a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Çalışma saatleri kısalıyor mu? Yeni düzenleme gündemde

Çalışma saatleri kısalıyor mu? Yeni düzenleme gündemde

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Avrupa’da haftalık çalışma saatinin en yüksek olduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor. 

Aralarında İrlanda, İspanya, İngiltere, Belçika’nın da bulunduğu çok sayıda Avrupa ülkesi 4 günlük çalışmayı test edip bu sisteme geçiş yapmaya hazırlanırken Türkiye’deki birçok bölümde çalışanlar hala 6 gün ve 45 saatin üzerinde mesai yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından lisana getirilen çalışma saatleri konusunda hükümetin yeni bir düzenleme yapacağı öğrenildi.

Yeni düzenlemeyle haftalık çalışma saatlerinin 45 saatten 40 saate indirilmesi planlanıyor. ayrıyeten çalışma saatlerinin meslek kümelerine nazaran yine kıymetlendirilmesi de gündemde.

Yapılan çalışmalar fiyattan çalışma saatine, genel tatil fiyatlarından esnek çalışmaya kadar birçok başlıkta yeni düzenlemeleri kapsıyor.

Örneğin basın iş kanunu ve denizcilik iş kanunda haftalık çalışma müddeti 48 saat. Başka meslek kümelerinde ise haftalık çalışma müddeti 45 saat.

Bu kapsamda bütün çalışanlarla ilgili çalışma saatlerinin 35- 40 saate indirilmesi planlanıyor. Yeni düzenleme ile dağınık mevzuat bir ortada toplanacak ve işin merkezinde çalışan olacak, çalışan güçlendirilecek.

Düzenlemeyle yeni hak kategorileri geliştirilirken, mevcut haklar da korunacak. Çalışanı direkt ilgilendiren “İş Kanunu” konusunda  çalışma saatleri, yıllık müsaadeler, fiyatlar üzere bahisler da pahalandırılacak.

HAFTALIK ÇALIŞMA SAATİ NE KADAR?

Türkiye’de haftalık çalışma mühleti, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 63. hususunda düzenlenmiştir. Bu hususa nazaran, haftalık çalışma müddeti en çok 45 saattir. Lakin, haftanın çalışılan günlerine farklı dağıtıldığında dahi günlük çalışma müddeti hiçbir halde 11 saati geçemez.

Haftalık çalışma müddeti, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır fakat, iş yerinin ve işin gereğine nazaran, günlük çalışma mühleti haftanın çalışılan günlerine farklı dağıtılabilir. Bu durumda, günlük çalışma mühleti 11 saati geçemez.

İş Kanunu’na nazaran, haftalık çalışma mühletinin 45 saati aşması durumunda, fazla çalışma olarak kabul edilir. Fazla çalışma fiyatı, olağan çalışma fiyatının saat başınayüzde 50 fazlası olarak ödenir.

Bir işletme, çalışanlarının haftalık çalışma mühletini örneğin 40 saat belirleyebilir bunda bir sakınca yoktur; lakin emekçilerle anlaşsa bile bu süreyi 46 saat olarak belirleyemez.

ÇALIŞANLARIN MOLA MÜDDETİ NE KADAR?

Günlük çalışma müddeti 4 saat yahut daha kısa periyodik işlerde en az 15 dakika, 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar (7,5 saat dahil) müddetli işlerde en az yarım saat, 7,5 saatten fazla periyodik işlerde en az 1 saat orta dinlenmesi verilir.

Ara dinlenmesi, çalışanın dinlenmesi ve gereksinimlerini karşılaması için verilen bir müddettir. Orta dinlenmesi, çalışma müddetinin ortalama bir vaktinde verilir.

Örneğin, bir personelin günlük çalışma müddeti 8 saat ise, 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar müddetli bir iş yapıyorsa, en az 30 dakika orta dinlenmesi verilmek zorundadır. Bu mühlet, emekçinin çalışma müddetinin ortalama bir vaktinde, yani sabah yahut öğle saatlerinde verilebilir.

İşçinin orta dinlenmesi sırasında çalışması yasal olarak yasaktır. Patron, personelin orta dinlenmesini çalışma müddeti olarak kabul edemez ve çalışandan bu mühlet içinde çalışmasını isteyemez.

KAYNAK: NTV

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ünlü oyuncu Afra Saraçoğlu Ülker’in yeni reklam yüzü oldu