a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Muharrir: Noreen Burke

Investing.com – Bu hafta yatırımcıların ilgi odağında olacak esas ekonomi göstergesi, ABD’de artan koronavirüs sayısı olacakken IMF, kürese büyüme varsayımlarını düşürecek. Konut dalına ait güncellemeler, dayanıklı mal siparişleri ve alışılmış ki ABD işsizlik müracaatları ile ekonomik takvim açısından sakin bir gün olacak. Euro ortamı ve İngiltere PMI datalarının derin bir daralma kesiminde olduğunu göstermesi beklenen. Başka yandan FTSE Russell, Cuma günü borsa endekslerini tekrar düzenleyeceğinden tarihi olarak yılın en ağır süreç günlerinden birine yol açacak.

İşte haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Koronavirüs enfeksiyonu pek çok eyalette artıyor

Başta Güney ve Garp olmak üzere ABD eyaletlerinin birçoklarında koronavirüs enfeksiyon nispetlerinde yaşanan artış, piyasanın gerginliğini artıracak üzere görünüyor.

ABD Lideri Donald Trump Cumartesi günkü açıklamasında, ABD yetkililerinden, daha ziyade vaka keşfine yol açan “iki ucu keskin kılıç” olduğunu söylediği test sürecini yavaşlatmasını istediğini belirtti.

Sağlık eksperleri, genişletilmiş teşhis testlerinin vakalardaki büyümenin hepsini değil yalnızca bir kısmını açıkladığını söylüyor. Reuters’in olgularına nazaran, bugüne kadar virüsten ölen Amerikalı sayısı 119.600’den çokça.

Cuma günü Fed yetkilileri, virüsün denetim altına alınamamasıyla daha uzun vadeli kapanışlara gerek olabileceğini söyledi ve iş artışındaki son olumlu eğilimin yakında bilakis dönebileceğini de ekledi.

2. IMF, global ekonomik görünümün daha da makûs olduğunu söyleyecek

IMF’nin Çarşamba günü yayınlanacak global ekonomi varsayımı güncellemesinde, 2020 global resesyonunun Nisan ayındaki iddialardan daha bed olacağını söylemesi bekleniyor.

IMF o vakit, global ekonominin 1930’lardaki Büyük Bunalım’dan bu yana gördüğü en istenilmeyen finansal bunalımı yaşayacağını söylemiş, %3 küçülme öngörmüştü. Artık Fon, düşüşün çok daha beğenilmeyen olabileceği ikazını yapacak.

IMF’nin baş ekonomisti Gita Gopinath Salı günkü bir blog paylaşımında, “Büyük Bunalım’dan beri birinci defa 2020’de hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasa ekonomileri resesyonda olacak. Haziran ayı Dünya Ekonomisi Görünümü Güncellemesi, evvelki iddialardan daha bile istenilmeyen negatif büyüme gösterebilir” dedi.

Gopinath başkaca, mevcut bunalımın “dünyanın daha evvel gördüğü hiçbir şeye benzemediğini” belirtti.

3. Konut olguları, dayanıklı mallar ve işsizlik müracaatları

ABD’nin ekonomi takvimi biraz sakin olacak. Mayıs ayına ilişkin yeni ve var olan konut satışları ve düzgünleşme beklense de virüs öncesi seviyelerin altında kalacak olan dayanıklı mal siparişleri açıklanacak.

Perşembe günü yakından takip edilen birinci işsizlik müracaatları ilginin merkezinde olacak.

Geçen Perşembe günkü rapor, birinci işsizlik müracaatları temposunda yavaşlama olsa da ekonominin Covid-19 kaynaklı resesyondan toparlanmasının uzun ve sıkıntı olacağı mütalaasını destekledi.

ABD Perşembe günü birinci çeyrek GSYH’sinin üçüncü iddiasını paylaşacak.

4. Euro nahiyesi ve İngiltere PMI dataları

Euro ortamında ekonomiler kademeli olarak tekrar açılırken hissiyatın ne kadar vadede toparlandığına dair süratli bir bakış sunacak olan tüketici itimadı, Pazartesi günü açıklanacak. Salı günü de Haziran ayı PMI doneleri paylaşılacak. Mayıs ayı PMI dataları Nisan ayına nazaran daha düzgün olsa da imalat ve hizmet kesimlerinin hala derin bir küçülme nahiyesinde olduğunu gösterdi.

İngiltere de bu hafta PMI datalarını paylaşacak ve imalat ve hizmet kesimlerinde kıymetli bir toparlanma öngörülse de her iki okumanın da 50 seviyesinin altında, küçülme nahiyesinde kalması bekleniyor.

5. FTSE Russell yine düzenleniyor

FTSE Russell Cuma günü borsa endekslerini tekrar düzenliyor. Yıllık tekrar dengelenme her Haziran ayının dördüncü Cuma günü, piyasalar kapandıktan sonra en son olarak gerçekleşir.

Yol açtığı ticaret hacmindeki artış, piyasa kapanmadan acilen evvel doruğa ulaşır. New York Borsası ve Nasdaw, revizyonun boyutundan ötürü kapanışta ticaret kurallarını ve olağandışı piyasa koşulları halinde acil durum planlarını tekrarlar.

Behre senetleri, büyük ölçekli Russell 1000 ve küçük ölçekli Russell 2000 de dahil olmak üzere Russell’ın endeks ailesine eklenir ya da listeden çıkarılır ve fon başkanlarının, portföyleri yeni yükleri ve bileşenleri yansıtacak formda ayarlamalarına teşvik eder.

Bu yıl Bank of America analistleri mahsusen mega kapasiteli teknoloji payları için büyük değişimler öngörüyor. Bu “yukarı taşınma”, uzaktan çalışmaya geçiş ortamında fiyatlarında artış yaşayan Zoom Medya Communications Inc (NASDAQ:ZM), Slack (NYSE:WORK) ve Crowdstrike (NASDAQ:CRWD) üzere isimleri içerebilir.

–Bu haberde Reuters’in eği bulunmaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Türkiye’nin Arabası 2022 ahir yollarda olacak