fbpx
a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Başkanın özür dileyerek açıkladığı ulaşım artırımına vatandaş tepki gösterdi

Başkanın özür dileyerek açıkladığı ulaşım artırımına vatandaş tepki gösterdi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın dün toplumsal medya hesabından özür dileyerek açıkladığı ulaşım artırımına bugün vatandaşlar tepki gösterdi.

Adana’da bütün toplu ulaşım fiyatlarına artırım yapıldı. Bugünden itibaren uygulanmaya başlanan yeni tarife ile tam elektronik bilet Adana Büyükşehir Belediyesi’nin otobüslerinde 2 lira 90 kuruş, öğrenci bileti 1 lira 50 kuruş, öğretmen bileti ise 2 lira 40 kuruş olarak belirlendi.

Kentteki dolmuşlarda ise tam elektronik bilet 3 lira 50 kuruş, öğrenci bileti 2 lira 5 kuruş, 1 biniş elektronik bilet 4 lira 25 kuruş, 2 biniş elektronik bilet 7 lira 75 kuruş, 4 biniş elektronik bilet ise 14 lira 75 kuruş oldu.

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Özel Halk Otobüslerinde de tam elektronik bilet 3 lira 35 kuruş, öğrenci bileti 1 lira 90 kuruş, öğretmen bileti 2 lira 60 kuruş, 1 biniş elektronik bilet 4 lira 25 kuruş, 2 biniş elektronik bilet 7 lira 75 kuruş, 4 biniş elektronik bilet ise 14 lira 75 kuruş olarak belirlendi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, artırım kararını toplumsal medya hesabından vatandaşlara özür dileyerek duyurdu. Artırım sonrası ise Adana’da vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Levent Yılmaz isimli bir vatandaş, “Normal değil fiyatlar. Vatandaş çok kasvet çekiyor. Allah millete yardım etsin. Şaşırdım fiyatları da öğrenince sabah” dedi.

Hatice Demir ise, “Biraz daha fiyatlar düşebilir çok yüksek şu anda. İnşallah tekrardan bir indirim olur. Ben dün duydum fiyatları fakat bu kadar beklemiyordum. Öğrenci ulaşım fiyatları da arttı. 3-4 çocuk okutan var. Biraz daha indirirlerse iyi olur” diye konuştu.

“50-75 kuruş artırım normal”

Dolmuş sürücüsü Mahmut Ünal da fiyatların olağan olduğunu söyleyerek, “Normal karşılıyorum bu artırımları. Vatandaş için de uygun olması lazım aslında. Zira mazota artırım geldi. Bence 50-75 kuruş artırım olağan. Bayağıdır artırım yapılmıyordu esasen. Kent kart çıkartılırsa daha da uygun olur fiyatlar” sözlerini kullandı.

“Esnaf rahatlamayacak”

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göger de esnafın güç durumda olduğunu ve para kazanamadığını belirterek şunları kaydetti:

“Pandemi döneminden sonra vatandaşlar toplu taşımaya binmez oldu. Bu artırım yapıldı lakin esnaf rahatlamayacak. Esnaf ziyanda. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ayakta yolcu alımını yasaklandı’ açıklamasını yaptı haklı olarak. Biz eleştirmiyoruz bunu tabi ki de. Bizim yolcularımızın 3’te 1’i zati fiyatsız. Öğrencilerde yok. Esnafın mazot parasını ödeyecek hali yok. Biz pandemiden bu yana yakıtları borca alıyoruz ve ödeyemiyoruz. Biz bu artırımı almaya mecburduk. Dün Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da toplumsal medya hesabından artırımı duyurdu. Onlar bile şu anda ziyandadır. Bizimle rekabet edilmesin istiyorum. Biz bir güzergah talebinde bulunduğumuz zaman isteklerimiz yerine getirilmiyor. Lakin belediye otobüsleri bizim esnafın üzerinden istediği hatta, güzergahı oluşturuyor. Yolcu olmayan yerde de bizim gariban esnaf çalışıyor.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Lisanslı kuru kayısı deposu kayısıya paha katacak