a

Biseksüel Nedir? Şok Edecek 5 Soru 5 Cevap

Biseksüel nedir? biseksüel ne demek? Eşcinsel ve biseksüel arasındaki fark nedir? Biseksüelliğin temeli nedir ve terimler ne anlama gelir? Bu gruplardan biri de Biseksüellerdir. Biseksüellik nedir sorusunun cevabı hem erkeklere hem de kadınlara karşı  fiziksel veya cinsel arzu hisseden bireyler olacaktır. Biseksüel kelimesinde  “bi” iki anlamına “seksüel” ise cinsel anlamına gelen bir kelimedir.

biseksuellerin ozellikleri
biseksuellerin ozellikleri

Biseksüel Nedir?

Biseksüel, hem erkeklere hem de kadınlara karşı duygusal ve romantik çekimler yaşayan, ancak farklı bir cinsiyetten birine ilgi duyanlar için bir şemsiye terimdir. Ayrıca cinsiyeti veya cinsiyeti ne olursa olsun diğer insanlara romantik veya cinsel olarak ilgi duyma olarak da tanımlanabilir ve buna panseksüellik denir.

Panseksüel Nedir? Nasıl Bir Yönelimdir?

Biseksüel erkekler ve kadınlar, birbirleriyle derin duygusal bağlara sahip olma eğilimindedir ve aynı cinsiyetten kişilerle, karşı cinsten partnerler kadar sık ​​karşılaşmaktadır.

2021’de Amerika Birleşik Devletleri ülke çapında yapılan bir ankette, katılımcıların %4’ü biseksüel olduklarını söyledi. Avrupa’da yapılan bir başka araştırma, seks ve ilişkilerle ilgili bir odak grup görüşmesinde sorgulanan 1000’den fazla erkek ve kadın örneğinin neredeyse yarısının biseksüel olduklarını söylediğini buldu.

Biseksüel nedir?” sorusuna cevap vermek için. Biseksüelliğin ne olmadığı ve biseksüellik ile eşcinsellik arasındaki farkın ne olduğu konusunda netleşmemiz gerekiyor.

Biseksüel olmayan nedir? Heteroseksüellik, aynı cinsin erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın, ona karşı duyulan çekimdir. Eşcinsellik, biseksüelliğin yokluğu ile tanımlanır.

Hem kadından hem de erkekten zevk alan kişi biseksüel anlamına gelecektir. Ancak biseksüelliğin yaygın bir cinsel tercih olup olmadığına dair bir araştırma bulunmamaktadır.

Ancak biseksüellik nedir konusu için doğuştan erkek veya kadın olan kişilere ilgi duyan kişiler demek doğru olacaktır. Biseksüeller trans erkek veya trans kadın imgesinden etkilenmeyen grubu oluşturuyor. Biseksüeller hem erkek hem de kadınlara karşı fiziksel ve cinsel çekim duygusuna ve hissine kapılıyor.

biseksuel ne demek
biseksuel ne demek

Biseksüel Ne Demek?

Biseksüel” kelimesi 1947’de Alman psikiyatrist ve deneme yazarı Alfred Kinsey tarafından popüler hale getirildi. Kinsey’e göre biseksüellik beş özellikten oluşuyordu:

 • sıklık
 • akışkanlık
 • yatkınlık
 • yönelim
 • tepki

Kinsey ayrıca, bu beş özelliğin, bireyin yalnızca bir cinsel yönelime sahip olduğu ve aynı cinsiyetle veya karşı cinsle eşit miktarlarda deneyimlemek istediği bir durum olan idiyopatik biseksüellik ile karıştırılmaması gerektiğini açıkladı. Bunun yerine, burada açıklanan özellikler, bir kişinin kişisel yöneliminin göstergesidir.

Akışkanlık, bir bireyin cinsel arzularında çok akışkan olduğunu, en azından cinsel arzular hakkında genel bir farkındalığa sahip olduğunu, ancak herhangi bir kişiye veya belirli bir faaliyete bağlı olmadığını gösterir. Aynı zamanda Kinsey, akışkanlığın cinsel yönelimle değil, diğer erkek ve kadınlarla yakın bağlar ve arkadaşlıklar kurma fırsatıyla ilişkili olduğunu buldu.

Ayrıca Kinsey, biseksüelliğin bir spektrum boyunca var olduğunu, bazı insanların cinsel arzularında aşırı derecede akışkan olduğunu, bazılarının ise olmadığını keşfetti. Benzer şekilde, insanlar çok heteroseksüel olabilir ve yine de biseksüel cinsel yönelime sahip olabilir.

