a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Bakan Pekcan: Dünya artık global tedarik ve kıymet zincirinde yeni adresler arıyor

Bakan Pekcan: Dünya artık global tedarik ve kıymet zincirinde yeni adresler arıyor

İstişare Heyetinin 15’inci içtiması, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında görüntü konferans usulüyle gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, içtimaya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yöneticisi Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Yöneticisi Bendevi Palandöken, Türk Sanayicileri ve İş Kişileri Derneği (TÜSİAD) Lideri Simone Kaslowski, Müstakil Endüstrici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Lideri Abdurrahman Kaan, Memleketler arası Yatırımcılar Derneği (YASED) Lideri Ayşem Sargın ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yöneticisi Mithat Yenigün katıldı.

Pekcan, içtimada yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde daha da hızlanan istişare içtimalarının çok verimli geçtiğini belirterek, burada kendilerine gelen talepleri değerlendirdiklerini, meseleleri çözmek için çalıştıklarını, farklı kurum ve kuruluşları ilgilendiren talepleri de ilgili mercilere ileterek takipçisi olduklarını söyledi.

Içtima gündeminin global ticaret zincirleri olduğunu tabir eden Pekcan, “Dünya artık global tedarik ve bedel zincirinde yeni adres arayışları içinde. Türkiye bu manada gerçek bir potansiyel sunuyor. İnşallah el birliğiyle atacağımız hakikat ve kararlı adımlarla ülkemiz için bunu bir fırsata çevirmemiz mümkün. Burada gerçek stratejiler izlemeli, üretim ve ihracatımızın artması cephesindeki faaliyetlere odaklanmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, ihtisas bağımsız ortamlarına değinerek, daha ziyade katma kıymetli üretim yapılması, teknoloji odaklı yatırımların ve buna bağlı ihracatın artması için buralara yönelik teşvik mekanizmaları hazırladıklarını söyledi.

Atatürk Havaalanı’ndaki bağımsız nahiyeyi de birinci ihtisas muaf ortamı olarak tescil ettiklerini ve buranın ihtisas konusunu bilişim dalı olarak belirlediklerini aktaran Pekcan, ihtisas özgür yerlerinin bürokrasinin azaltıldığı, yatırımcıya tek durak nokta kesimler olarak hizmet sunacağını duyurdu.

Pekcan, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla bu kesimleri kuracak ana yatırımcı şirketlere sabit yatırım fiyatının yüzde 50’sini geçmemek üzere, en çok 10 yıl nema ve kar hakkı desteği vereceklerine işaret ederek, ayrıyeten kira, nitelikli istihdam üzere desteklerin yanı sıra gelir, kurumlar, gümrük vergileri ve KDV istisnasından yararlanma imkanı sunulacağını vurguladı.

İhtisas bağımsız yerlerinde genç girişimcilerle teknoloji odaklı yatırım yapacak firmaları bir araya getirmeyi planladıklarına dikkati çeken Pekcan, “Sivil topluluk kuruluşlarımızın (STK) iş ortaklarını da buralara yatırımcı olarak davet ediyoruz. Bu kapsamda STK’lerimizin faal desteğini bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Artık yeni maksatlara odaklanma zamanı”

Pekcan, Türkiye’nin olağanlaşma sürecine 1 Haziran itibarıyla girdiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Yavaş yavaş ekonomi de rayına oturmaya başlayacak. Mayıstan itibaren toparlanmaya başladık. Baktığımız devir nisanda 33,4 seviyesinde olan Satınalma Başkanları Endeksi (PMI) mayısta 7,5 puan artarak 40,9 puana, ekonomik itimat endeksi mayısta yüzde 20,4 artarak 61,7’ye, tüketici inanç endeksi yüzde 8,5 artarak 59,5’e, perakende ticaret kolu inanç endeksi ise yüzde 5 artarak 79’a çıktı. Dış ticaret rakamlarımıza bakarsak da mayısı nisana nazaran yüzde 10,8 bir artışla kapadık. İhracatın ithalatı karşılama orantısı da birinci 5 ayda 74,6 olurken, altın hariç bu nispet yüzde 79,9’a çıkıyor. Türkiye yılın birinci çeyreğinde yüzde 4,5 büyümeyle G20 ve OECD ülkeleri arasında bir numara sıradaydı. 2. çeyrekte pandeminin olumsuz tesirleri görülecektir ama üçüncü çeyrekten itibaren de toparlanma bekliyoruz. Münasebetiyle artık yeni amaçlara odaklanma devri.”

Son istişare toplantısından bu yana yapılan çalışmalar hakkında da malumat veren Pekcan, Afrika ülkelerine kişisi yardımlarda öncelik tanınmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı, iş kurulu yöneticileri ve TMB ile ortak bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Pekcan, “Buralara iş kişilerimizin da öncülüğünde yardım götürerek ve güçlükle günlerinde yanlarında olarak, bağlantılarımızı daha da geliştirmek istiyoruz” tabirlerini kullandı.

“Sanal ticaret heyetleri ve fuarlara ilgi beklentinin üzerinde”

Pekcan, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarların muvaffakiyetle devam ettiğini, beklediklerinin üzerinde ilgi gördüklerini belirterek, “Burada fiziki yani konvansiyonel fuarcılığa nazaran başarılı sonuçlar da aldık. Zira buraya iş kişimiz yalnızca gezmek için değil, bir amacı, maksadı için geliyor ve muhatabını da bulursa bunu ticarete dönüştürebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Salgın devrinde bütün dünyada olduğu üzere Türkiye’de de e-ticaretin, dijitalleşmenin, hizmet kolunun kıymetinin daha yeterli görüldüğüne dikkati çeken Pekcan, şunları kaydetti:

“Bu hususta Bakanlık olarak çok daha evvelce adımlar atmıştık. e-Ticaret portallarında inanç damgasını oluşturduk ve TOBB’u da itimat damgası sağlayıcısı olarak belirledik. Bunun dışında ETBİS sistemimizin önümüzdeki hafta lansmanını yapacağız ve Türkiye’de birinci olarak e-ticaret istatistiklerini yayınlayacağız. MERSİS’te elektronik belge pratiğimizi başlattık artık ticaret sicillerini online olarak temin edilebilecek.”

Pekcan, olağanlaşma periyodunda uyulacak kurallarla ilgili Sağlık Bakanlığı uyumunda çalışmaları yürüttüklerini tabir ederek, düğün ve nikahlarla ilgili düzenlemelerin hayata geçirildiğini, fuarlara ait düzenlemeler üzerinde de çalışıldığını aktardı.

Kimi beyaz eşyalar ve turizmde taksit sayılarını artırdıklarını hatırlatan Pekcan, sektörel dernekler, ihracatçı birlikleri, iş örgütleriyle de istişarelere devam ettiklerini bildirdi.

Pekcan, milletlerarası temaslara da sanal ortamda sürat kesmeden devam ettiklerini, bu kapsamda son iki haftada Çin, Güney Kore, Finlandiya, Romanya ve Macaristan’dan muhatap bakanlarla çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yurt dışında hizmet yapan ticaret müşavirleriyle iş dünyasını bir araya getiren dijital sohbet içtimalarına da başladıkları malumatını veren Pekcan, “Bu kapsamda Çin, Rusya, İran, Irak, Azerbaycan ticaret müşavirleriyle içtimalar gerçekleştirdik, bunlar devam edecek. Ticaret müşavirlerimiz iş kişilerimizin taleplerini bekliyor olacak” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye Covid-19 sürecinde besine talebi avantaja çevirdi