fbpx
a

Baş Dönmesi Neden Olur? Bilinmeyen 11 Belirti!

Baş dönmesi neden olur? Sorusuna cevap olabilecek pek çok fiziksel ve mental faktör bulunuyor. Uygulanacak tedavi de, hâliyle altta yatan sebebe göre değişiyor. İşte, baş döndüren şeyler!

Bas Donmesi Nicin Olur
Bas Donmesi Nicin Olur

Baş Dönmesi Niçin Olur?

Konuya pozitif bir başlangıç yapmamız gerekirse; güzel manzaraların başımızı döndürdüğü malum. Bazen etkileyici bir parfüm kokusu, bazen büyük bir iltifat veya hediye…

Keşke her baş dönmesinin nedeni bu kadar güzel olsa. Fakat ne yazık ki baş dönmeleri kimi zaman ciddi bir sorundan kaynaklanabiliyor.

Arada baş dönmesi oluyorsa, hemen gelip geçiyorsa bu, önemli bir sağlık problemine işaret etmiyor olabilir. Ancak tekrarlayan ve uzun süreli baş ağrıları varsa doktora görünmeyi ihmâl etmemek gerekiyor.

Baş dönmesi kişinin dengesini bozarak düşmesine, yaralanmasına sebebiyet verebiliyor. Hayat kalitesini ciddi mânâda azaltan bu durum; kişinin eğitim, iş ve sosyal yaşamını alt-üst edebiliyor.

Baş dönmesi denildiği zaman akla ‘vertigo hastalığı’ geliyor. Fakat baş dönmesi tipleri bununla sınırlı değil. Vertigo yalnızca baş dönmesini kapsamıyor, denge problemleriyle birlikte görülüyor.

İşte, en yaygın baş dönmesi nedenleri ve baş dönmesi neden olur sorusunun cevapları:

Damarsal Sebepler
Damarsal Sebepler

Damarsal Sebepler

 • Beyinde meydana gelen damar sertliği (Ateroskleroz)
 • Damar yetmezliği (Vertebral baziler)
 • Kolesterol plaklarına bağlı damar tıkanıklığı bunlara örnek teşkil ediyor.
Ic Kulak Sorunlari
Ic Kulak Sorunlari

İç Kulak Sorunları

Küçük çaplı travmalar veya hava değişimleri kristallerin yerinden oynamasına yol açabiliyor. Kristalleri tekrar eski yerine oturtmak sorunu çözüyor. Bu durumu kontrol altına almak için ilaçlardan da faydalanılabiliyor.

Bazen, iç kulakta yer alan kristallerin pozisyonlarında bir değişiklik meydana gelebiliyor. Bu duruma ‘kristal oynaması’ adı veriliyor ve baş dönmesi sebepleri içinde en sık yaşanan durumlardan biri bu.

Psikolojik Etkenler
Psikolojik Etkenler

Psikolojik Etkenler

Baş dönmesi neden olabilir? Sorusunun bir diğer cevabı da stres ve duygu durum bozuklukları. ‘Ya başım dönerse?’ diye endişelenmek bile, gerçekten baş dönmesine sebebiyet verebiliyor. İnsan psikolojisi öyle güçlü bir şey ki, düşüncelerimiz vücudumuzu etkileyip hiç yoktan hastalık ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Metabolik Rahatsizliklar
Metabolik Rahatsizliklar

Metabolik Rahatsızlıklar

 • Tiroid problemleri
 • Karaciğer hastalıkları
 • Hormonal sorunlar
 • Sıvı elektrolit dengesinin bozulması
 • Kan basıncı ve kan şekeri seviyesinin normalden düşük veya yüksek olması bunlardan bazıları.
Hipertansiyon
Hipertansiyon

Hipertansiyon

Baş dönmesi neden olur sorusunun diğer bir cevabıda Hipertansiyondur. Kan basıncının artış göstermesine hipertansiyon deniyor. Kan basıncı yükseldiğinde beyin, kendini kanama riskinden koruyabilmek için spazm hâline geçiyor ve beyin çapı daralıyor. Bu durum, kan debisinin düşmesine neden oluyor. Hipertansiyona bağlı baş dönmesi bu şekilde ortaya çıkıyor.

