a

Çocuklarda Baş Ağrısının 3 Tehlikeli Nedeni!

Günümüzde artan sorunlar ve stres kaynaklı baş ağrıları artmış durumda. Yetişkinlerde olduğu gibi artık çocuklarda da baş ağrısı çok sık görülmeye başlandı. Baş ağrılarının kaynağı nedir? Çocuğunuz Baş Ağrısından Şikayetçi mi? Belirtileri Neden Görmezden Gelmemelisiniz? İşte detaylar…

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar ve gençler de baş ağrısı yapabilir. Araştırmalar, okula giden yaştaki çocukların %75’inin baş ağrısı yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Baş ağrısına migren neden olabilir. Gerilim tipi baş ağrıları ve küme baş ağrılarının tümü birincil baş ağrısı bozukluğu kategorisine girer. Bu tür baş ağrılarına içsel süreçler neden olur. İkincil baş ağrısı bozukluğu, başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Araştırmalar, okula giden çocukların% 58,4’ünün farklı birincil baş ağrısı bozukluğuna yatkın olduğunu göstermiştir.

Kötü performans, performans baskısı, akran baskısı ve daha az fiziksel aktivite, çocuklarda baş ağrısının ana nedenlerinden bazılarıdır. Çocuklarda baş ağrısı teşhisi, tıbbi öykünün incelenmesi ve fiziki muayene yardımı ile yapılabilir. Bu, doktorların baş ağrısı için uygun bir tedavi bulmasına yardımcı olabilir.

Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri

Aşağıda, çocukların yaygın olarak yaşadığı baş ağrısı aslında 3 temel sebep de yer almaktadır.

  • Gerilim kaynaklı baş ağrıları
  • Küme baş ağrıları
  • Migren
Gerilim kaynakli bas agrilari
Gerilim kaynakli bas agrilari

Gerilim kaynaklı baş ağrıları

Gerilim tipi baş ağrıları alnın her iki tarafında ağrıya neden olur. Baş ve boyun bölgesinde sert kaslara neden olurlar. Gençler ve çocuklar gerilim kaynaklı baş ağrılarına daha yatkındır. Stresli veya yorgun hissetmek baş ve boyun dokularına giden normal kan akışını bozarak baş ağrısına neden olur.

Kume bas agrilari
Kume bas agrilari

Küme baş ağrıları

Bir günde veya bir haftada 5 veya daha fazla ağrı epizodunun bir kümesinde küme baş ağrıları. Her baş ağrısı bölümünün yaklaşık 15 dakika sürmesi muhtemeldir. Küme baş ağrıları alnın bir tarafında dayanılmaz ağrıya neden olur. Bu baş ağrılarının semptomları ayrıca ajitasyona, sulanmaya, burun tıkanıklığına ve huysuzluğa neden olur.

Migren
Migren

Migren

Bazı çocuklar da migren baş ağrısı çekebilir. Migren, eforla kötüleşebilen zonklayıcı ağrıya neden olur. Sese ve ışığa duyarlılık, kusma ve mide bulantısı migren baş ağrılarının diğer belirtileridir.

Stres, uyku yoksunluğu ve yorgunluk çocuklarda baş ağrısına neden olabilir. Aşırı fiziksel efor, göz yorgunluğu, mevsimsel grip, viral enfeksiyon ve kalıcı sinüs enfeksiyonu nedeniyle de baş ağrısı çekebilirler.

Çocuğunuz baş ağrılarından her zamankinden daha fazla şikayet ediyorsa, çok geç olmadan tıbbi müdahale almalısınız.

12 yaş baş ağrısı nedenleri, 5 yaşındaki çocuğun baş ağrısı nasıl geçer, 13 yaş baş ağrısı nedenleri, 10 yaşındaki çocuğun baş ağrısı nasıl geçer, 11 yaş baş ağrısı nedenleri, 4 yaşındaki çocuğun baş ağrısı, 8 yaşındaki çocuğun baş ağrısı nasıl geçer, 12 yaş baş ağrısı nasıl geçer,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

3 Günde 3 Kilo Verdiren Kabak Detoksu