DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • DEM Parti’nin kararından sonra Özel’den açıklama

DEM Parti’nin kararından sonra Özel’den açıklama

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, lokal seçim kampanya çalışmalarına ait, “Rastgele bütün kentleri gezmek yerine risk ve fırsat tahlili yaparak fırsatın yüksek olduğu ya da kazanma çizgisinin çabucak altında yahut üstünde olduğumuz yerlere yük vereceğiz. Büyük vilayet mitingleri alışılmış ki olacak lakin daha çok bir gün içerisinde kritik ilçelerde miting yapacağız.” dedi.

Meclis’te gazetecilerle bir ortaya gelen Özel, seçim çalışmaları kapsamında bugün Antalya’da, pazar günü de Balıkesir’de aday tanıtım toplantısı yapacaklarını, gelecek haftadan itibaren de mitinglere başlayacaklarını belirtti.

İl merkezlerindeki mitinglerin yanı sıra ilçelerde de miting yapmak istediğini tabir eden Özel, “Sadece vilayet mitingleri değil özellikle kritik ilçelerde miting yapmak istiyorum. Rastgele bütün kentleri gezmek yerine risk ve fırsat tahlili yaparak fırsatın yüksek olduğu ya da kazanma çizgisinin çabucak altında yahut üstünde olduğumuz yerlere tartı vereceğiz. Büyük vilayet mitingleri doğal ki olacak ancak daha çok bir gün içerisinde kritik ilçelerde miting yapacağız” diye konuştu.

İstanbul’da yapılacak miting çalışmalarına değinen Özel, “İstanbul’da çok defa ilçe mitinglerini yapacağız. Bu hususta Ekrem Bey’in takımı ve İstanbul Vilayet Başkanlığı çalışıyor. Kimi mitinglerin dönüşünde Ankara’da konaklamak yerine İstanbul’a dönüp, İstanbul’da bir miting yapmak, öbür sabah dönüp sonra öteki mitinge geçmek üzere bir şey planladık” dedi.

Özel, daha evvel ittifak ya da işbirliği yaptıkları partilerle mahallî seçim için de görüştüklerini lakin bunların çok sonlu kaldığını belirtti. Şu anda 2019’daki lokal seçimlere nazaran koşulların çok lehlerine olmadığını fakat seçmenin reflekslerinde de bir değişiklik oluşmadığını savunan Özel, “2019 muvaffakiyetini bize yaşatan seçmenin saraya, Bahçeli’ye, kent cürümlerine, israfa itirazı devam ediyor.” sözünü kullandı.

“Bizim oy aldığımız ÂLÂ Partili, milliyetçi demokrat seçmenler, eski merkez sağ seçmen, Devlet Bahçeli’ye itiraz eden seçmen ya da öteki partilerin seçmenleri için ne İstanbul’da, ne Ankara’da ne de öbür yönettiğimiz büyükşehirlerde bir hayal kırıklığı yaratmadığımız ortada” diyen Özel, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bütün memnuniyet anketlerinde seçildikleri noktanın gerisinde olan belediyemiz neredeyse yok, çok ilerisinde olan belediyelerimiz var. Parti idaresine geldiğimizde ortadan kalkmış bir ittifak kapasitesi vardı, kapalı protokol istikametinden. Ben beyaz çiçeği aldım gittim ancak ittifak yapmaya razı edemedim eski ortakları. Ben elimden geleni yaptım. Bundan sonra da ihtimamlı bir lisan kullanmaya, muhalefete muhalefet etmemeye, çatışmamaya devam edeceğiz. Partilerin kendi kanıları olabilir lakin mahallî seçim olduğu için seçmenin burada kendini ve kentini düşüneceğini düşünüyorum.”

“ANKETLER LÜTFÜ SAVAŞ DİYOR”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilmesine ait tartışmaların hatırlatılması üzerine Özel, yaşanan süreci anlattı.

