a

Çin’de yeni virüs paniği: G4 EA H1N1 nedir?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çin’de başlayan SARS gibisi yeni tip corona virüs salgınından sonra bir başka ölümcül virüs ortaya çıktı.

Çinli bilim kişileri yeni tip domuz gribi virüsünün tespit edildiğini duyurdu.

Yeni nesil H1N1 influenzanın domuzlar tarafından taşındığı gelgelelim kişilere bulaşabileceği aktarıldı. Araştırmacılar virüsün süratlice mutasyona uğrayıp yeni bir pandemi (küresel salgın) riski oluşturmasından telaş ediyor.

Bilim kişileri yeni tespit edilen virüs nedeniyle domuz yetiştiriciliği ve mezbahaları meydanlarında çalışanların yakından takip edilmesi tavsiyesinde bulundu.

DSÖ’DEN AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sözcü Çinli bilim kişilerinin yeni çalışmasını “dikkatlice okuyacaklarını” söyledi. Sözcü “gardımızı indiremeyiz” sözlerini kullandı.

Corona virüs salgınına dair her şey ntv.com.tr’de

2009’DAKİ MEKSİKA SALGINI

En son 2009 yılında Meksika’da domuz gribi salgınına rastlanmıştı. Salgın ilk iddialardan daha az ölümcül çıkmıştı ama Çinli araştırmacılar yeni tespit edilen influeanza virüsünün öncekilere nazaran daha “kötü” olduğuna dikkat çekti.

Ilmî olarak G4 EA H1N1 ismi verilen virüs şimdilik klâsik grip aşılarıyla tedavi edilemiyor. Araştırmacılar muhtaçlığa nazaran var olan aşıların tedaviye nazaran değiştirilebileceğini umuyor.

INFLUENZA SALGINLARI DAHA YAYGIN

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 influenza salgınları corona virüsten daha ölümcül. Şimdiye kadar dünya üzerinde milyonlarca insan H1N1’in farklı tipleri nedeniyle hayatını kaybetti.

Tarihte İspanyol Gribi olarak bilinen 1912-1920 influenza salgınına sebep olan virüsün tipi de H1N1’di.

Resmi rakamlar tutarlılık göstermese de 500 milyondan fazla insanın etkilendiği salgında 20 ila 50 milyon arasında insanın öldüğü iddia ediliyor.

2. DALGA RİSKİ YAKIN MI?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şanlıurfa’da artan korona virüs vakaları tedirgin ediyor