a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Bakan Karaismailoğlu: Mavi ekonomide Türkiye’nin hakkını daha da artıracağız

Bakan Karaismailoğlu: Mavi ekonomide Türkiye’nin hakkını daha da artıracağız

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Dünya Denizciler Günü” hasebiyle yaptığı açıklamada, mavi ekonomide Türkiye’nin hissesini daha da artıracaklarını söyledi.

Türkiye’nin son 18 yılda denizcilik alanında kaydettiği gelişime dikkati çeken Karaismailoğlu, Türk deniz ticaret filosunun gemi tipi, tonaj ve büyüklük açısından çeşitlenerek geliştiğini bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, kesime verilen destek ve büyük maksatlara yönelik çabasıyla Türkiye’nin denizcilik ortamında dünya sıralamasında 2 basamak yükseldiğini belirtti. Karaismailoğlu, 2003 yılının başında 1000 groston ve üzeri Türk sahipli ticaret filosunun 8,9 milyon detveyt (DWT) ile dünyada 17’inci sıradayken, bugün 29,3 milyon DWT ile 15’inci sırada yan aldığını söz etti.

 Türk deniz ticaret filosunun kapasitesinin son 18 yılda dünya denizcilik filosuna kıyasla yüzde 87 daha fazla büyüme sağladığını lisana getiren Karaismailoğlu, “Türkiye, lüks yat imalatında dünya 3’üncüsü. Türkiye, gemi söküm sanayisinde 2019’daki 1,1 milyon GT hacmiyle dünya genelinde yüzde 8,3’lük hakka sahip. Bu durumuyla Avrupa’da bir numara, dünyada ise üçüncü sırada.” diye konuştu.

DIŞ TİCARETTE DENİZ YOLLARI

 Karaismailoğlu, denizciliğin dış ticaretteki bölgesine değinirken de şu haberleri verdi:
“Dış ticaretimizde deniz yollarının rakamsal pahası 2003’te 57 milyar dolardı, bugün yüzde 290 artışla 222,1 milyar dolara ulaştık. Dış ticaret taşımalarımız 2003’te 149 milyon 485 bin ton iken, 2019’da yüzde 137 artarak 353 milyon tona ulaştı. 2003’te 9 tane milletlerarası nizamlı Ro-Ro hattı mevcutken, 2019 ahir bu rakam 25’e yükseldi.”

Yıllık ortalama 100-150 milyon dolar civarında römorkör ihracatı yapıldığını söyleyen Karaismailoğlu, römorkör ihracatının, yıllık gemi ve yat sanayi ihracatının yaklaşık yüzde 15-20’sini oluşturduğuna işaret etti. Türkiye’nin gemi adamı yetiştirme konusunda da dünya için önemli bir kaynak olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, ülkede milletlerarası standartlarda eğitim veren ve Bakanlıkça akredite edilmiş 103 eğitim kurumu bulunduğunu, dünya denizlerindeki gemilerde hizmet etmeye hazır 133 bin 721 etkin gemi adamının mahal aldığını bildirdi.

Karaismailoğlu, 2003’te 37 olan tersane sayısının 83’e yükseldiğine dikkati çekerek, tersanelerdeki yıllık üretim kapasitesinin de tıpkı devirde 550 bin DWT’den yüzde 724 artışla 4,54 milyon DWT’e ulaştığını söyledi.

“DENİZCİLİĞİMİZE 8 MİLYAR LİRALIK ÖTV DESTEĞİ SAĞLANDI”

Türk limanlarına ilişkin gelişmelere de değinen Karaismailoğlu, gemi ve su araçları ihracatının 2003-2019 devrinde yaklaşık 2 kat artarak 450 milyon dolardan 1,2 milyar dolara yükseldiğini tabir etti. Karaismailoğlu, Türkiye’de denizcilik kolunda 200 bin civarında kişinin istihdam edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemizde, deniz bilincinin artırılması konusunda örgün ve yaygın eğitim kapasitemizi artırıyoruz. Bu sahada yaklaşık 2 bin öğrenci eğitim alıyor. 16 yıl önce kabotaj hattında çalışan yük ve yolcu gemilerimizin, ticari yatlarımızın, hizmet ve balıkçı gemilerimizin kullandıkları akaryakıt üzerinden alınan ÖTV’ye son verildi. O günden bugüne denizciliğimize 8 milyar liralık ÖTV desteği sağlandı.”

TÜRK BOĞAZLARI GEMİ TRAFİK HİZMETLERİ SİSTEMİ

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi’nin yenilenmesi ve millileştirilmesi için çalışmalara başlandığını anlatan Karaismailoğlu, milli yazılım çalışmasının tamamlanarak sistemin test ve kabulü aşamasına geçildiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, bu yılın ahir sistemin tamamlanarak tüm altyapının millileştirileceğini ve teknolojik bağımsızlığın sağlanacağını belirterek, “Bu yerli ve milli yazılımımız Türk boğazlarından sonra devletimizin çok önem verdiği KKTC ve Şark Akdeniz’i de kapsayacak olan Şark Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Girişimi için de kullanılacak.” dedi.

Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin geçen yıl faaliyete başladığını lisana getiren Karaismailoğlu, etraf ve manzara kirliliğine neden olan batık, yarı batık, sahipsiz ve terk edilmiş 154 geminin 104’ünün kaldırıldığını, 22’sini kaldırma çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

“DENİZCİLİKTE BÜROKRASİYİ AZALTIYORUZ”

Karaismailoğlu, limanlarda ticareti kolaylaştırmak ve bürokrasiyi azaltmak için memleketler arası standartlar da dikkate alınıp yerli ve milli imkanlar kullanılarak geliştirilen Liman Tek Pencere Sistemi’ne ilişkin de haber verdi. Bakan Karaismailoğlu, kabotaj hattı yolcu taşımacılığındaki süreçlerin elektronik sistemle kağıtsız gerçekleştirilebildiğini söz etti.

Vatandaşların ve denizcilik dalının işlerini kolaylaştırmak gayesiyle denizcilikte dijitalleşme çalışmalarına yük verdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, belge müracaatları ve belge düzenlemeleri dahil tüm hizmetlerin, e-devlet üzerinden sunulmasını amaçladıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, açık denizlerde petrol, doğal gaz ve maden arama faaliyetlerinin son yıllarda sürat kazandığını lisana getirerek, yeni periyotta Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın öneminin daha da artacağını kaydetti.

“DENİZLERİMİZDEKİ CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ ÜST SEVIYEDE TUTACAĞIZ”

Gelecek devirde “Üç Denizde Üç Büyük Liman” girişimi kapsamında, İzmir-Çandarlı, Zonguldak-Filyos ve Mersin-Taşucu konteyner limanlarının hayata geçirilmesiyle Karadeniz ve Akdeniz çanağındaki hub noktalarını Türkiye’ye çekeceklerini belirten Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Deniz turizmini geliştirirken, denizlerimizdeki can ve mal güvenliğini üst seviyede tutacağız. Devletimizi global deniz taşımacılığıyla entegre transit liman ülkesi haline getireceğiz. Milli gelirdeki denizcilik nispetini artıracağız. Milli gelirimizdeki denizcilik kol hissesini yüzde 2,4’lerden daha yukarılara çekmek için durmak yok, yola devam. Denizcilerimizin Denizciler Günü’nü kutluyor, yeni devir için ‘vira bismillah’ diyorum. Pruvanız neta olsun.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye piyasaları kapanışta düştü; BİST 100 0,27% kıymet kaybetti