a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Bilim Şurası Üyesi Özkan: Türkiye’de bağışıklık kazanma durumu binde 8

Bilim Şurası Üyesi Özkan: Türkiye’de bağışıklık kazanma durumu binde 8

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Talim Üyesi ve Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılan yeni vaka ve ölüm sayıları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

”GENÇLER ÇOK RİSKLİ”

Türkiye’deki tabiplerin tedavi konusunda başarılı olduklarını söyleyen Prof. Dr. Özkan, yaşlı nüfusun himaye ve denetim önlemlerine daha çok uyduklarını belirtti. Prof. Dr. Özkan, ağır bakım hasta sayılarında artış yaşanmasına karşın, genele nazaran bir düşüşün olduğunu ve ölümlerin de bu nedenle azaldığını düşündüğünü söyleyerek, “Bu denetim ve himaye yöntemleriyle ilişkilidir. Gençler çok riskli. Gençler illeti hafif geçirdiklerini düşünüyorlar lakin, bağışıklık sistemlerini ve illeti nasıl geçireceklerini bilmiyorlar. Bunun kimse için garantisi yok. Şayet semptom göstermeden marazı geçiyorsak, diğerlerini bulaştırma ihtimali o kadar yüksektir. Bu yüzdem gençlerin daha itina göstermesi, çocuklara ve yetişkinlere örnek olması gerekiyor” dedi.

Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan

”BAĞIŞIKLIK OLARAK BİNDE 8 RAKAMI DÜŞÜK”

Prof. Dr. Özkan, 153 bin şahsa uygulanacağı açıklanan Covid-19 tarama testlerinde şu ana kadar 118 bin bireye ulaşıldığını tabir ederek, şunları söyledi:

“Tamamı yakında biter. Bu ulaşılan rakam yüksek bir rakamdır. Kabaca sonuçların çok değişmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye’deki nüfusta antikor gelişmesi yani illeti geçirmiş ve bağışıklık kazanma durumu binde 8’dir. Bin insandan 8 kişi. Biz demek ki 11 Mart’tan beri önlemlerimizi güzel almışız. Bireyleri ve topluluğu korumuşuz, marazı geçirmemişler. Artık bireylerin yapması gereken yolla toplumsal hayatımıza başladık. O yüzden illetle karşılaşacağız. Yani binde 8 kişi illeti geçirmiş, gerisi hassas, yani hastalanabilir. Onun için dikkatli olmak lazım. Türkiye’de bin insandan 8’i corona virüs geçirmiş ve bağışıklık bırakmış. O yüzden önlemlerimize devam etmemiz gerekiyor. Bağışıklık olarak binde 8 rakamı düşük. ‘Bu hastalık bitti, artık toplulukta görülmez, kişiler bağışık’ dediğimiz durumda rakamlar yüzde 60 civarındadır. Biz binde 8’deyiz. Kontrol önlemlerine devam etmemiz gerekiyor. Şayet önlemleri alarak toplumsal ömrü yaşarsak, illeti hafif geçirmelerle biraz daha bağışıklığımız artabilir ya da aşı çıkana kadar biz bu vadeyi kendimizi ve etrafımızı koruyarak geçirebiliriz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sav “Aşırı sıvı kaybı böbrek yetmezliğine neden olabilir”