a
 • Haberyum
 • Siyaset
 • Cumhrubaşkanı Erdoğan AK Parti Seçim Beyannamesi’ni açıkladı

Cumhrubaşkanı Erdoğan AK Parti Seçim Beyannamesi’ni açıkladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin “Türkiye Yüzyılı İçin Gerçek Belediyecilik” ismiyle hazırladığı Seçim Beyannamesi Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

AK PARTİ KONGRE BİNASI AÇILDI

AK Parti Kongre Merkezi önünde partililere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Partimizi yakışır bir binaya kavuşmuş olduk. Buranın partimizin mimari anlayışını yansıtan bir eser olmasını istedik. Kongre binamızın bulunduğu etraf içinde ahenk olmasına ihtimam gösterdik. Binamız her manada manisiz olarak tasarlandı. Bundan siyaset akademisi üzere eğitimleri burada yapabileceğiz.Toplumumuzun farklı kısımlarıyla toplantılarımızı burada gerçekleştireceğiz. Bizler burada yapacağımız faaliyetlerle kongre merkezimin hakkını vermeye çalışacağız. Daha fazla kardeşimizle burada kucaklaşacağız. Birlik ve beraberlik ruhunu daha fazla güçlendireceğiz” dedi.

AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİ AÇIKLANDI

AK Parti Kongre Merkezi’nde yapılan programda Seçim Beyannamesini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Sözlerimin şu çatı altında farklı bir geleceğe farklı bir doğuma vesile olmasını diliyorum. AK Parti Genel Merkezimizin toplantımızı gerçekleştirdiğimiz yeni konferans salonumuzun iyi olmasını dileyerek başlıyorum.

Bugün burada AK Partimizin 31 Mart 2024 Mahalli Yönetimler Seçim Beyannamesi’ni milletimizin takdirine sunmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Her seçim yönetimlerden hesap sorduğu kritik eşiklerdir. Her seçim yeni bir periyodun, sürecin başlangıç noktasıdır. Seçim demokrasiyle yönetilen ülkelerde iktidarın meşruiyet kaynağıdır. Bir ülkede ister hükümet ister kent seviyesinde kendini yönetecek takımları belirleyemiyorsa orada demokrasiden kelam edilemez.

Açık oy saklı sayım formülüyle demokrasiyle uyuşmayan seçimler yapılmıştır. Bu seçimleri ne milletimiz ne tarih demokrasinin tecellisi olarak görmemiştir. Merhum Başbakan Menderes’in misyona geldiği 1950 tarihi ülkemizde gerçek manada demokrasinin işlemeye başladığı tarihtir.

15’İNCİ MAHALLÎ SEÇİM

TBMM’mizin 20 devri çok partili hayata geçildikten sonra seçimlerle oluşmuştur. Ya darbe anayasalarıyla ya Meclis tarafından seçilen Cumhurbaşkanı birinci kez 2014 yılında halkın oyuyla belirlenmiştir. 2018 ve 2023 yılında yapılan Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimi ülke tarihimizin kıymetli dönüm noktalarındandır. Lokal seçimlerin de benzeri seyir izlediğini görüyoruz.

Çok partili hayatta 1950 yılında yapılan mahalli yönetimler seçimleri bugüne kadar 14 kere tekrarlanmıştır. 15’inci belediye başkanlığı seçimini yeniden demokrasi şöleni formunda gerçekleştireceğiz.

AK Parti’nin iktidara gelmesi, 28 Şubat post-modern darbesinin akabinde bu türlü bir ulusal irade şahlanışı olarak vuku bulmuştur. 21 yıl boyunca vesayetin türlü baskılarına, terör örgütü taarruzlarına, darbe teşebbüslerine, emperyalistlerin sinsi oyunlarına karşın ulusal irade bayrağını daima üstte tuttuk.

