a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Dolar/TL kurundaki sıkışma pahalılık verisi ile değişebilir

Dolar/TL kurundaki sıkışma pahalılık verisi ile değişebilir

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Investing.com – Pandeminin global ekonomiyi durdurması ve finans piyasalarında da sert satışlara neden olmasıyla Fed öncülüğünde başlayan genişlemeci para siyaseti ECB, BOJ ve BOE’nin yanında başka ülke merkez bankalarıyla da devam etti. Nakdî desteğin yanında mali teşviklerin de artırılmasıyla piyasalardaki satışlar durdu. Mayıs’ta kademeli olarak açılan ve Haziran ayında ise gevşetilen faaliyetlerin akabinde göstergelerde de düzgünleşme yaşanmasıyla piyasalardaki yükseliş de hızlanıyor. Bu süreçte desteklerden güç alan gelişen ülke paralarının birçok dolar önünde paha kazanırken TL ise sonlu kar sağlayan paralar arasında bölge alıyor.

Mayıs ayında 7,27 seviyesine çıkarak rekor tazeleyen USD/TRY kuru, sonrasında mahsusen swap beklentileriyle 6,70’in altına geriledi, lakin beklenen anlaşmaların şimdi sağlanamamış olması kurdaki düşüşü de durdurdu. Akabinde 11 Haziran’da vaka sayılarındaki artışın muhtemel 2.dalga kaygısı yaratması ve ABD Dolar Endeksi’nin 3 ayın en düşük seviyesinden tekrar yükselişe geçmesi ile dolar kuru da 6,80 seviyesi üzerine çıktı. 11 Haziran itibariyle 6,86-6,2 aralığında nispeten dar bantta süreç gören kurdaki sıkışma bu hafta da devam ediyor.

TCMB’nin Temmuz 2019 itibariyle başlattığı nema indirimine son içtimada pahalılık ve cari açık faktörleri nedeniyle ara vermesi Cuma günü açıklanacak pahalılık verisinin önemini artırdı. Besin fiyatlarındaki artış ve petrol fiyatındaki toparlanmanın pahalılığı baskıladığını belirten merkez, pahalılığın yaz devrinde yükseliş yaşayabileceğini ön görüyor. Öte yandan yüksek kur ve azalan global ticaret nedeniyle cari açığın da yükselmesi merkezin frene basmasına neden oldu.

Günlük bazda 6,85 seviyesindeki seyrine devam eden kurda pahalılığın %12 beklentisini aşması durumunda bir ölçü yükseliş yaşayabileceği ön görülüyor, lakin yükseliş suratında pahalılık ve nema arasındaki bozulmanın derecesi önemli olacak. Öte yandan alımların kuvvetlenmesi için göstergelerden ziyade global risk iştahındaki bozulmanın daha belirleyici olması beklenirken şimdilik bu yanda bir haber akışının olmaması da fiyattaki sıkışmanın devam etmesine neden oluyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Volkswagen koronavirüsün tesirleri nedeniyle Türkiye’de planladığı fabrika yatırımını durdurma kararı aldı