a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Çinli Didi 2030’a dek 1 milyon otonom taksi hedefliyor

Çinli Didi 2030’a dek 1 milyon otonom taksi hedefliyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çinli yolculuk paylaşım firması Didi Chuxing’in otonom sürüş ünitesi CEO’su Meng Xing, firmanın 2030 yılına dek 1 milyon otonom aracı işletmeyi hedeflediğini açıkladı.

Xing, firmanın otonom sürüş teknolojileri geliştirerek, yolculuk paylaşımında zahmet yaşanan nahiyelerde robotaksiler kullanmayı hedeflediğini ve 2030 yılına dek 1 milyon robotaksiyi işletmeyi hedeflediğini açıkladı.

Didi mayıs ayının ahir Softbank Vizyon Fonu önderliğinde gerçekleştirilen fonlama sonucunda 500 milyon dolar toplamıştı.

Didi’den 2019 yılında yapılan bir açıklamada firmanın Beijing, Şanghay and Şenzen’de 2020 yılında otonom araçlar kullanacağı, 2021 yılında ise otonom araçların Çin dışına da yayılacağı duyurulmuştu.

Çin’de otomotiv ve teknolojji firmaları, Tesla, Alphabet Inc. Waymo ve Uber Technologies ile yarışma edebilmek için milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Bölümden birtakım kimseler halkın otonom araçlara büsbütün güvenmesinin zaman alacağını söylese de, Xing Didi’nin BAIC Group ile çalıştığını ve otonom araçların 2025 yılında seri üretime geçmesini beklediğini söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Piyasalar – Apple Kazandı; Beyond Meat, T-Mobile Düştü