Son olarak, bazı biseksüel insanlar, aynı cinsiyetten cinsel olarak etkilenmeseler bile biseksüel davranışlarda bulunabilirler; ancak yine de çift romantik kalacaklardı.

biseksuel anlami nedir
biseksuel anlami nedir

Biseksüel Anlamı Nedir?

Biseksüel ne demek kısaca diye soracak olursanız; “Biseksüel” terimi ilk kez 1979’da AIDS farkındalık lideri Larry Diamond tarafından kullanıldı. Hem erkeklere hem de kadınlara ilgi duyduğunu düşünen bir grup insanı tanımladı. Bununla birlikte, terimin popülaritesi son yıllarda arttı ve bugün genellikle aynı cinsiyetten cinsel partnerlere yönelik bu çekicilikleri tanımlamak için kullanılıyor.

Eşcinsel topluluğunun yanı sıra lezbiyen topluluktaki pek çok kişi, erkekler ve kadınlar arasındaki cinsel aktivite tercihini tanımlamak için “biseksüel” terimini genel bir terim olarak kullanır, ancak tüm eşcinsel insanların bu şemsiyenin altına girmesi gerekmez.

biseksuel bayragi
biseksuel bayragi

Biseksüel Bayrağı Nedir?

Biseksüel bayrağı, çoğu biseksüeli ne olduğunu bilmiyor. Biseksüellik, biseksüelliğin bir süreklilik içinde var olduğu görüşüdür ve tamamen biseksüel olmak, sadece biseksüel olmak ve aynı anda sadece biseksüel olmak diye bir şey yoktur.

Biseksüellik bu yelpazenin en uç noktalarında var olabilir – bir uçta insanlar her iki cinsiyete de tamamen ilgi duyarken, diğer uçta insanlar yalnızca aynı cinsiyete ilgi duyar.

biseksuel olmak nedir
biseksuel olmak nedir

Biseksüel Olmak Nedir?

Biseksüellik, cinsel bir yönelimdir, yani tüm insanlara ilgi duyuyor olarak tanımlasanız da tanımlamasanız da ilgi duyduğunuz bir şeydir. Bu kategoriye giren insanlar erkeklere, kadınlara, çocuklara ve hatta diğer hayvanlara ilgi duyabilir.

Bu kategoriye girmeyen ama kendilerini biseksüel olarak etiketlemek isteyenler için bunu yapmanın en kolay yolu, “biseksüel” kelimesini kullanmak ve ardından spektrumun hangi tarafında yer aldıklarını açıklamaktır.

Bir Kişi Biseksüel Olduğunu Nasıl Anlar?

Biseksüel olup olmadığı konusunda kaygı duyan ve endişe eden kişilerin öncelikle biseksüellik hakkında bilgi edinmeleri önem taşır. Bu anlamda şüphe duyuyorsanız cinsel yönelimlerinizi sorgulamanız gerer. Kişi eğer biseksüel ise hem kendi cinsine hem de karşı cinsine yönelik cinsel veya romantik cazibe hissedecektir.

Eğer böyle bir çekim hissetmiyorsa biseksüel değildir.  Biseksüel olmak birçok alt yönelim türüne sahip olabilir. Bu nedenle kişi duygularına göre  biseksüel olduğunu anlayabilir. Biseksüellik kişiye göre farklı anlamlar ifade edebilir.

Toplum İçinde Biseksüelliğin Yeri

Biseksüellik nedir hakkında 5 Aralık 1998 yılında bir gelişme yaşanmıştır. Toplum içinde biseksüellerin de var olduğunu göstermek biseksüel bayrağı yapılmıştır. Bu bayrak renklerine göre adlandırılan bir bayraktır ve rengine göre anlam taşır. Biseksüel bayrağında pembe, mavi ve mor renkleri bulunur. Bu renklerin her biri farklı anlamlara sahiptir.

Bayraktaki pembe rengi  bayrağın en üstünde yer alır. Bu renk homoseksüel ilişkiyi temsil eder. Mavi renk ise bayrağın en altında bulunur. Heteroseksüelliği temsil eden renktir. Bayrakta bulunan mor renk ise pembe ve mavinin birleşimi olarak düşünülmüştür.  Bayraktaki mor renk ise biseksüel ilişkiyi temsil eder.