“MESELE EN ÇOK BELEDİYEYİ KAZANMAK DEĞİL”

Türkiye Yüzyılı’nın birinci seçiminde sıkıntı en çok belediye başkanlığını kazanmak değil. 31 Mart’ta elde edeceğimiz sonuç, ülkemizi dünyada hak ettiği yere yükseltme maksadında bize güç, takviye, kuvvet verecektir. Biz ülkeye ve millete hizmet seyahatimize 30 yıl evvel belediyelerde başlamış bir takımız.

2023 gayeleriyle, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla ülkenin geleceğini inşa ettik. Evlatlarımıza büyük, güçlü, müreffeh bir Türkiye amaçlarımıza çelme takması için kimseye materyal vermemeliyiz. İçeride ve dışarıda Türkiye’nin tökezlemesini; siyasi ve ekonomik olarak zayıf günlerine dönmesini bekleyen bir güruh var. Asıl maksat Türkiye’dir.

Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlayacak adımları atmakla, bu sinsi niyetleri de boşa çıkarmış olacağız. Kelamımızı rakiplerimize, yarıştığımız parti ve adaylara değil direkt milletimize söylüyoruz.

Bugün burada size 14 Mayıs seçim beyannamemizi paylaşırken, çalışma şeklimizi hatırlatmak istiyorum.

SEÇİM TALİMATI

31 Mart’a kadar gelmeyene gideceğiz, küskünü barıştıracağız, sevmeyeni sevdireceğiz. Her konuta, her işyerine gireceğiz. Kalbini kazanmadık kimse bırakmayacağız, kararsızları ikna edeceğiz, hiç kimseyi atlamadan teker teker herkese dokunacağız. Siyasetin sokakta yapıldığını unutmayacağız. Seçimin sandıkta kazanıldığını bileceğiz. Seçim gününe kadar her anı değerlendirmenizi, seçim günü sandığı da sahiplenmenizi istiyorum.

SEÇİM SLOGANI: GERÇEK BELEDİYECİLİK: HAZIRIZ, KARARLIYIZ

AK Parti olarak mahalli seçimlerdeki birinci imtihanımızı ‘AK eller AK vilayetler lokal kalkınma başlıyor’ diyerek 2004’te vermiştik. Akabinde 2009’da ‘Her şey Türkiye için işimiz hizmet gücümüz millet’ sloganıyla kentlerin hizmetine talip olmuştuk. 2014 yılında ‘Daima millet hep hizmet, millet eğilmez Türkiye yenilmez’ bildirisiyle vatandaşlarımızın huzuruna çıkmıştık. Son mahalli seçimlerin yapıldığı 2019 yılında ‘Memleket işi gönül işi’ diyerek sandığa koşmuştuk. 31 Mart 2024 seçimlerine ise ‘Gerçek belediyecilik hazırız, kararlıyız’ diyerek gidiyoruz.

Seçim beyannamemizin başlığını ‘Türkiye Yüzyılı için gerçek belediyecilik’ olarak belirledik. Beyannamemiz 8 kısımdan oluşuyor.

1. AK Parti Lokal İdare Vizyonu
2. Katılımcılık, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik
3. Dirençli Şehirler
4. Türkiye Yüzyılı’nda Kent ve Çevre
5. Toplumsal Refah Öncelikli Kent Ekonomileri
6. Huzurlu ve toplumsal yapı için Hassas Toplumsal Belediyecilik
7. Kültür Üreten Şehirler
8. Hizmet ve Eser BelediyeciliğiSEÇİM BEYANNAMESİNİN DETAYLARI

Seçim beyannamemizin başlığını ‘Türkiye Yüzyılı için gerçek belediyecilik’ olarak belirledik. Beyannamemiz 8 kısımdan oluşuyor.

Her bir ana başlığın altında o alana ait yaklaşımlarımızı ve tüm belediyelerimizin uygulayabileceği program çerçevelerini içeren alt başlıklar yer alıyor. AK Parti’nin bir markaya dönüşen belediyecilik birikimin özeti, yeni devrin bir dokümanı mahiyetindedir. AK Parti belediyecilikte de kendi kendiyle yarışmaktadır.

