a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Bakan Bayraktar’dan doğal gaz muştusu: 40 milyon metreküpe çıkacak

Bakan Bayraktar’dan doğal gaz muştusu: 40 milyon metreküpe çıkacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte, Sakarya Gaz Alanında 2020 yılındaki keşfin akabinde gazın karayla buluşarak Türkiye’nin doğal gaz üssü haline gelen Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

“Filyos Türkiye’nin doğal gaz üssü haline geldi”

İnceleme seyahatinin akabinde açıklama yapan Bakan Bayraktar, kış aylarında doğal gazın yüklü olarak tüketildiği bir periyotta bu ziyareti gerçekleştirdiklerini vurgulayarak ”Karadeniz Gazı, 2020 yılındaki keşif sonrasında 3 yıldan kısa bir mühlet içerisinde karaya getirdiğimiz ve BOTAŞ’ın sistemine çabucak buradan birkaç kilometre ileride bağladığımız lokasyondayız. Filyos, bu manada sahiden Türkiye’nin doğal gaz üssü haline geldi diyebiliriz.” dedi.

Bakan Bayraktar, kelamlarını şöyle sürdürdü;

Bugün prestijiyle üretimimiz 2,7 milyon metreküpe ulaşmış durumda. Ve inşallah en kısa vakitte bu üretimi 10 milyon metreküpe ardından de kesin olarak günlük 40 milyon metreküpe çıkarmak ve 15 milyon hanemize doğal gazı buradan tedarik etmeyi hedefliyoruz.

“Doğal gazın kıymetli bir kısmını buradan sunmuş olacağız”

Sakarya Gaz Alanında şu ana kadar 23 kuyu kazdık. Dünyanın en süratli geliştirilen projelerinden biri oldu. 170 km. uzaklıktan gazı taşıyoruz. Buradan da BOTAŞ’ın sisteminden konutlarımıza, tüketicilerimize ulaştırıyoruz. İnşallah projeyi önümüzdeki süreçte daha da hızlandırmak suretiyle milletimizin, memleketimizin, endüstrimizin, konutlarımızın gereksinimi olan doğal gazın kıymetli bir kısmını buradan sunmuş olacağız.

Ulaştırma bakanımız da bugün bizlerle birlikte buradaydı. Birebir vakitte bu limanın da ülkemizin değerli bir ihracat limanı olması noktasında da birlikte görüş alışverişinde bulunduk. Birlikte bu projeleri nasıl gerçekleştirebilirizi istişare ettik. Vekillerimizle, valimizle ilgili ünitelerdeki yönetici arkadaşlarımızla birlikte.

“Filyos Limanı büyük tonajlı gemilere hizmet verebilecek”

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu da inceleme seyahatine ait sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ”Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar ile Filyos Limanı’nın demiryolu ve karayolu temasları üzerine incelemelerde bulunduk. Ülkemizi daha ileriye götürecek, dalında başkan duruma taşıyacak dev bir lojistik merkezi projesi olan Filyos Limanı;13 geminin elleçlemesi yapılabilecek yıllık 25 milyon ton kapasiteye sahip olarak 14 ve 19 metre derinliğindeki rıhtımlarıyla büyük tonajlı gemilere hizmet verebilecek.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Altın fiyatları ne kadar oldu?