Savaş’ın Hatay’da, AK Parti karşısında en güçlü aday olduğunu belirten Özel, “AK Parti’nin karşısında en güçlü seçenek olarak bir öteki alternatif yok. Bir sürü isim koyduk, birçok çalışma yaptık ve hepsinin sonunda ‘kazanacaksan Lütfü Savaş ile kazanacaksın’ diyor. Hatta ‘Lütfü Savaş, reaksiyon gösteren muhalif seçmenin gönlünü alırsa da banko kazanıyorsun’ diyor. Hatay’daki kanaat başkanları, fikir sahibi beşerler da Savaş’ın etrafında birleşen ve Savaş’ın büsbütün dayanak vereceği bir adayla bunun olabileceğini söylüyor. MYK salonunda 40’a yakın şahısla toplantı yaptık. Bir kişi de Lütfü Savaş dışında öbür seçenek lisana getirmedi. Biz de ‘alın o zaman’ dedik ve müzakereleri bitirdik” sözlerini kullandı.

“KRİTERLERE UYGUN OLURSA DEM PARTİ ADAYINI DESTEKLEYEBİLİRİZ”

Özel, kent uzlaşısı kapsamında DEM Parti ile bir protokol yapmadıklarını lakin bir seçim bölgesinde DEM Parti’nin kendi kriterlerine uyan aday olması durumunda onu destekleyebileceğini tabir ettiğini söyledi.

“PARTİ İÇİNDE ÜÇ BEŞ HAZIMSIZ…”

CHP’nin lokal seçimlerde başarısız olması durumunda parti içindeki muhaliflerin harekete geçeceği tarafındaki argümanların sorulması üzerine Özel, şunları kaydetti:

“CHP’de genel lideri delegeler ya da parti içi istikrarlar değil, kamuoyu belirler. Bunu yüz kez söyledim. Şayet biz kamuoyu dayanağını kaybedersek her şey olur lakin biz kamuoyu desteğini kaybetmeyiz. Parti içinde, kurultayı hazmedememiş birkaç arkadaş ve onların tesirindeki bir küme medyanın yaratmaya çalıştığı algı ve iktidarın bunu sahiplenerek köpürten tutumunu görüyoruz. Geçmiş periyoda nazaran 25 kat fazla anket yaptırdık. Parti içindeki birkaç hazımsız ve saçma sapan tavır ve hal içinde olan çok azınlık kişinin sesini duyurabilmek için iktidar medyasının gösterdiği çabayı görüyorsunuz. Geceleyin üç saat boyunca CHP konuşuyorlar. İliç varken CHP konuşacak kadar şuurunu kaybetmiş ve bizden korkan bir süreç var. O yüzden 1 Nisan’ı bekleyenler, ama Erdoğan ama parti içinde üç beş hazımsız avuçlarını yalarlar. Çok güçlü ve dinamik bir takımımız var. Takımın de örgütte inanılmaz bir karşılığı var.”

Özel, partide çok büyük bir değişim yaşandığına; İzmir’de 30 belediyeden 28’ine, İstanbul’da 39 belediyeden 34’üne yeni belediye lider adayları gösterdiklerine, Ankara, Mersin ve Adana üzere büyükşehirlerde de emsal bir durum olduğuna dikkati çekti.

Özel, “Bu kadar saygın fakat çokça konuşulmasından, tartışılmasından olağan bir şey yok. Değerli olan partiye ziyan vermemek. Gelecek lokal seçimlerde 3 ayda bir yapacağımız ölçme kıymetlendirme raporları ile lider zati kendisi aday mı değil mi görecek. Bu mahallî seçim tartışmaları son kere yapıldı. Genel seçimde de aslında yüzde 85 ön seçim olacağı için bu tartışmaları geride bırakıyoruz” diye konuştu.

Özgür Özel, 15 Nisan’da Filistin’in Ramallah kentine gideceğini belirterek, “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüşeceğiz. Filistin’de yakınlarını kaybedenlerle, yaralılarla, Ramallah’a götürülmüş olanlarla görüşeceğiz. Oradan bütün dünyaya ve Türkiye’ye kıymetli bir davet yapacağız” dedi.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Meral Akşener, partisinin küme toplantısında konuşuyor