DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı! Emeklilere indirim imkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı! Emeklilere indirim imkanı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nca TBMM’ye sunulan bilgi notundan yapılan derlemeye nazaran, Emekliler Yılı kapsamında emekliye öncelik ve ayrıcalık tanıyan projeler gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda emeklilere yönelik ekonomik ve toplumsal dayanak hizmetlerinin, refah seviyelerini artırıcı ve toplumsal devlet anlayışını hissettirici olumlu düzenlemelerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

2024 yılı boyunca emeklilere yönelik çalışmalar, projeler ve programlar tanıtılarak tek tek hayata geçirilecek ve bu projeler daha sonra da süreklilik arz edecek.

Proje kapsamında emeklilerin toplumsal hakları daha da genişletilecek, daha inançta ve huzurlu bir hayat sürmelerini sağlayacak adımlar atılacak. Sıhhat, eğitim, kültür ve daha birçok alanda emeklilere avantaj sağlayacak yeni hizmetler sunulacak.

EMEKLİYE ÖZEL HİZMETLER

Emeklilere özel tasarlanmış hizmetler sunularak hayat kaliteleri artırılacak. Sıhhat hizmetlerinden kültürel etkinliklere, ulaşımdan toplumsal imkanlara kadar geniş bir yelpazede emeklilere yönelik avantajlar sağlanacak. Emeklilerin görüş ve taleplerine kıymet verilerek karar alma süreçlerine dahil edecek projeler gerçekleştirilecek.

Emeklilerin deneyimlerinden faydalanılarak daha tesirli ve sürdürülebilir tahliller üretilecek.

AYRICALIK VE İNDİRİM İMKANI

Program kapsamında kamu kurumlarıyla, bankalarla, özel kesimle protokoller yapılacak. Emeklilere birçok hizmette öncelik, ayrıcalık, indirim üzere imkanlar sağlanacak.

Emeklilere sunulacak toplumsal aktivite imkanları kişilerin emeklilik dönemlerini daha etkin, sağlıklı ve toplumsal bir biçimde sürdürmelerine katkı getirecek.

“EMEKLİ BULUŞMALARI” GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Emeklilerin topluma katılma hakkı çerçevesinde “emekli buluşmaları” gerçekleştirilerek, emekliler ortasında toplumsal etkileşim ve toplumsal bir ağ oluşturulması sağlanacak. Emekli buluşmalarına çalışma hayatındaki gençlerin iştiraki sağlanarak emeklilerin deneyim transferlerinde bulunmasına vesile olunacak.

EMEKLİLER DANIŞMAN OLABİLECEK

İşe yeni başlayanlar ile mesleksel ve teknik alanlarda işbaşı eğitim gören bireylere yönelik emeklilerin danışman olarak yer alabilmelerini sağlayacak bir emekli havuzu oluşturulacak ve kimi kesimlerde pilot uygulama başlatılacak.

Farklı meslek kümesindeki emeklilerin hayat uzunluğu meslek anlayışı ile mesleksel bilgi ve deneyimlerini aktarabilecekleri dijital bir platform oluşturulacak. Bu platformdan meslek seçme evresinde olan ve mesleğe yeni başlayan gençlerin yararlanması, emeklilerin tecrübelerini paylaşmasına imkan verilmesi hedefleniyor.

Ülkenin farklı bölgelerinde kaybolmaya yüz tutmuş zanaatların yaşatılması ve bunların gelecek jenerasyonlara aktarılması için öğretmeye yönelik tertip ve programlar düzenlenecek. Gençlerin bu zanaatları yaşatabilmeleri için desteklenmesi de sağlanacak.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Emekli memurların artırım farkı ödemesi bugün başlıyor