DOLAR

32,4258$% 0.33

EURO

35,1563% 0.69

GRAM ALTIN

2.387,03%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

TAM ALTIN

15.567,00%-1,62

BİST100

10.138,97%-1,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Pil Hücresi Fabrikasının açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Pil Hücresi Fabrikasının açılışına katıldı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ankara’da Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş’nin inşa ettiği Lityum İyon Pil Hücresi Giga Fabrikası’nın açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Yerli ve milli üretimi artırmak Türkiye’yi çok daha müreffeh ülke yapacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ankara’nın Polatlı ilçesinde Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş’nin inşa ettiği Lityum İyon Pil Hücresi Giga Fabrikası’nın açılış törenine katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz tesisin öneminden bahsederek, “Değerli arkadaşlar, burada çok güzel bir vesileyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Önemli bir tesisin açılışını yapıyoruz. Ölçeği etkileyici ama ölçeğinden daha etkileyici olan niteliği. Gerçekten nitelikli bir yatırımdan bahsediyoruz. Kamunun oluşturduğu vizyon, ortaya koyduğu doğru teşvik politikaları, doğru enstrümanlar, özel Sektöründe cesareti, bilgisi yine sermayesi, insan gücüyle böyle güzel yatırımlar meydana geliyor. Avrupa’dan Çin’e kadar bölgedeki ilk ve tek özel sektör lityum demir fosfat bazlı pil hücresi üretim tesisinin açılışını yapmaktan büyük bir onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“Türkiye olarak iddialı hedeflerimiz var”

Türkiye’nin iddialı hedeflerinin olduğunu söyleyen Yılmaz, “Sıradan bir ülke değiliz, tarihte sıradan bir ülke olmadık. Gelecekte de böyle olmayacak. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını geride bırakmış durumdayız. Bu yüz yıllık birikimi, kazanımları koruyarak ve bunların zemininde ikinci bir yüzyıla giriyoruz. Biz buna Türkiye yüzyılı diyoruz. Bu yüzyıl herhangi bir partinin, kesimin, kişinin yüzyılı değil 86 milyon bütün milletimizin yüzyılıdır. Ve her birimizin katılımıyla katkısıyla şekillenecek ortaya çıkacak vücut bulacak bir yüzyıldır. Bu yüzyılın en önemli unsurlarından biri güçlü bir ekonomik yapı. Teknolojik yapı inşa etmemizdir” diye konuştu.

Teknoloji tabanlı ekonomi inşa etmek istediklerini belirten Yılmaz, “Değerli arkadaşlar, çok üretmek elbette önemli ama katma değeri yüksek bir üretim yapısı oluşturmak. Bilgi ve teknoloji tabanlı bir ekonomi inşa etmek çok daha kıymetli. Bazı hesaplar yaparlar. İşte kilogram başına ihracat değeri gibi. Esası bunun aslında insan. Nitelikli, girişimci, bilgili, yenilikçi bir insan kaynağınız olduğu zaman katma değeri yüksek bir ekonomiyi de inşa ediyorsunuz. Bu anlamda bu kritik teknolojilerle, nitelikli girişimci, yenilikçi insan gücümüzün bizleri Türkiye yüzyılında uluslararası alanda çok daha üst seviyelere çıkaracağına yürekten inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Yerli ve milli üretimi arttırmamız gerekiyor”

Yerli ve milli üretimin artması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Kritik alanlarda enerji başta olmak üzere dışa bağımlılığımızı azaltmamız, yerli ve milli üretimi arttırmamız gerekiyor. Başka türlü cari açığı sürdürülebilir kalkınmanın önünde bir engel olmaktan çıkaramayız. Bu kısıtı ortadan kaldırmak için mutlaka ve mutlaka daha önce ithal ettiğimiz birtakım ürünleri içeride üretmemiz, ithalatı azaltmamız, diğer yandan da bu üretimi yine ihraç etmemiz, dış dünyaya satmamız gerekiyor. Şu anda hazırlamakta olduğumuz ve yakın bir tarihte toplumla paylaşacağımız orta vadeli programımızın da en temel hedeflerinden biri bu olacaktır. Türkiye’yi her alanda dışa bağımlılıktan uzaklaştırmak, yerli ve milli üretimi artırmak iç tasarruflarımıza dayalı bir şekilde yatırım hamlelerimizi sürdürmek ve Türkiye’yi çok daha müreffeh dünya ölçeğinde çok daha üst sıralarda bir ülke haline getirmek” şeklinde konuştu.

Projelerle istihdamın artmasını istediklerini belirten Yılmaz, “Tamamlandığında 600 kişiye istihdam imkanı sunacak. Bütün bu teknik tabirler, rakamlar, şunlar, bunlar en sonunda gelip insan hadisesiyle buluşuyor. Ekonominin, kalkınmanın, gelişmenin en temel unsuru da insan, hedefi de insan. Dolayısıyla bu istihdam da çok önemli. Bu doğrudan istihdam tabii değil mi? Bir de çarpan dediğimiz dolaylı istihdam da üretecek. Nitelikli istihdam üretecek. İnsanımızın hayatında, refahında bir artışa yol açacak. En önemli unsurlardan bir tanesi de bu bence. Belki birçok genç mühendisimizin kendini gerçekleştirmesine, hayallerini gerçekleştirmesine uygun çalışma ortamı oluşturacak” ifadelerini kullandı.

Törene, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan da katıldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu: “(İstanbul ve Ankara’da) Kendi adaylarımızı çıkaracağız”