a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Bakan Ersoy: 2024 maksadımız 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar

Bakan Ersoy: 2024 maksadımız 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Bankalar Birliği İdare Konseyi üyeleri ile bir ortaya geldi. Bakan Ersoy, turizm bölümündeki gelişmeler, Türkiye’nin rekabet gücü, 2024 yılına ait beklentiler ve turizm gelirlerinin artırılması için yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Turizmde 2023‘ün rekor yılı olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, 2024 yılında 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi. Yeni devirde turizmde yeni pazarlara konsantrasyonlarını arttıracaklarını belirten Bakan Ersoy, ”Turizmde ülkemiz bu yıl rekorlara imza attı. Ziyaretçi sayısı 56.7 milyon kişi olurken, 56 milyar dolar gelir elde edildi. Bu sene için yeni ve daha büyük maksatlar belirledik. 2024 amacımız 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar. Bunun için yeni amaç pazarlar üzerinde çalışıyoruz. Bu yarışta tek rakip olarak kendimizi tanımlıyoruz. Her geçen sene kendi rekorumuzu geride bırakmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz” dedi.

Arkeolojinin de turizmde sürdürülebilirliğin değerli bir modülü olduğunu tabir eden Bakan Ersoy, arkeolojide altın çağı başlattıklarını söyledi. 2021 yılında 670 olan yıllık arkeolojik çalışma sayısını dünyada rekor bir seviyeye ulaştırarak 800’e çıkaracaklarının altını çizen Bakan Ersoy, son 60 yılda arkeoloji ismine Türkiye’de ne yapıldıysa 4 yılda o kadar iş yapacaklarını bildirdi. Türkiye’de yeni bir uygulama olarak gece müzeciliğini başlattıklarını belirten Bakan Ersoy, bu uygulamanın sürdürülebilir turizm siyasetleri açısından çok kıymetli bir konu olan kent paydaşlarının turizmden hisse alabilmelerini sağladığına dikkati çekerek, Türkiye genelinde yaygınlaştırdıklarını kelamlarına ekledi.

İdare Heyeti Lideri Alpaslan Çakar ise, Türkiye’nin birçok dalda güçlü üretim kapasitesine sahip olduğunu, geniş bir yelpazede yer alan eser ve hizmet arzı ile çok sayıda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeye yaptığı ihracatın her geçen gün arttığını vurguladı. Çakar, Türkiye ihracat gelirlerine oranı yüzde 21 olan turizm bölümünün başta döviz gelirleri olmak üzere istihdama katkısı ve yüksek seviyede katma bedel sağlamasının dünya genelinde dalın cazibesini her geçen gün artırmaya devam ettiğini söz etti. Başta turizm olmak üzere döviz ve hizmet kazandıran kesimlere dayanaklarını sürdüreceklerini lisana getiren Çakar, ”Küresel iktisattaki zorluklara karşın turizm ve öbür hizmet gelirlerimizdeki artış olumlu bir seyir izlemektedir. Bankacılık dalı olarak başta turizm olmak üzere döviz kazandıran, istihdam artışı sağlayan dallara takviye olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Merkez Bankası’ndan kredi kartı açıklaması: Müsaade vermeyeceğiz