DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • CHP’li eski bakandan sert kelamlar: ‘Mersin’i emperyalistlere peşkeş çektiler’

CHP’li eski bakandan sert kelamlar: ‘Mersin’i emperyalistlere peşkeş çektiler’

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye, 31 Mart’ta sandık başına giderek belediye liderlerini ve belediye meclis üyelerini seçecek. Seçimlere 40 günden az bir mühlet kala, partiler de seçim çalışmalarına sürat verdi. Aday belirleme konusunda birbirine düşen CHP, ittifak ortağı DEM Parti ile birçok vilayette pazarlıklara tutuştu.

CHP’NİN AĞIR TOPLARINDAN TALAY: CHP MERSİN’İ DEM’E PEŞKEŞ ÇEKTİ

DEM’in isteğiyle İstanbul’da aday değiştirmeler gündemde sıcaklığını korurken, pazarlık yapılan vilayetlerden biri de Mersin oldu.

Eski Kültür Bakanlarından ve dört devir CHP Mersin Milletvekili seçilen İstemihan Talay, partisinin Mersin’i DEM Partisi’ne peşkeş çektiğini argüman etti.

Talay, iki parti ortasındaki bağlantıyı sert sözlerle eleştirdi.

Akdeniz ve Toroslar ilçelerinin DEM Parti’ye bırakılmasına veryansın eden Talay, “CHP’nin bugünkü yöneticilerinin koltuk uğruna bu iki ilçemizi DEM’e peşkeş çekme kararı almaları ve Mersin’i emperyalist hayallere teslim etmeleridir.” dedi.

“EMPERYALİST HAYALLERİN KALDIĞI YERDEN DEVAM ETTİRİLDİĞİNİN AÇIK BİR GÖSTERGESİDİR”

Talay’ın yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Emperyalist devletler tarihî süreçte PKK’ya dört değerli misyon yüklemiştir:

1. Kuzey Irak’tan ve Suriye’den uzanan bir koridoru ele geçirmek

2. Akdeniz’e açılmak

3. Bu bölgede kendileri için terör üretecek bir garnizon devletçik oluşturmak

4. Başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini taciz etmek, mümkünse de parçalayıp bölerek küçültmek

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu tehditleri görerek Barış Pınarı, Zeytin Kolu ve Fırat Kalkanı harekatlarıyla yüzlerce şehit vermek kıymetine bu oyunları bozmuştur. PKK’nın Akdeniz’e açılmak ve orada bir yer tutmak hayali birinci olarak 1999 yerel seçimlerinde uygulamaya konulmak istenmiştir. Dört devir milletvekilliğini yaptığım Mersin’in Büyükşehir Belediyesi Hadep tarafından kazanılmış üzere ilan edilmiş ancak Kültür Bakanı olarak yaptığım itirazlar ve tekrar sayım sonucunda Hadep’in seçimi kazanmadığı tespit edilmiştir. Böylelikle Akdeniz’e açılım hayalleri önlenmiştir.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki en büyük ve en stratejik limanı Mersin ili Akdeniz ilçemizde bulunmaktadır. Bu liman tıpkı vakitte Ortadoğunun da giriş ve çıkış kapısı durumundadır. Akdeniz’e komşu başka ilçe ise Toroslar ilçemizdir.

Hadep’in devamı olan Dem partisinin CHP ile uzlaşmak için yüzlerce ilçe ortasından Akdeniz ve Toroslar ilçelerini koşul koşmaları kolay bir seçim stratejisi değildir. Mersin’de emperyalist hayallerinin kaldığı yerden devam ettirildiğinin açık bir göstergesidir.

Burada kabul edilmesi mümkün olmayan durum, büyük Atatürk’ün kurduğu CHP’nin bugünkü yöneticilerinin koltuk uğruna bu iki ilçemizi Dem’e peşkeş çekme kararı almaları ve Mersin’i emperyalist hayallere teslim etmeleridir.

Büyük Atatürk Mersinlilere hitaben “Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız” demiştir. İnanıyorum ki Sevgili Mersinliler bu öğüt doğrultusunda Mersin’e sahip çıkacaktır. CHP yöneticilerinin 31 Mart seçimlerinde Dem’i destekleme dayatmasını reddedecek ve emperyalist hayalleri sandıkta yok edecektir.

İSTEMİHAN TALAY

18-19-20-21. periyot Mersin Milletvekili

1992 yine açılan CHP’nin kurucu Genel Lider Yardımcısı

1997-2002 periyodu Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanı”

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

BBP’den Fatih Erbakan açıklaması: Nezaketsizlik, saygısızlık! Özür daveti