a

Borsa güne yükselişle başladı!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 17,80 puan ve yüzde 0,21 bedel kazanarak 8.514,47 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,06 ve holding endeksi yüzde 0,12 artış kaydetti. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 0,86 ile bilişim olurken, en çok kaybettiren yüzde 1,22 ile finansal kiralama faktoring oldu.

Dün, alıcılı bir seyir izleyerek yükseliş eğilimini üst üste altıncı süreç gününe taşıyan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,26 kıymet karıyla 8.496,66 puandan tamamlarken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu da 8.577,35 puana taşıdı.

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) siyaset faizini sabit bırakmasının akabinde açıklamalarda bulunan Fed Lideri Jerome Powell’ın faiz indirimlerine martta başlamanın erken olduğuna işaret etmesiyle risk iştahının gerilediğini tabir ederek, bugün gözlerin İngiltere Merkez Bankasının (BoE) faiz kararına çevrildiğini söyledi.

Dün, Fed, siyaset faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutarken, Powell da para siyaseti kararlarının açıklanmasının akabinde düzenlediği basın toplantısında, marta kadar faiz indirimi için gereken inanç seviyesine ulaşılmasının beklenen olmadığını düşündüğünü lisana getirdi.

Öte yandan, dün açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Kur Muhafazalı Mevduat (KKM), Türkiye’de dezenflasyonla çabayı zorlaştırıyor. Mali transfer sistemini bozuyor ve kamunun kullanmadığı bir kaynak, kamunun üzerinde bir yük. Hasebiyle buradan çıkış bizim amacımızdır lakin piyasaları bozmadan çıkıyoruz. Sabırla, vakitle biz KKM’den çıkacağız.” dedi.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Siyaseti Şurası (PPK) metni ile haftalık para ve banka istatistikleri, dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) faiz kararının yanı sıra ağır data gündeminin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.570 ve 8.650 düzeylerinin direnç, 8.400 ve 8.250 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sarsıntı fonu için son basamağa gelindi! Bakan Şimşek duyurdu