Belediye idarelerini bizden devralanların, kentlere 5 yıl kaybettirme dışında bir şeyleri olmadığını milletimiz yaşayarak gördü. Seçim kampanyamızın merkezine ‘gerçek belediyecilik’ kelamımızı yerleştirdik. Gayemiz kentlerimizi ve insanlarımızı bu gösteri ve ajans belediyeciliği ilizyonundan kurtarmaktır.

“KAMU KAYNAKLARI ADİL BİÇİMDE VERİLDİ”

Birilerinin ‘engellendik’ edebiyatı yapmalarına bakmayın. Bunlar AK Parti belediyelerinin aldığı paralardan çok daha fazlasını alıyorlar. Bunların tamamı sorumluluktan kaçmaktan ibarettir. Öteki belediyelere ne veriliyorsa, hangi kritere nazaran tahsisat yapılıyorsa bunlar için de geçerlidir. Her belediye kamu kaynaklarından adil bir formda yararlanmaktadır. Finans idaresini başaran bir belediye liderinin kaybı kelam konusu değildir.

İBB’yi aldığım vakit bizim borcumuz 2,5 milyar dolardı. Devrederken 1,5 milyar dolar ile devrettik. Artık 3 milyar dolar İBB’nin borcu var. Bunların tek kaygısı, kendi beceriksizliklerini örtmek, kaynağı öbür gayelere kullandığı gerçeğini gözlerden kaçırmaktır.

BEYANNAMENİN İÇERİĞİ

Seçim beyannamemizin üzerine bina edine vizyonumuz 30 yıllık birikimimiz ve ülkemizin global güç düzeyinin mahsulüdür. Vizyonumuzun birtakım temel prensiplerini kısaca hatırlatmak istiyorum. AK Parti olarak demokrasinin ve kalkınmanın yerelden başladığına inanıyoruz. Mahallî idarelerin idari ve mali kapasitelerini güçlendirerek bu yolu açık tuttuk. Milletimizi hayalleriyle buluşturduk.

Eser ve hizmet siyasetimizin standartlarını milletimizin artan hayat gücüne nazaran yükselttik. Alt ve üst yapı projelerini hayata kazandırırken geleceğin muhtaçlıklarını göze aldık.

Yepyeni bir vizyonla milletimizin huzurundayız. Belediyecilik deneyimimize dayalı yenilikçi yaklaşımları Türkiye Yüzyılı kentleriyle taçlandırmak istiyoruz. yeni devirde mahallî idarelerdeki önceliklerimiz şunlar oluşturacak:

 • Afetlere güçlü dirençli yerleşim yerleri kuracağız.
   
 • Şehirlerimizi iklim değişikliğine uygun hale getireceğiz
   
 • Dijital teknolojilere uyumlu hale getireceğiz.
   
 • Gençler, çocuklar, yaşlılar, engelliler, bayanlara karşı hassas, kapsayıcı toplumsal belediyecilik hizmetleri geliştireceğiz.
   
 • Güçlü aile, güçlü toplum anlayışıyla lokal idareleri destekleyeceğiz.
   
 • Kültüre sahip çıkan projeler yürüteceğiz.
   
 • Yeşil kalkınma, sıfır atığı benimseyen belediye idarelerinin yanında olacağız.
   
 • Çocuklarımıza pak kentler bırakacağız.
   
 • İnsanların doğup büyüdükleri yerlerde kalmalarını teşvik edeceğiz.

13 TEMEL BAŞLIK

Vizyonumuzun özünü oluşturan gerçek belediyecilik kelamımızı 13 temel başlık üzerine bina ediyoruz.

Üretken, adil, erişilebilir, vizyoner, şefkatli, sürdürülebilir, yenilikçi, kalkınmacı, çağdaş, güçlü, kapsayıcı, dinamik, vatansever belediyecilik.

 

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mustafa Denizli’nin kızı siyasete atıldı! Aday oldu