DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

COVID-19 aşı ve ilaç projelerinde büyük etap

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, COVID-19 aşısı çalışmalarıyla ilgili, “400’e yakın araştırmacımız, 49 kurumumuz, üniversitelerimiz, kamu araştırma merkezleri, özel bölüm kuruluşlarıyla eş zamanlı 10 tanesi tedavi amaçlı ilaç ekseninde, 8’i de aşı projesi gerçekleştirdik.” dedi.

Mandal, Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi Ramazan Kargılı’nın yaptığı çalışmaları inceledi.

Burada gazetecilerin COVID-19 aşısına ilişkin sorularını yanıtlayan Mandal, dünyada olduğu üzere Türkiye’de de global salgında hem tedavi amaçlı hem de kalıcı ilaç ve aşı çalışmaları yürütüldüğünü söyledi.

Türkiye’deki çalışmaların şimdi salgın ülkeye ulaşmadan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın koordinesinde aralık sonunda başladığını anlatan Mandal, dönemi fırsat olarak değerlendirdiklerini, ilgili paydaşlarla çalışmaları yürüttüklerini belirttti.

Martta 18 proje hazırlandığına değinen Mandal, “400’e yakın araştırmacımız, 49 kurumumuz, üniversitelerimiz, kamu araştırma merkezleri, özel bölüm kuruluşları ile eş zamanlı 10 tanesi tedavi amaçlı ilaç ekseninde, 8’i de aşı projesi gerçekleştirdik.” dedi.

Mandal, ilaç projelerinde dünyada ve Türkiye’de kullanılan ilaçların etken materyallerini alarak değil, ham hususlarıyla sentez yöntemiyle Türkiye’de üretme yönünde aktif çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, yurt dışında ve Türkiye’de tedavi amaçlı ağır şekilde kullanılan ilacın 21 ham unsurundan başlayarak 9 farklı basamakta ilaç üretimi gerçekleştirildiğine işaret etti.

“Aşıda önemli basamağa geldik”

Gece gündüz 8 aşı projesinde çalıştıklarını anlatan Mandal, bilhassa sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu dönemde çalışmalara daha fazla yoğunlaşıldığını söz etti.

Mandal, 8 farklı kümede ilgili bilim insanları tarafından çalışmaların gerçekleştirildiğini belirtti ve devam etti, “Normal süreçte yıllarca sürebilecek aşı çalışmaları, aylar içinde gerçekleştiriliyor. Bu Türkiye’nin birlik içinde çalıştığının en önemli göstergesi. Dünya ile rekabet edebilecek seviyedeki aşıda önemli bir etaba geldik. Bu basamak nedir? Önce bir tasarım yapıyorsunuz, o tasarımı laboratuvar ortamında ve daha sonra hayvanlarda deniyorsunuz. Buralarda önemli bir basamaktayız. Önce birdi, şu anda iki projemizde önemli kademeye gelindi. Bundan sonra insan deneylerine geçilecek. İnşallah çok yakın zamanda bu sürece gelmiş olacağız. Çalışmalar tamamlanınca ilaçta duyurumu yapıldığı üzere aşının da en üst seviye yetkili tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.”

Savunma sanayindeki muvaffakiyet aşıda da yakalanacak

Türkiye’nin üretim noktasında önemli etaplar kaydettiğinin vurgulayan Mandal, “Dünyada nasıl bir savunma endüstrinde kendimize kâfi bir ülke olduysak, yerlilikte  yüzde 15’lerden yüzde 70’lere geldiysek birebir şekilde aşıda da olabileceğine yürekten inanmalarını istiyorum. Yakın zamanda devletimizin en üst temsil yetkilisiyle bunları duyuruyor olacağız.” dedi.

Türkiye’de üretilen aşının da yalnızca ülke beşerlerine değil, dünyadaki tüm insanlığa sunulacağını tabir eden Mandal, insanların kendilerine, bilim beşerlerine güvenmelerini istedi.

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Zonguldak’ta 4 günlük bayram sürecinde 78 yeni olay