DOLAR

32,8415$% 0.17

EURO

35,3647% 0.09

GRAM ALTIN

2.454,36%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.001,00%-0,17

TAM ALTIN

16.005,00%-0,18

BİST100

10.647,91%-0,31

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Bilirkişilerden tavsiye: ”Korona korkusuyla başlatmak için günlük tutun”

Bilirkişilerden tavsiye: ”Korona korkusuyla başlatmak için günlük tutun”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Korona virüs salgının ortaya çıkardığı korku ile baş etmenin yollarını anlatan Eksper Klinik Psikolog Funda Es, “Yaşanılan telaşın şiddetini artırmamak ismine telaş için bir not defteri tutun. Bu deftere zihninizden geçen korku fikirlerini yazmak için bir saat belirleyin. Tertipli olarak her gün o saatte dertlerinizi yazın. Korku, günün farklı saatlerinde aklınıza gelirse, yazma saatine kadar düşünmeyi erteleyebilirsiniz. Bu erteleme, öteki rutin işlerinize odaklanmanıza da yardımcı olacaktır” dedi.

Korona virüs salgınını en başta farklı ülkelerdeki haberlerden takip ederken zamanla virüsün Türkiye’de de yayılmaya başlaması, korkuyu gün geçtikçe artırdı. Aylardır virüsün direkt ya da dolaylı etkileri nedeniyle tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de kişilerin hayatında birçok değişiklik oldu. Yaşanılan bu Kovid-19 virüsünün yol açtığı tasa durumunun kişiselleştirilmemesi gerektiği ikazında bulunan Medical Park Ordu Hastanesi’nden Kompetan Klinik Psikolog Funda Es, sorunun bütün dünyanın savaş ettiği bir durum olduğunu vurguladı.

Korona gerilimi baş ağrısı yapıyor

Kompetan Klinik Psikolog Funda Es, kişilerin telaş seviyesini artıran faktörler hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Genel olarak belirsizlik, farklı mülahazalara ve tahlillere açık olduğu için kişileri kaygılandırır. Korona virüs salgınında da büyük bir belirsizlik kelam hususudur. Mesela virüs süreciyle ilgili ‘vakalar Türkiye’de de çıkmaya başladı, ya bende de çıkarsa?’, ’ya sevdiklerimde görülürse’, ‘dışarı çıkarsam, markete gidersem virüs bulaşır’ üzere çeşitli mülahaza şekilleri, zihnimizde felaket senaryoları yazmamıza sebep olur. Tasayı yaşadıkça, vücudumuz alarm durumuna geçip birtakım semptomlar ortaya çıkarır. Bunlardan en yaygın görülenleri baş ağrıları, kas ağrıları, uyku kalitesinde bozulmalar, dikkat ve odaklanma meseleleri, sindirim sisteminde bozulmalar, halsizlik üzere belirtilerdir.”

Telaşınızı kişiselleştirmeyin

Gerilim altındayken aslında vücudun verdiği tepkileri alışılagelmiş kabul ettiğimizi söz eden Psikolog Funda Es, kişilerin optimal seviyede bir tasayı olağan karşıladığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Ancak optimal seviyedeki korku şiddetini artırmaya başlarsa sorun haline dönüşüyor denebilir. Bu nedenle yaşanılan telaşın şiddetini artırmamak ismine; telaş için bir not defteri tutup bu defteri yazmak için kendinize bir saat oluşturabilirsiniz. Zihninizden geçen dert fikirlerini belirlediğiniz saatte bu deftere yazın. Dert, günün farklı saatlerinde aklınıza gelirse yazma saatine kadar erteleyebilirsiniz. Bu erteleme başka rutin işlerinize odaklanmanıza da yardımcı olacaktır. Yaşanılan bu buhranın kişiselleştirilmemesi gerekir zira şu an bütün dünyanın yaşadığı bir durumdur. Kişiselleştirildiğinde işin içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Bu nedenle bu durumun kalıcı bir bunalım olmadığını bilmek, artık biraz olsun ne ile baş ettiğimizin farkında olmak ve kendimizi nasıl muhafazamız gerektiğini bilip önlemler almak bizi ilerleyen süreçlere de hazırlayacaktır. Ferdî olarak kendimizi kaygılandıran faktörlere dikkat etmeye çalışırsak bunları tespit edip üstüne gidebiliriz.”

Kompetan Klinik Psikolog Funda Es, “Endişe ve korkuyu yanlışsız kullandığımızda sonraki süreçler bizi daha rahat ve inançta hissettirecek, ruhsal olarak daha az rahatsız hissettirecektir” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gül illeti (Rozasea) nedir? Gül marazı belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?