a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • CHP’li İBB hafriyat dökmüştü! Murat Kurum muştuyu verdi: Hızla başlayacağız

CHP’li İBB hafriyat dökmüştü! Murat Kurum muştuyu verdi: Hızla başlayacağız

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lider adayı Murat Kurum, “Göreve geldiğimizde İstanbul’u Türkiye Yüzyılı’na en hoş formda hazırlayacağız. Belediyecilik tarihinde iz bırakacak yüz yıllık planlama ve strateji periyoduna geçeceğiz.” dedi.

Alanda kurulan balık tezgahının başına geçen Kurum, hazırladığı balık ekmekleri iştirakçilere ikram etti, akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP’Lİ İBB’NİN HAFRİYAT DÖKTÜĞÜ ÇEKMEKÖY-YENİDEN METRO ÇİZGİSİNE HIZLA BAŞLAYACAĞIZ’

Çekmeköy için hazırladıkları projeleri hatırlatan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlk iş, 1 Nisan’da CHP’li İBB idaresinin hafriyat döküp kapattığı Çekmeköy-Kirazlıtepe-Güngören-Aydınlar-Taşdelen-Yenidoğan metro sınırına hızla başlayacağız. O hafızalarda bıraktıkları makûs izleri büsbütün silip atacağız. İkincisi Taşdelen’de her geçen gün artan bir trafik var. Buraya gelirken de onlarca arkadaşım dedi ki ‘Yahu biz buradaki trafikten artık bıktık, usandık, illallah ettik.’ İBB’nin 5 yıldır hiçbir şey yapmayıp yalnızca algı ve reklamını yaptığı o tünel kavşağını revize edeceğiz ve en kısa müddette Taşdelenli, Çekmeköylü kardeşlerimize kazandıracağız. Köprülü kavşağımız, Neveser konaklarının oradan trafiği yerin altına alıyoruz, böylece kentimize tam 12 bin metrekarelik yeni bir meydan kazandıracağız ve çok değerlisi yolun 2 tarafı birbirine kavuşacak. İnşallah Çekmeköy’ün iki yakasını birleştireceğiz ve orada derin bir nefes aldıracağız. Kuzey Marmara Otoyolu’ndan 2. köprüye giden ilişki yolunda Alemdağ-Çatalçeşme çıkışını vereceğiz ki Çekmeköy’ün trafiğini çabucak Kuzey Marmara Otoyolu’na verelim.”

 

‘SORUN VARSA MESELEDEN KAÇMAYACAĞIZ’

TOKİ konutlarının hak sahipleriyle dün yaptığı görüşmeye ait soru üzerine Kurum, şunları lisana getirdi:

“Biz hiçbir vakit sorun varsa sıkıntıdan kaçmayacağız. Sorun neredeyse biz orada olacağız, tahlil için orada olacağız. Dün de TOKİ’den toplumsal konut almış, hak sahibi olmuş arkadaşlarımızla bir ortaya geldik. Onları dinledik. Masanın bir tarafında onlar vardı, bir tarafında biz vardık. Tıpkı masa etrafında konuştuk, istişare ettik. Onlar için bir şeyler yapmanın çabasını verdik. TOKİ’mize, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’mıza teşekkür ediyorum. Kardeşlerimize yapılması gereken her türlü dayanağı vermek için bir uğraş ortaya koydular. Dün keyifli bir halde ayrıldığımızı düşünüyorum. En azından ben onlarla birlikte olabilecek çabayı ortaya koydum.”

Kurum, görüşmeye ait paylaşılan imgelerle ilgili de toplumsal medyada algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek “Görüntülere baktığınızda samimiyeti, kardeşliği gördük. Allah onlardan razı olsun. Biz milletimizin ne sorunu varsa o sorunun peşinden koşacağız. Sıkıntıdan ayrılmayacağız, meseleden kaçmayacağız ve milletimizi başıboş bırakmayacağız. Her vakit el ele olacağız. Her vakit gönül gönüle olacağız.” sözlerini kullandı.