Diyabet
Diyabet

Diyabet

Sürekli başınız dönüyorsa ve çok baş dönmesi neden olur? Diye merak ediyorsanız, şeker düzeyinizi ölçtürmenizde de yarar var. Zira şeker hastalığı beyin hücrelerinin ihtiyaç duyduğu şekeri düzgün kullanmasına engel oluyor. Bunun sonucunda hücreler, yeteri kadar enerji alamıyor. O sebeple baş dönmesi oluşabiliyor ve denge problemleri meydana gelebiliyor.

Travmalar
Travmalar

Travmalar

Tramvalar baş dönmesi neden olur sorusunun önemli cevapları arasında yer almaktadır. Tramvalar ciddi sonuçlare sebep olabilirler. Bu doğrultuda en yakın hastaneye görünmeniz sağlığınız için önem arz etmektedir.

 • Kafaya şiddetli bir darbe almak
 • Başını bir yere çarpmak
 • Kaza geçirmek vb. olaylar baş dönmesiyle sonuçlanabiliyor. Hatta bu olayın üzerinden aylar geçmiş olsa bile, etkisi daha sonra görülebiliyor.
Enfeksiyonlar
Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar

Baş dönmesi ve mide bulantısı neden olur? Sorusuna bir başka yanıt, basit veya ciddi enfeksiyonlar. Baş dönmesinin altında tüberküloz ve buna benzer kronik enfeksiyonlar olabileceği gibi, kimi zaman gribal enfeksiyon varlığında da baş dönmesine rastlanabiliyor.

Kontrolsuz Hareketler
Kontrolsuz Hareketler

Kontrolsüz Hareketler

Ani baş dönmesi neden olur? Sorusunun ilk cevaplarından biri, kontrolsüz bir şekilde yapılan hareketler. Örneğin çok hızlı eğilip doğrulmak baş dönmesini tetikleyebiliyor. Aşırı efor gerektiren sporlarla uğraşanlar da baş dönmesiyle sık karşılaşabiliyor.

MS Hastaligi
MS Hastaligi

MS Hastalığı

Baş dönmesi neden olur sorusunun diğer bir önemli sebebi de MS Hastalığıdır. Bu rahatsızlık, beyin ve omurilikte bulunan sinirlere etki ediyor. Ânî baş dönmesi ataklarının gözlemlendiği MS rahatsızlığı, kişinin bir uzman tarafından düzenli olarak takip edilmesini gerektiriyor.

BEYIN Tumorleri
BEYIN Tumorleri

Beyin Tümörleri

Sürekli baş dönmesi neden olur? Diye düşünenlerin aklına gelen en kötü ihtimâllerden biri olan tümörler, kötü veya iyi huylu olabiliyor. Hele tümör beyincik bölgesinde meydana geldiyse, baş dönmeleri daha sık aralıklarla yaşanıyor.

Diger Bas Donmesi Nedenleri
Diger Bas Donmesi Nedenleri

Diğer Baş Dönmesi Nedenleri

 • Kalp sorunları da baş dönmesinin nedenleri içinde gösteriliyor.
 • Öte yandan kullanılan ilaçlar baş dönmesi mide bulantısı neden olur? Sorusunun cevaplarından bir diğeri. Özellikle aç karnına içilen ilaçların baş dönmesine ve bulantı şikâyetine yol açması muhtemel.
 • Diğer taraftan alkol kullanımı da baş dönmesini beraberinde getirebiliyor.
 • Dehidrasyon yani vücudun uzun süreli susuz kalması, araç tutması, deniz tutması, aşırı sıcak gibi faktörler yine baş dönmesinin sebepleri içinde yer alıyor.

Durduk yere neden baş döner, Yatarken kalkarken başım dönüyor, Yatarken baş neden Döner, Başım dönüyor gözlerim kararıyor midem bulanıyor, Baş dönerse Ne yapmalı evde, Kafamı hareket ettirince başım dönüyor, Stresten baş döner mi, Göz bozukluğu baş döndürür mu, baş dönmesi neden olur,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy konu hakkında bilgiler verdi