a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • DEM’den İmamoğlu itirafı: Bizim sıkıntımız değil

DEM’den İmamoğlu itirafı: Bizim sıkıntımız değil

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Başak Demirtaş’ın adaylık açıklamasının akabinde DEM Parti başkanlarından yeni seçim stratejilerine yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Medyascope’tan Ferit Aslan’ın haberine nazaran Selahattin Demirtaş da mahallî seçimler için DEM Parti’nin derli toplu bir formda hazırlanması gerektiğini belirtti. Son genel seçimde yaşanan kayıpların telafi edilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, “DEM Parti kimsenin payandası değil” sözlerini kullandı.

“GÜÇLÜ BİR DAYANAK GÖREMEDİK”

Edirne Cezaevi’nde ziyareti sonrası açıklamalarda Sakık ve Demirtaş ile yaptığı görüşmeyi ve DEM Parti’nin büyükşehirlerde kendi adaylarıyla seçime girmesini kıymetlendirdi. Demirtaş’ın babası için başsağlığı dileklerini ileten Sakık, Demirtaş’la yaptıkları sohbeti de aktardı. Sakık, DEM Parti’nin büyükşehirlerde kendi adaylarını çıkarması gerektiğini belirterek, “Benim ferdî görüşüm, 2 seçimdir CHP’nin adaylarına oy verdik ancak bize yapılan antidemokratik hücumlara karşı cılız bir iki reaksiyon dışında güçlü bir dayanak göremedik” dedi.

“BİZ KENDİ ADAYLARIMIZLA SEÇİME GİDECEĞİZ DİYORUZ, ONLAR ‘İMAMOĞLU KAYBEDER’ DİYOR”

Tabanın bu bahiste önemli yansısının olduğunu belirten Sakık, “Biz onlarla hiçbir protokol imzalamadık ve beklenti içinde olmadık yalnızca demokrasi talebimiz oldu” dedi. Sakık, kendi adaylarıyla seçime gireceklerini söylediklerinde birtakım bölümlerin bu karara, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri kaybedeceği gerekçesiyle reaksiyon gösterdiklerini hatırlatarak şunları söyledi: “Şimdi kendi adaylarımız ile seçime gireceğiz diyoruz, onlar ‘İmamoğlu kaybeder’ diyorlar. Bu bizim problemimiz değil. Bizim için değerli olan birbirine benzeyen iki bloğun kayıp ve çıkarı değil, bizim için kıymetli olan 3. yol siyaseti olarak demokratik siyasetin gelişmesidir.”

“HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK”

Sakık, geçmişte CHP’ye verdikleri takviyeyle ilgili hayal kırıklığı yaşadıklarını ve bilhassa İstanbul ve Ankara’da “CHP’nin milliyetçi ve Kürt düşmanı kesitleri belediyeler etrafına topladığını gördüklerini” belirtti. Sırrı Sakık, “CHP’nin seçimi kazanmasına karşın Kürtlere belediyelerde hak tanımadığını ve belediyelerin ÂLÂ Parti ve MHP’nin “arka bahçesi” haline geldiğini” söyledi

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

CHP aday göstermedi! Mesut Yar bağımsız adaylığını ilan etti