’25 YILDIR NE KELAM VERDİYSEK ONU TUTMANIN UĞRAŞINDA OLDUK’

TOKİ konutlarının taksit uygulamasına yönelik soruya da Kurum, “25 yıldır ne kelam verdiysek onu tutmanın uğraşında olduk. Dün de Tuzla’daki kardeşlerimizle birebir anlayışla bir ortaya geldik, oturduk istişare ettik. ‘Yapılabilecek bir güzelleştirme var mı? Vatandaşlarımızın burada gereksinimlerini giderecek bir çalışma var mı?’ Bu anlayışı ortaya koyduk. Keyifli bir biçimde ayrıldık. Tuzla’daki ve İstanbul’un her noktasındaki kardeşlerimizin mutluluğundan biz de memnun oluyoruz. Sevinçlerine ortak oluyoruz.” diye konuştu.

KURUM, ŞEHİT PİLOT EMNİYET AMİRİ GÜLEN İLE ANISINI ANLATTI

Ardından sahnede iştirakçilere hitap eden Kurum, Irak’ın kuzeyinde şehit olan Piyade Uzman Çavuş Kadir Dingil ve Gaziantep’teki helikopter kazasında şehit olan Pilot Emniyet Amiri Cemil Gülen ile Kontratlı Pilot Levent Öztürk’ün ailelerine başsağlığı diledi.

Kurum, şehit Gülen’in Bozkurt’taki sel afetinin yaşandığı devirde arama, kurtarma çalışmalarına katılmak ve vatandaşlara yardım etmek için kullanılan bir helikopterin pilotu olduğunu, birlikte o devirde çalıştıklarını anlattı. Milletin yanında olan Gülen’in güvenlik için çaba ettiğini lisana getiren Kurum, acı haberi aldığında çok üzüldüğünü söz etti.

Murat Kurum, 3. Hamsi Şenliği’nin Karadeniz Bölgesi’nin gelenek ve göreneklerini tanıtmak hedefiyle yapıldığını belirterek “Karadeniz demek, delikanlılık, vatan sevdası, sığınılacak liman, omuz verilecek dost, çevik ve güçlü bir ulusal irade demektir.” dedi.

‘ÜLKEMİZİN 81 İLİ BENİM HEMŞEHRİMDİR’

Bir bayramı Rize’de geçirdiğini anlatan Kurum, “İnsan bayramı memleketinde geçirir, o denli değil mi? Annesiyle babasıyla geçirir. İşte o bayramda ben Rizeli kardeşlerimle oradaki annelerimizle babalarımızla birlikte geçirdim. Zira bir sel olmuştu, bir afet olmuştu. Bayram namazını birlikte kıldık. Orada tüm kardeşlerimizle bir aradaydık. O yüzden Rize benim memleketimdir, Rizeli kardeşlerim hemşehrimdir. Ülkemizin 81 ili benim hemşehrimdir.” diye konuştu.

Kurum, Karadeniz’de üretimi tamamlanan ve devam eden projeleri anlatarak “Karadeniz’de ayak basmadık tek bir dağ, tek bir zirve, tek bir yayla dahi bırakmadık.” sözlerini kullandı.

Kurum, öğrencilere yönelik burs ve toplumsal donatı projelerini anlatarak şunları kaydetti:

“Göreve geldiğimizde İstanbul’u Türkiye Yüzyılı’na en hoş formda hazırlayacağız. Belediyecilik tarihinde iz bırakacak yüz yıllık planlama ve strateji devrine geçeceğiz. Bunun için de bir yandan hayatımızda ivedilikle değiştirilmesi gereken zorlukları hızla gidereceğiz. Başka yandan çocuklarımızın yaşayacağı, keyifli aileler kuracağı, huzurla yaşlanacağı İstanbul’u planlayacağız. Bir taraftan bu çağın belediyecilikteki doğrularını ısrarla yaparken yeniden bu çağı aşan hizmetlerimizi de İstanbul’umuza kazandıracağız.”

Karadeniz’in yöresel sanatkarlarının sahne aldığı, halk oyunları gösterisinin yapıldığı programda, Murat Kurum’a eşi Şengül Kurum, kızı Hatice Zehra Kurum da eşlik etti.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

DEM Parti İstanbul’da aday çıkaracak! Murat Kurum’dan dikkat çeken yorum