a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Bakan Göktaş sarsıntı bölgesindeki çalışmaları açıkladı

Bakan Göktaş sarsıntı bölgesindeki çalışmaları açıkladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde Bakanlıkça bölgede yürütülen çalışmaları anlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran Göktaş, zelzele bölgesinde vatandaşların acılarına ortak olduklarını, yaraları sarmak için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Depremler sonrasında devlet olarak birinci andan itibaren tüm imkanları seferber ettiklerini belirten Göktaş, “Bakanlık olarak biz de merkez ve taşra teşkilatımızla zelzeleden etkilenen vatandaşlarımızın yardımına koştuk. Toplumsal yardımlar ve psikososyal desteklerimizle vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Devlet-millet el ele vererek yönettiğimiz bu süreçte güçlü ve büyük Türkiye’nin kimseyi geride bırakmadığını bir kere daha görmüş olduk.” sözlerini kullandı.

Göktaş, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında afet ve acil durumlarda psikososyal dayanak hizmetleri ve tıpkı bağış depo idaresinde Bakanlığın ana tahlil ortağı olduğunu hatırlattı.

Yaşanan afetin akabinde tez halde 1341 kişilik Afet Acil Toplumsal Yardım ve 4 bin 466 Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) takımını bölgeye yönlendirdiklerini kaydeden Göktaş, vatandaşların acil gereksinimleri için de SYDV’ye 1,85 milyar lira aktardıklarını bildirdi.

Afet alanında gereksinim duyulan gereçlerin lojistik planlamasının yanı sıra teminini de sağladıklarını aktaran Göktaş, ulusal ve memleketler arası toplam 88 birebir bağış deposu kurduklarını belirtti.

Göktaş, sarsıntı bölgesinde 206, sarsıntı bölgesi dışındaki vilayetlerde 94 olmak üzere toplam 300 toplumsal market kurduklarına işaret ederek, “Bölgede 14 Taşınabilir Toplumsal Market Tırını faaliyete geçirdik. Bayanlar ve bebekler için 27 giysi ve bebek bakım ünitesi kurduk. Tıpkı bağışlar için hava araçlarıyla 487 sefer tertip ettik. 39 binden fazla yardım tırını tıpkı yardım depolarına yönlendirdik.” bilgisini paylaştı.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ 4,1 MİLYON ŞAHSA PSİKOSOSYAL DESTEK

Göktaş, psikososyal dayanak gruplarınca hastanelerde, çadırlarda ve vatandaşların yaşadığı tüm alanlarda sarsıntıdan etkilenenlerle birebir görüşmeler yaptıklarını ve muhtaçlıklarını tespit ettiklerini bildirdi.

Psikososyal Takviye Hizmeti kapsamında 4,1 milyon bireye ulaştıklarını aktaran Göktaş, yapılan çalışmalara ait ise şunları kaydetti:

“Deprem bölgelerinde afetin olumsuz tesirlerini azaltmak ve ruhsal sağlamlığı artırmak için ferdî görüşmeler, psikoeğitim ve küme çalışmaları gerçekleştirdik. Verdiğimiz psikoeğitimlerde toplu hayat alanlarının getirebileceği riskleri dikkate alarak mahremiyet, hijyen, aile içi bağlantı üzere hususları önceliklendirdik. Çocukların gelişim periyotlarına bağlı olarak farklı psikoeğitimler gerçekleştirmenin yanı sıra toplumsal düzgünleştirme çalışmaları kapsamında etkinlikler düzenledik. Ayrıyeten Bakanlığımız uyumunda olmak üzere çeşitli STK’ler de vatandaşların muhtaçlıklarını karşıladı.”

KADIN KOOPERATİFLERİ İŞ ATÖLYELERİ KURULDU

Göktaş, STK’lerle işbirliği içerisinde bayanlar ve çocuklar için çeşitli faaliyet ve aktifliklerin düzenlendiği merkezler açtıklarını, zelzeleden etkilenen bayanların hayatlarını yine kurmaları bir yandan da rehabilitasyonlarına dayanak olmak hedefiyle Bayan Kooperatifleri İş Atölyesi ismi altında toplumsal alanlar oluşturduklarını anlattı.

Çocukların inançlı ve huzurlu ortamda yetişmeleri için de Adıyaman ve Hatay’da yeni çocuk meskenleri sitelerinin temellerini attıklarını bildiren Göktaş, ayrıyeten sarsıntı bölgesinde çocukların desteklenmesi için Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da Çocuk Hayat Merkezlerini hizmete açtıklarının bilgisini verdi.

6 MOLA MESKENİ HİZMETE AÇILDI

Yaşanan afet sonrasında engelli ve yaşlı vatandaşları yalnız bırakmadıklarını belirten Göktaş, profesyonel bakıma gereksinimi olduğu tespit edilen 312 yaşlı ve 978 engelli olmak üzere 1290 kişiyi yatılı bakım kuruluşlarına yerleştirdiklerini tabir etti.

Göktaş, zelzeleden etkilenen engelli bireylerin sarsıntı sonrası günlük rutine dönüşlerini kolaylaştırmak için 6 Mola Konutunu hizmete açtıklarını da kaydetti.

Depremden etkilenen vatandaşların muhtaçlıklarının karşılanması için çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olduklarını vurgulayan Göktaş, şu tabirleri kullandı.

“Vatandaşlarımıza psikososyal dayanak hizmeti, çocuk ve gençlere yönelik faaliyetler yürütülmesi, çocuk ve aile dostu merkezlerin kurulması gayesiyle Bakanlığımız ile sivil toplum kuruluşları ortasında iş birliği protokolleri imzaladık. Güçlü işbirlikleriyle bölgemizin yaralarını sarmaya devam ediyoruz. Zelzeleden etkilenen kardeşlerimiz için canla başla alanda faal biçimde çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.”

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Güç şirketi bp’nin karı 2023’te yüzde 50 azaldı