a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Bakan Kacır: 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik

Bakan Kacır: 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sıhhat Teknokenti’nin açılış merasimine katıldı. Bakan Kacır, “Kritik ve stratejik olarak belirlediğimiz ilaç, tıbbi aygıt ve sıhhat bilişim teknolojilerinde yerlileştirme atağımıza sürat verdik. Yalnızca geçtiğimiz yıl sıhhat kesiminde 315 yatırıma teşvik dokümanı düzenleyerek 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik. Yaklaşık 9 bin nitelikli istihdamın önünü açtık.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Pendik Ahmet Yesevi Mahallesi’nde kurulan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sıhhat Teknokenti’nin açılış merasimine katıldı. Bakan Kacır, açılışta yaptığı konuşmasının akabinde Teknokent’te araştırma ve üretim yapılan laboratuvarları gezerek incelemelerde bulundu. Açılışa Sıhhat Bakanı Yardımcısı Doç.Dr. Şuayıp Birinci, Pendik Belediye Lideri Ahmet Cin, Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı katıldı. Bakan Kacır’a Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın eşlik etti.

“SAĞLIK BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE YERLİLEŞTİRME ATAĞIMIZA SÜRAT VERDİK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır konuşmasında, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak sıhhatte dönüşüm ve inovasyona öncülük etme gayesiyle AR-GE ve yenilikçilik faaliyetlerine büyük ehemmiyet veriyor, sıhhat teknolojileri alanında ulusal kapasitemizi artırmak için canla başla grup arkadaşlarımızla birlikte çaba gösteriyoruz. Kritik ve stratejik olarak belirlediğimiz ilaç, tıbbi aygıt ve sıhhat bilişim teknolojilerinde yerlileştirme atağımıza sürat verdik.

Sadece geçtiğimiz yıl sıhhat bölümünde 315 yatırıma teşvik evrakı düzenleyerek 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik. Ve yaklaşık 9 bin nitelikli istihdamın önünü açtık. Katma kıymetli üretimi teşvik etmek ve cari açığı azaltmak üzere hayata geçirdiğimiz teknoloji odaklı sanayi atılımı programı kapsamında biyobenzer ilaçlardan kanser ve otoimmün ilaçlara. Ortopedik aygıtlar ve protezlerden yenilikçi eş kıymet ilaçlara kadar toplam büyüklüğü 22 milyar lirayı geçen 56 yatırım projesini destekliyoruz.” dedi.

“15 BİNDEN FAZLA BİREYE 40 MİLYAR LİRA DAYANAK SAĞLADIK”

Konuşmasına devam eden Kacır, “TÜBİTAK dayanak programlarımızda AR-GE ve yenilik mevzu başlıkları altında sıhhat bölümünde pek çok alanda çalışmalara öncelik veriyoruz. TÜBİTAK burs ve takviye programları kapsamında son 22 yılda sıhhat alanında 9 binden fazla projeye ve 15 binden fazla şahsa 40 milyar lira takviye sağladık. Bugün sıhhat alanında akredite ettiğimiz 68 AR-GE merkezinde 2 bine yakın araştırma geliştirme projesi yürütülüyor.

Tabii sıhhat teknolojilerinde önümüzdeki devirde nitelikli AR-GE çalışmalarına imza atarak yeni kuşak sıhhat tahlilleri geliştirmemiz için üniversitelerimizin akademik potansiyeli, insan kaynağı ve altyapısını girişimcilik kültürüyle buluşturmamız, disiplinler ortası iş birliğini teşvik edebilmemiz için çok değerli. Teknoparklarımız bu açıdan sıhhat alanında yüksek seviyede ve nitelikli AR-GE projelerinin somut eser ve hizmetlere dönüşmesinde öncü rol üstleniyor. “ diye konuştu.

“KURDUĞUMUZ ALTYAPI SIHHAT ALANINDA TEKNOLOJİ TEŞEBBÜSLERİNE MESKEN SAHİPLİĞİ YAPACAK”

“Bugüne dek Teknopark’larımızda 2 binden fazla teknoloji teşebbüsünün sıhhat teknolojileri alanında 15 binden fazla AR-GE projesine dayanak verdik” diyen Kacır, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Sıhhat Teknokent ile geçmişi Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’ye uzanan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nin bilimsel araştırma yetkinliklerini AR-GE firmaları ve sanayicilerimizle buluşturuyor olacağız.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin 4 binin üzerinde akademisyenine, 40 binden fazla öğrencisine , 64 afiliye hastanesinde misyon alan tüm sıhhat uzmanlarına ve çalışanlarına geliştirdikleri yenilikçi eser ve hizmetleri ticarileştirebilmeleri için platform sunuyor olacağız. 5700 metrekare alana sahip Teknoparkımız teşebbüslerimizin fikirden esere, eserden global pazarlara seyahatini kısaltarak sıhhat teknolojileri alanında yetkinliklerimize güç katacak.

Dünyada bugün 120’nin üzerinde milyar dolar kıymeti aşan sıhhat teknolojileri teşebbüsü var. Ülkemiz teknoloji ekosistemi bugüne kadar milyar dolar değerlemeyi aşan 7 teknoloji teşebbüsü bizim sözümüzle 7 Turcorn çıkardı. Artık inşallah sıra bir sonraki Türk teknoloji girişiminin milyar dolar değeri aşan Türk teknoloji girişiminin sağlık alanında çıkması. Ben inanıyorum ki burada kurduğumuz altyapı önümüzdeki yıllarda sağlık alanında nice teknoloji girişimine ev sahipliği yapacak.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: DHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dünya Bankası Ülke Yöneticisi López: Türkiye programları süratli ilerliyor