarlanan platformumuzda bir e-Ticaret Akademisi mahal almakta. Bu akademi üzerinden işletmelerimize ve tüketicilerimize online ve ücretsiz olarak e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri vermekteyiz. Burada e-ticaret sitesi kurulumundan e-ihracat yapılmasına kadar pek çok mevzuyu içeren 33 eğitim videosu ile 74 eğitim dokümanı ‘e-Ticaret Akademisi’nde vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.” haberlerini verdi.

“e-Ticaret danışmanı özelliği insana hususî tahliller sunacak”

Bakan Pekcan, başkaca, sitede taraf alan “e-Ticaret Danışmanı” özelliği ile site tasarrufunu oldukça kolay ve kişiye özel hale getirdiklerini tabir ederek, platformda başkaca, e-ticaret konusunda güncel haber ve raporlara da mahal verildiğini anlattı.

Sektörel aktifliklerin de burada paylaşıldığını vurgulayan Pekcan, anketler düzenlenebildiğini, “Forum” bölümünde işletmelerin ve tüketicilerin bir araya getirilerek fikir alışverişinde bulunmalarının sağlandığını kaydetti. 

“e-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız” kampanyasına yoğun ilgi

Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak geçen ay Türkiye’deki e-ticaret sektörü temsilcilerinin iştirakleriyle “e-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız” kampanyasını başlattıklarını hatırlatarak, “Kampanya KOBİ’lerimiz tarafından çok ilgi gördü. Bugüne kadar kampanyamızdan 135 bin KOBİ yararlanmıştır. Bunlardan 3 bini ilk sefer e-ticaret üzerinden süreç yapan firmalar. Bu kampanya sayesinde 7 bin bireye iş imkanı sağlandı, KOBİ’lerimize 1,2 milyar liralık ticaret hacmi kazandırılmış oldu.” sözlerini kullandı. 

Başkaca, pazara girişte dijital faaliyetler için destek mekanizmasını da açıkladıklarını anımsatan Pekcan, bunun yanı sıra daha güvenli bir e-ticaret altyapısı için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile iş birliği halinde yürüttükleri e-ticarette güven damgası tatbikinin 2. ayağını kamuoyuna tanıttıklarını söyledi.

Pekcan, e-ticaret sektöründe ve dijital ekonominin tüm yerlerinde firmaların yanında olmaya, onlara destek sağlamaya devam edeceklerini belirterek, “Ülke olarak e-ticaretteki potansiyelimizi en uygun şekilde kullanmak için özel sektörümüzle birlikte yoğun çalışarak girişimlerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SARB-83, ilklere imza atarak testi geçti