a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Drone uçuşları için Ankara’da şahsi hava alanı açılıyor

Drone uçuşları için Ankara’da şahsi hava alanı açılıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan, yaptığı açıklamada, Test ve Kıymetlendirme A.Ş. (TRTEST) ve Teknopark Ankara iş birliğinde, İHA ve drone test uçuşları için Daima Tahsisli Hava Meydanı açacaklarını söyledi. Meydandaki çalışmaları 15-20 gün içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Başkan Kalkan, girişim ile savunma ve havacılık kesiminin test konusundaki muhtaçlıklarını gidermeyi amaçladıklarını kaydetti.

Başkan Kalkan, “Bizim açımızdan çok önemli. Son yıllarda Türk kişisiz hava araçları dünya gündemine damgasını vurdu. Yerli ve milli sanayi gitgide yeterli bir noktaya ilerliyor. Kalecik Belediyesi olarak Tekno Park Ankara, TRTEST ile birlikte kişisiz hava araçları ile ilgili bir girişim içerisindeyiz. Girişimin başlangıcı ise Daima Hava Meydanı Tahsisi. Cumhurbaşkanlığımız tarafından onaylandı. Kalecik’ten Çankırı’ya kadar yaklaşık 50 kilometrelik ortamı kapsayan bir hava alanı, bu girişim için tahsis edildi” dedi.

’YAKIN ZAMANDA BIRINCI ETAP BİTECEK’

Başkan Kalkan, girişimin 2 aşamalı olduğunu belirterek, “Birinci etapta 2,5 dönüm alan üzerinde bir tesis yapılacak. Bu tesiste kullanıcılar rahatlıkla hava meydanını kullanabilecekler. Teknoloji firmaları, devletimizin kamu kuruluşları ya da bireysel vatandaşlarımız buradan faydalanabilecekler. Yakın zamanda ilk etap, kısa bir mühlet sonra da 2. etap devletimizin desteği ile tamamlanacak” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Elektrikli gezi aracı” girişiminde Ar-Ge süreci sona erdi