a

Borsa yatırımcısı dikkat! Tarih verildi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,41 yükselişle 7 bin 982 puandan başladıktan sonra 8 bin puanın üzerinde seyretti.

Ekonomist Mustafa Aşkın, borsada yükselişin yılın ikinci yarısından itibaren başlayacağına işaret etti.

Yatırımcılara tavsiyelerde bulunan Aşkın, geri çekilmelerin yeni konumlar açmak için fırsat olabileceğini belirtti.

BORSA İÇİN TARİH VERİLDİ

Borsada yabancı girişlerinin şimdi kâfi düzeyde olmadığını söz eden Aşkın, “Yabancı yatırımcı enflasyonda düşüş eğiliminin kuvvetlenmesini ve enflasyonla çaba siyasetinde kararlılığı görmek istiyor” dedi. Bilhassa tahvil ve bonolara fon geldiğini belirten Aşkın, yabancı yatırımcıların kısa vadeli süreçlerinin olduğunu söyledi. Borsanın 8 bin 100 puanın üzerine çıkabilmesi için yeni bir öyküye muhtaçlığı olduğuna işaret eden Aşkın, “Çok önemli bir para girişine muhtaçlık var, bunun da seçim sonrası gerçekleşmesini bekliyorum” diye konuştu. Yılın ikinci yarısı itibariyle borsada olumlu havanın yaşanmasını beklediğine dikkat çeken Aşkın, “Kısa vadede 8 bin 100, 8 bin 200 ve 8 bin 250 puan kıymetli direnç düzeyleri. Takviye düzeyleri ise 7 bin 450, 7 bin 700 ve 7 bin 900 puan” diye konuştu. Bu dayanak düzeylerinin yeni durum açmak için fırsat olabileceğini belirten Aşkın, borsa 30 ve borsa 50’de bulunan pay senetlerinin cazip olacağını vurguladı. 

ALTININ SEYRİNİ MERKEZ BANKALARI BELİRLEYECEK

Merkez Bankalarının faiz kararlarının altın fiyatlarında belirleyici rol oynadığını belirten Aşkın, “ABD’den gelen data çekirdek enflasyonda katılık olduğunu gösteriyor. Bundan ötürü da Fed’in faiz indirimlerine başlaması gecikecek üzere görünüyor” dedi. Faiz indirimlerinin gecikeceğine yönelik sinyallerin altın fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu belirten Aşkın, ons altının 2 bin 50 dolarları süratli bir biçimde kırması durumunda 2 bin 250 dolarlara kadar yükseleceğine işaret etti. Gram altının ise 2024’te 2 bin 500 liraya kadar çıkabileceğine dikkat çeken Aşkın, “Para kazanmaktan çok birikiminizi kaybetmemeniz gereken bir yıl” dedi.

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Lider Erdoğan’dan emekliye ek artırım açıklaması