DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Muharrir: Noreen Burke

– ABD’nin birtakım eyaletlerinde yine açılışların durdurulmasına ya da geri alınmasına yönelten artan Covid-19 vakaları, 2020’nin 2. yarısına girerken yatırımcıları endişelendirmeye devam edecek. Perşembe günkü işsizlik müracaatları raporunun ilgi odağında olacağı ABD’nin ekonomi takvimi için sakin bir hafta olacak. İngiltere’de Brexit görüşmeleri gürültüsü sürerken bu ayın sonundaki önemli bir tepe öncesinde Euro nahiyesi maliye bakanlarının blokun toparlanma fonuna ilişkin yeni tartışmaları için yapacakları buluşma var.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Pandemideki gelişmeler

ABD’de koronavirüs salgınının son sıcak noktalarından olan Florida ve Texas, Cumartesi günü yekunda yaklaşık 20.000 enfeksiyon ile Covid-19 vakalarında tek günlük yeni rekor sayılar raporladı.

Son artışlar en çok, pandeminin en başında en son kısıtlamayı uygulayan ve bunları ilk olarak gevşetenler arasında bulunan Güney ve Garp eyaletlerinde telaffuz edildi ve sağlık yetkililerini harekete geçirdi.

Pandeminin gidişatı, yatırımcılar için belirsizlik kaynağı olmaya devam ediyor ve Goldman Sachs’ın (NYSE:GS) bir yazısına nazaran ABD’nin %40’ından fazlası yine açılış planlarını ya beklemeye aldı ya da aksine çevirdi. Yeni kısıtlama önlemleri işgücü piyasasındaki meselelere yenisini ekleyecek.

2. ABD ekonomi takvimi için sakin bir hafta

Pazartesi günü Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) ABD için tarım dışı aktivite anketleri raporlanacak. Ekonomistler müspet nahiyeye dönüş öngörüyor. Öteki yandan data firması IHS Markit, ABD’nin işletme aktivitesi verilerini paylaşacak.

Perşembe günü yayınlanacak olan ilk işsizlik müracaatları haftalık raporu yakından izlenecek. Yeni işten çıkarma seviyeleri, işletmeler tekrar açılsa da hala yüksek ve ekonomistler, işgücü piyasasındaki toparlanmanın yavaş olacağının bir işareti olduğunu söylüyor.

Perşembe günü ayrıyeten Walgreens Boots Alliance (NASDAQ:WBA) çeyrek dönemlik sonuç raporu ile Cuma günü ABD’nin ÜFE verileri taraf alıyor.

3. 2. yarı başlıyor

2020’nin ilk yarısını yüksek bitiren piyasa boğaları, ekonomik toparlanma işaretleri ve aşı umutları ile 2. yarıya neşeli bir giriş yapacak. Avrupa ve Çin’in ekonomi verileri de toparlanmanın sürdüğüne işaret ediyor ve yaklaşan çıkar dönemi, yararların dibi gördüğünün bir kanıtı olabilir.

Fakat hala pek çok engel var. ABD Kongresi’nin işsizlik başvurusu destek programını 31 Temmuz sonrasına erteleyip ertelemeyeceği net değil. ABD’nin Kasım ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerine giden yol, bilhassa Demokrat Joe Biden’in anketlerdeki liderliği sürerse engebeli olacak. Ve AB’nin 750 milyar dolarlık toparlanma fon teklifi üzerinde anlaşmaya varması gerekiyor.

Yatırımcılar, borç seviyeleri arttıkça yetkililerin şüpheye düşmesinden telaşlı. Şimdiye kadar bu türlü bir belirti olmadı gelgelelim siyasetçilerin teşvikleri azalttığına dair rastgele bir işaret, felaket habercisi olabilir.

4. Euro yerinin yolları taşlı

AB 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin resesyonu yaşarken Almanya, blokun altı aylık dönüşümlü başkanlığını şimdi aldı.

AB başkanları 1 trilyon Euro (1,1 trilyon dolar) üzerinde çok yıllı bir bütçe üzerinde anlaşmalı, Covid-19’dan en çok zarar gören ekonomiler için başlatılan bir toparlanma fonu başlatmalı ve Brexit sonrası İngiltere ile ilişkilerini netleştirmeli.

Perşembe günü yapılacak olan Euro kesimi maliye bakanları içtiması, 17-18 Temmuz doruğu – toparlanma fonu anlaşmasını garantilemek için önemli – öncesinde bize bir şeyler anlatabilir.

Almanya, Avrupa’yı tekrar güçlü yapmak için AB başkanlığı mühletini kullanmak istiyor; bir toparlanma fonu anlaşması mutlaka yardım edecektir. Piyasalar, dayanışmanın üstün geleceği konusunda ümitli – euro Mart ayından beri %5 üzerinde artış yaşadı fakat münakaşa başlarsa optimistlik yok olabilir.

5. Brexit görüşmeleri gümbür gümbür

Brexit’in son görüşme çeşidi, AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier’in İngiltere hükümetinin hürmet ve bağlılık eksikliğinden şikâyet etmesi ile iki taraf arasındaki önemli anlaşmazlıklar arasında bir gün erken bitti.

İki taraf bu hafta Londra’da görüşmelere devam edecek fakat muvaffakiyet elde etmek mümkünsüz görünüyor.

İngiltere 31 Ocak’ta dünyanın en büyük ticari blokundan ayrıldı lakin yıl ahir bitecek olan geçiş döneminde yeni bir ilişki tasarlama konusunda pek ilerleme kaydedilmedi. İki taraf da geçen haftaki müzakerelerin süreci tekrar başlatacağından umutluydu.

–Bu haberde Reuters’in eği bulunmaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bingöl’de Yukarı ve Aşağı Kaleköy barajları törenle açıldı