a

Çin’den gelen onlarca tatbike yasak geldi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hindustantimes’ın haberine nazaran, Hindistan Muhabere, Elektronik ve Haber Teknolojileri Bakanlığı, ulusal güvenlik gerekçesiyle Çinle irtibatlı 59 cep telefonu tatbikini yasakladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, engellenen Çin menşeli 59 uygulamanın “Hindistan’ın egemenliği, bütünlüğü, savunması, güvenliği ve kamu tertibine karşı zararlı faaliyetlerde bulunduğu” belirtildi.

Hindistan tarafından yasak getirilen Çinli tatbikler arasında TikTok, CamScanner, Share it, We chat, UC tarayıcı, Xender ve Clean-master da bulunuyor.

Kelam konusu pratiklerin kullanıcıların haberlerine erişiminin bulunduğu ve Hindistan halkının şahsî haberlerini başka ülkelerin ve insanların tasarrufuna sunabileceği kaydedildi.

Çinli teknoloji şirketleri, kullanıcı haberlerinin kapalılığını ihlal etmekle suçlanıyor.

ABD’de “kullanıcı haberlerinin kapalılığını ihlal ederek bunları el altından Çin’e sattığı” savıyla toplumsal paylaşım sitesi TikTok’a dava açılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ise Çin irtibatlı şirketlerin komünist partisinin çıkarlarına hizmet ettiğini argüman etmişti.

O’Brien, Çin teknoloji şirketleri vasıtasıyla Komünist Parti’nin kullanıcıların hareketleri, satın alma davranışları, sağlık haberleri, toplumsal medya gönderileri ve zatî haberlerini topladığını öne sürmüştü.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sık sık savaş oyunları oynayan çocuklar için kritik ihtar