DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Dr. Özkan: “Taş hastaları her gün likit almalı”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Üroloji Eksperi Opr. Dr. Gürkan Özkan, teknolojik gelişmeler ve asrî yaklaşımlar sayesinde böbrek ve idrar yolu taşlarının sebep olduğu hastalıklarda uygulanan tedavi yolları ile büyük orantıda muvaffakiyet sağlandığını söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Üroloji Kompetanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, böbrek ve idrar yolu taş marazları hakkında değerli haberler vererek uyardı. Opr. Dr. Gürkan Özkan, en sık uygulanan inceleme formülleri direkt karın grafiği ve ultrasonografi olduğunu belirtti. Bu inceleme formüllerinin hastalara rastgele bir tatbik zorluğu oluşturmayan, olağan ve pratik prosedürler olduğuna dikkat çeken Dr. Özkan, “Bu formüllerin ehliyetsiz kaldığı durumlarda ilaçlı böbrek sineması (IVP) yahut spiral bilgisayarlı tomografi üzere radyolojik yollarla teşhis konulabilmektedir. Taş marazı devletimizde gayrı memleketlere nazaran daha sık (ortalama yüzde 15) görülebilmektedir. Taş oluşumunda tesirli olan en sarih faktörler, iklim ve beslenme alışkanlıklarıdır. Genetik yatkınlık en değerli risk faktörlerindendir. Taş marazı olan hastaların ailelerinde yüzde 10-40 arasında değişen orantılarda taş marazı hikayesi mevcuttur. Taş Marazı umumiyetle yirmili yaşlarda başlamakta ve erkeklerde. Biraz daha sık görülmektedir. Böbrekte taşların oluşumu birçok faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Böbreklerde şekillenen ve. Atılan idrarın ölçüsü çok değerli olup, bir grup faktörlerin tesiri ile kimi kimyasal unsurların idrar yoluyla atılımı artmakta ve alınan likit ölçüsüne bağlı olarak azalabilen idrarda bu unsurlar kolay kolay çökerek, küçük kristallerin oluşmasına yol açmaktadır. Bu kristaller şekillendikten sonra süratle büyüyerek böbrek taşlarını oluşturmaktadır” dedi.

“Böbrek taşları erkeklerde bayanlara nazaran 2-3 kat daha çokça oluşuyor”

Taşların oluşmasını önlemede en değerli faktörün, alınan likit ölçüsü olduğunu dikkat çeken Dr. Özkan, “Bünyesi taş oluşturmaya yatkın bireyler, yeteri kadar su içmezse (günde en az 2-2.5 litre ) idrar ölçüsü azalacak, idrar daha ağır bir duruma gelecek ve idrardaki taş oluşturan hususların çökmesi ile yeni taşlar oluşacaktır” diye konuştu.

Taş hastalarının yapması gerekenler ile ilgili haber veren Dr. Özkan, “Taş hastaları her gün yeteri kadar likit alınması ( 2-2.5 litre, 10-12 bardak), sık tekrar eden taş illeti durumunda yiyeceklerin düzenlenmesi, sistemli yürüyüş ve egzersizler, gerilimden uzak bir hayat üslubunun sağlanabilmesi, sık tekrar eden taş hastalıklarında vücutta taş oluşumuna yol açan sebeplerin aydınlatılması emeliyle kan ve idrar örneklerinin incelenmesi ve gereken tedavinin başlatılması, mevcut taşların büyümeden gereken tedbirlerin alınması ve taşların tutarlı prosedürlerle temizlenmesi, ailesinde yaygın taş illeti bulunan ve sık sık taş oluşumu ile karşılaşan bireylerin bu mevzuda deneyimli merkezlerde genetik incelemelerden geçmesi gerekiyor” biçiminde konuştu.

“Üreteroskop denilen aletler yardımıyla girilerek tedavi edilebilirler”

Hastaların, üreter kanalı içerisindeki taşlar düşmezse yahut ESWL ile kırılmazsa idrar yolundan üreteroskop denilen aletler yardımıyla girilerek tedavi edilebiliceğini tabir eden Dr. Özkan, “Üreteroskoplar 2.5-3 mm çapında, uzunlukları boyunca bir çalışma kanalı ve imgeyi sağlayan bir mercek bulunan cihazdır. Rijid yani sert üreteroskoplar ile dış idrar yolu yahut mesane geçilip üreten içine girilerek taşlar Holmium lazer yahut pnömotik taş kırıcı ile kırılarak tedavi edilir. Bu üreteroskoplar ile alt ve orta üreterdeki taşlar tedavi edilebilirler. Üreterorenoskopik taş tedavisi sonrası, hastalar birebir gün yahut bir gün sonra meskenlerine taburcu edilirler” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye, koronavirüse karşı ilk yerli sentez ilacını üretti