a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Döviz – Sterlin, GSYH Zayıfladığından Ötürü Ağırlık Altında

Döviz – Sterlin, GSYH Zayıfladığından Ötürü Ağırlık Altında

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Yayınlanan son GSYH rakamları, ilk çeyrekteki küçülmenin beklenenden daha derin olduğunu ortaya koydu ve sterlin Salı günü pres altına girdi.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin Salı günü yayınladığı revize edilmiş iddialara nazaran İngiltere GSYH’si, Covid-19 salgınından ötürü 2020’nin ilk çeyreğinde %2,2 düşüş yaşadı.

Bu rakam, daha önce %2 küçülme kestiriminden düşüş istikametli revize edildi ve İngiltere ekonomisinin 1979’dan beri en büyük çeyrek devirlik küçülmeyi söz ediyor.

GBP/USD Pazartesi günü %0,2 düşüşle 1,2276 oldu ve geçen haftaya nazaran yaklaşık %2 geriledi. EUR/GBP ikilisi Pazartesi günü üç ayın yüksek seviyesi 0,9175’i gördükten sonra %0,1 düşüşle 0,9133’a düştü ve hafta bazında %1,6 yüksek.

Sterlin birçok faktörden, bilhassa koronavirüsle ilişkili kapatılmaların ve hükümetin salgını ele alış biçiminin verdiği ekonomik zarar ötürü ağırlık altında.

Boris Johnson’ın harcamayı artırma lafını takiben Britanya hükümetinin planlanmış altyapı programını nasıl ödeyeceğine dair telaşlar var. Johnson Salı günü bahis üzerine açılış konuşması yapacak.

Johnson Pazartesi günü “bu, İngiltere’ye Rooseveltvari bir yaklaşım zamanı” diyerek iş imkânı yaratan kamu iş projeleri ile ABD’nin Büyük Bunalım’dan toparlanmasına yardım eden eski ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in ‘Yeni Düzen’ programına referans verdi.

Bunun üzerine pek ilerleme görülmeyen Britanya’nın AB ile olan ticaret ilişkilerine dair büyük belirsizlik var.

Danske Bank analistleri bir araştırma yazısında “aslında en kıdemli hükümet yetkilisi (yumuşak bir Brexitçi olarak kabul ediliyor) artık daha şahin olan, İngiltere’nin kıdemli Brexit müzakerecisi David Frost ile taraf değiştirmiş durumda” dedi.

Öte yandan Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti önünde performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 97,645 oldu. EUR/USD %0,3 düşüşle 1,1212 ve USD/JPY %0,1 artışla 107,64’ten alıcılandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 pandemisi adaptasyon işareti göstermediğinden Amerikan doları inançlı bir liman olarak görülürken global dayanışma eksikliğine bakılırsa “en kötüsünün şimdi gelmediğini” söyledi.

Başkaca ABD Fed Başkanı Jerome Powell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük ekonomisinin görünümünü “olağanüstü belirsiz” olarak söz etti ve hem koronavirüsü denetim altına alma hem de hükümetin toparlanmayı destekleme eforlarına bağlı olacağını söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Piyasalar – Avrupa Yükselişte; Shell Payları FTSE’yi Aşağı Çekti