Biseksüellik nedir, biseksüel, biseksüel ne demek, biseksüel nedir, biseksüel bayrağı, biseksüel nedir ne demek, biseksüel olmak nedir, biseksüel anlamı nedir, biseksüel ne demek kısaca, biseksüel olmak, biseksüel ne, biseksüellerin özellikleri, panseksüel biseksüel farkı, biseksüel ne demek anlamı, biseksüel olmak ne demek, biseksüel ne demek tdk, biseksüel nedir kısaca, panseksüel ve biseksüel arasındaki fark nedir ,biseksüel ne demektir, eşcinsel ve biseksüel arasındaki fark, biseksüel ne demektir kısaca, biseksüel ne demek vikipedi,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (18)
 • Mehmet
  9 ay önce
  0 0

  Biseksüellik konusunda çok duyum almama rağmen tam olarak nedir ne değildir diye kestiremiyordum, şuan gayet iyi anlamış olmakla beraber çokda yorum yapmak istemiyorum.

 • Aylin
  10 ay önce
  0 0

  Araştırdığım konular arasında başta gelen bir konuydu Dışarıdan bakıldığında birçok şeyi İnsanlar yanlış biliyor böyle açıklayıcı yol gösterici fikirlere her zaman ihtiyaç var

 • Beren
  10 ay önce
  0 0

  Vay be Biz konuyu Mayer ne kadar yanlış anlamışız gerçekten çok aydınlatıcı bir yazı oldu benim için teşekkür ediyorum

 • Fevzi
  10 ay önce
  0 0

  5 soru sorulmuş ve 5 ayrı cevap verilmiş ama bütün sorulara da cevaplar da tam Odak noktası ile alakalı çok güzel bir anlatım yazı dizisi teşekkürler

 • Fatma
  10 ay önce
  0 0

  biseksüel hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim çok güzel açıklayıcı bir makale olmuş emeğinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim

 • Merve
  10 ay önce
  0 0

  Tam da bu konuyla alakalı araştırma yapıyordum Bu yazı ile karşılaştım çok da işime yaradı teşekkür ediyorum

 • Cansu
  10 ay önce
  0 0

  Hakikaten güzel bir yazı dizisi olmuş açıklayıcı ve şeffaf gerçekten Şok Oldum

 • Asiye
  10 ay önce
  0 0

  Bilmediğimiz birçok terim var aslında çok önemli bir konu bilmemiz gerekiyor ki fark edelim

 • öznur
  10 ay önce
  0 0

  biseksüel sorusunu hep merak ediyordum çok ayrıntılı anlatan bu güzel haberyum sayfasına denk geldim içeriğiniz oldukca detaylı ve güzel hazırlanmış birçok bilgiye sahip oldum sayenizde bundan sonra nedir sorularının cevabını bu siteden öğreneceğim.

 • Onur atak
  10 ay önce
  0 0

  yeni yeni bu tür eğimli insanlarla yan yana geliyorum , söylemişlerdi fakat yazıyla baya bir bilgilendim teşekkürler

 • Limoncicek
  10 ay önce
  0 0

  Biseksuel olmanın tercih meselesi olmadığını ne zaman anlayacaklar

 • Bu konu hakkında birçok merak ettiğim bilgiye yanıt oldu çok teşekkürler

 • Kubilay
  10 ay önce
  0 0

  biseksuel nedir bilmiyordujm sayenizde öğrendim ne zamandır merak ediyordum emeklerinize sağlık,çok yararlı bilgiler gerçekten hem de en ince ayrıntısına kadar yazmışsınız…

 • Elif
  10 ay önce
  0 0

  biseksuel nedir. Hiç bilmiyormuş makale çok güzel aciklamiş

 • Berataydin
  10 ay önce
  0 0

  Biseksüel hakkında herşeyi çok detaylı bilgi sahibi oldum çok yardım oldu aklımda kalan soruları cevabı öğrendim

 • Ahmet cankesen
  10 ay önce
  0 0

  Cok karmasik ve degisik geliyor 🙁

 • Ömür Erkil
  10 ay önce
  0 0

  biseksuel nedir hep merak etmişimdir herkesin agzında biseksüel biseksüel sonunda adam akıllı acıklayan detaylı sekilde oldu. Cok tesekürler paylastıgınız icin

 • Berataydin
  10 ay önce
  0 0

  Hepsi hakkkında detaylı bilgi sahibi oldum çok değerli bir yazı açıklayıcı olmuş

Sıradaki haber:

Aris İstanbul, Uşak şubesinin 1. yaşını Hande Yener ile kutladı