a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Dünya Bankası Ülke Yöneticisi López: Türkiye programları süratli ilerliyor

Dünya Bankası Ülke Yöneticisi López: Türkiye programları süratli ilerliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dünya Bankası Türkiye Ülke Yöneticisi Humberto López, Dünya Bankası programlarının tüm dünyada birebir kurallar çerçevesinde yürütüldüğünü, Türkiye programlarının da bu biçimde ilerlediğini vurgulayarak, işleyişte Türkiye tarafı ile çok yakın çalıştıklarını ve projelerin muvaffakiyetle hayata geçirildiğini, yeni projeler üzerinde çalıştıklarını anlattı.

17 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Ekonomi’nin sorularını yanıtlayan Humberto López, Dünya Bankası’nın mali yılı (1 Temmuz-30 Haziran) dikkate alındığında, bu mali yıl sonu itibariyle, yürürlükteki projelerde ayrılan fiyatın yüzde 11’inin kullanıldığını kaydetti. Yalnızca Dünya Bankası’nın şu anda uygulamada bulunan Türkiye projelerinin toplam fiyatının 11 milyar dolar dolayında olduğunu hatırlatırken, tüm kümenin toplamda yürürlükte olan 17 milyar dolar dolayında bir proje stokunun olduğunu, bunun da üzerine çıkacak yeni programların görüşüldüğünü belirtti.

“YENİ PROJELER İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Dünya Bankası Kümesinin Türkiye’ye ait yürüttüğü projelerde, muhataplarıyla yeterli bağlar olduğunu ve süratli, hatta birtakım açılardan programın ilerisinde olduklarını kaydeden López, yürürlükte olanlar dışında gelecek periyotta de değerli projeleri hayata geçirmek üzere görüşmelerin sürdüğünü anlattı.

100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMA İŞARET ETTİ

Türkiye’nin enerji projelerine yönelik gündemin hatırlatılması üzerine ise López, Türkiye’nin COP28’de duyurduğu programın bilhassa yenilenebilir güç alanında uzun yıllara dayalı üretim, iletim ve dağıtım için 100 milyar dolarlık bir yatırıma işaret ettiğini hatırlatarak, bu çerçevede Dünya Bankası’nın kamu inhisarında bulunan iletim için 150 milyon dolarlık bir proje üzerinde çalıştığını lakin bunun da erken basamaklarda olduğunu anlattı. López, “Bu evrede benim varsayımım, 12 ay içinde kendi hazırlığımızı bitiririz. Bu ortada EBRD, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Kalkınma Bankası ile irtibatımız devam ediyor.” dedi.

KAYNAK: EKONOMİM.COM

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Zelzele bölgesinde sanayi toparlanıyor