a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Dijital Türk Lirası çalışmaları kapsamında yeni testler yapılacak

Dijital Türk Lirası çalışmaları kapsamında yeni testler yapılacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dijital paralar, kabul görerek global finans sisteminin içine girdi. Türkiye de kendi resmi dijital parasını üretmek için düğmeye bastı.

Bu manada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dijital Türk Lirası çalışmalarını sürdürüyor.

Bankanın dijital para ünitesine yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları 2020 yılında kavram kanıtlama çalışmaları ile başladı.

Aşama 1’de testlerin yapılması ve sistemlerin geliştirilmesi, Basamak 2’de ödeme sistemleri ve cüzdanın entegre edilmesi ve oluşturulması, Basamak 3’te ise bankanın ortak kullanımı sağlanması hedefleniyor.

Verilen bilgilere nazaran, TCMB, 1. Etap bulgularını paylaşarak, dijital para çalışmalarında gelinen noktayı gözler önüne serdi.

TCMB, DİJİTAL TÜRK LİRASI PROJESİNİN BİRİNCİ FAZ RAPORU YAYINLANDI

TCMB, dijital Türk Lirası projesinin birinci faz çalışmalarından elde edilen bulguları gösteren bir rapor yayınladı.

FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLÜYOR

Pazartesi günü İngilizce versiyonuyla yayınlanan Dijital Türk Lirası Birinci Basamak Kıymetlendirme Raporu’na nazaran banka, mevcut ödeme altyapısını tamamlayıcı nitelikte bir dijital Türk Lirası’nın hayata geçirilmesinin fizibilitesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

“DİJİTAL TÜRK LİRASI, TÜRK LİRASI’NIN DİJİTAL ŞEKLİ”

Banka, dijital Türk Lirası’nın Türk Lirası’nın dijital formu olduğunu, ünitesinin de mevcut prestiji para biçiminde olduğu üzere Türk lirası olduğunu açıklanarak şu tabirler kullanıldı:

TCMB, Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Projesi ile dijital Türk lirasının potansiyel özelliklerinin belirlenmesi, farklı mimari kurguların ve teknolojik alternatiflerin test edilmesi ve pilot testlerin yapılması amaçlanıyor.

TCMB, kendi Gerçek Vakitli Brüt Mutabakat ödeme sistemlerini geliştirip işletebilecek esaslı bir teknik kapasiteye sahiptir.

“TCMB, ÖNDE GELEN TEKNOLOJİ PAYDAŞLARIYLA İŞ BİRLİĞİ YAPACAK”

Gerekli görülen lakin bir merkez bankasının uzmanlığı kapsamına girmeyen kriptografi, özel donanım ve çeşitli ileri teknolojiler de dahil olmak üzere dijital para ünitesine ait işletim kapasitesi oluşturmak hedefiyle TCMB, önde gelen teknoloji paydaşlarıyla iş birliği yapmaya karar verdi.

İKİLİ MUTABAKAT ZAPTI YAPILDI

Buna nazaran banka, 2021 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve teknoloji şirketleri Aselsan ve Havelsan ile ikili mutabakat zaptı imzaladı.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kuruldu

Raporda, bu paydaşların iştirakiyle Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’nun kurulduğu hatırlatıldı.

Raporda ayrıyeten teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçlerinin birinci evrede paydaşlarla yakın iş birliği içerisinde yürütüldüğü belirtilerek, “Toptan ve perakende ödemeler temel olarak erişim sağladıkları gaye kitleye bağlı olarak farklılaşsa da perakende ödemeler birinci basamağın çerçevesini oluşturdu.” dendi.

DİJİTAL TÜRK LİRASI SİSTEMİ ÜZERİNDE BİRİNCİ ÖDEME SÜREÇLERİ GERÇEKLEŞTİ

İlk etap kapsamında gerekli ortamların oluşturulması çalışmalarına 2022 yılında başlandığı ve tıpkı yılın sonunda yapılan pilot testlerde Dijital Türk Lirası Sistemi üzerinde birinci ödeme süreçlerinin muvaffakiyetle gerçekleştirildiği belirtildi.

“DAHA YAYGIN PİLOT TESTLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

2023’ün birinci yarısında pilot testlerin devam ettiği ve birinci etabın tamamlandığı belirtilerek şu sözler kullanıldı:

Bulgular doğrultusunda daha yaygın pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri etaplara geçilmesi planlanıyor.

Banka artık platformu yeni iştirakçilerin iştirakiyle genişletmeyi planlıyor.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Petrol 3 ayın en yüksek düzeyinde