DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Çinli teknolojik alt yapı firması Türkiye’ye yatırıma geliyor

Çinli teknolojik alt yapı firması Türkiye’ye yatırıma geliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Boğaziçi Bilgisayar ve H3C’den yapılan açıklamaya nazaran, Boğaziçi Bilgisayar, Çinli teknolojik alt yapı devi H3C ile distribütörlük anlaşması imzaladı.

Tecde Group bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Boğaziçi Bilgisayar bu yılın başı itibariyle H3C ile satış ve pazarlama ortamında iş birliği ve girişimler yürütüyor. 2019’u 5 milyar dolar ciro ile kapatan Çinli teknolojik alt yapı firmasının gelecek yıl Türkiye’de yatırım yapması hedefleniyor.

Teknoloji ortamında cazibe merkeziyiz

Açıklamada görüşlerine bölge verilen Boğaziçi Bilgisayar Yönetim Konseyi Başkanı Abdullah Tecdelioğlu, “Türkiye gerek coğrafi konumu gerekse dinamik yapısıyla global teknoloji devleri için üretim ve pazarlama manasında cazibe merkezi. Dinamik nüfus yapımız ve teknoloji meydanındaki tecrübelerimiz büyük yatırımları çekmek için önemli bir avantaj. H3C’nin dünya genelinde 13 bin çalışanı var. Türkiye, bu şirketin Avrupa ve Ortadoğu üretim üssü olabilir. Devletimizde IT ve Network eserleri kesiminin yekun hacmi 450 milyon dolar. H3C ile bu pastadan yüzde 10 behre almamız halinde Çinli şirketten ülkemize fiziki yatırım gerçekleşecek. Bu gayemizin gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok.” tabirlerini kullandı.

Yatırıma Çinliler de sıcak bakıyor

Boğaziçi Bilgisayar Genel Yöneticisi Ümit Önder ise, H3C ile yılın başından bu yana Özbekistan, Kazakistan ve Almanya özelinde katma kıymeti yüksek satış girişimlerine imza attıklarını tabir etti. Önder, şunları aktardı:

“Şu ana kadar geliştirdiğimiz ortak girişimler, H3C ile yaptığımız anlaşmanın ne denli yanlışsız bir adım olduğunun açık bir göstergesi. Çinli teknoloji devinin globaldeki yekun çalışan sayısının yüzde 50’sini ar-ge departmanı oluşturuyor. Şirket olarak asıl gayemiz teknoloji devinin Türkiye’de fiziki yatırım yapması. Bu yatırımın gerçekleşmesi halinde ilk iki yılda 200 insana istihdam sağlamış olacağız. Bunun yanında Türkiye, H3C’nin Avrupa’da ve yakın coğrafyada üretim merkezi olacak.”

Türkiye’den Avrupa pazarına açılmak istiyoruz

H3C Türkiye Devlet Yöneticisi Mr. ZHAO Long da “Yaklaşık 6 aydır bir seri projeyi birlikte yürütüyoruz. Türkiye, teknoloji yatırımları için akıllıca bir ülke. H3C’nin satış ve pazarlama ağı Çin dışında Japonya, Tayland, Pakistan, Kazakistan, Rusya, Malezya ve Türkiye’de mevcut. 2020’nin ilk altı ayında Türkiye hem ciro hem de satış ağı konusunda bu ülkeleri geride bıraktı. Bu yıl ve 2021’in ilk çeyreği, H3C’nin olası Türkiye yatırımında belirleyici olacak.” dedi. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yerli buğday “kirve” tarla günü ile tanıtılacak