a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Asrın felaketinin yaraları, asrın birlikteliği ile sarılıyor! 2 ayda 75 bin…

Asrın felaketinin yaraları, asrın birlikteliği ile sarılıyor! 2 ayda 75 bin…

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde asrın felaketinin vurduğu vilayetleri ayağa kaldırmak için devlet, birinci andan itibaren seferber olurken; ortadan geçen bir yılın akabinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bölgenin eski hoş günlerine dönebilmesi için ağır gayret sarf ediyor.

Bakanlık, 11 kentte 930 şantiyede, 110 bin 450 çalışanla gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor. İnşası biten ve hak sahipliği belirlenen 46 bin konut teslim ediliyor. Mart ayının ortasına kadar ise 75 bin konutun hak sahiplerine teslimi planlanırken; sarsıntının ziyan verdiği vilayetlerin alt yapısı da Bakanlığın bağlı kuruluşu olan İLBANK tarafından verilecek hibeyle yenileniyor.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve ‘Asrın felaketi’ olarak tarihe geçen sarsıntıların üzerinden bir yıl geçerken; Bakanlık, 11 kentte 930 şantiyede, 110 bin 450 işçiyle gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, direkt 11 ilin toplamda ise 18 ilin etkilendiği sarsıntının birinci anında itibaren hasar tespit çalışmalarına başladı. 6 milyondan fazla bağımsız kısım incelendi. Yapılan hasar tespit çalışmalarına nazaran, 680 bin konut 170 bin ticari alandan oluşan 850 bin bağımsız kısım ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldi.

REZERV ALANLARDA 207 BİN KONUT İNŞA EDİLİYOR

Bakanlık tarafından birinci etapta depremzedeler için konteynerler vasıtasıyla süreksiz barınma alanları ve iş yerleri inşa edildi. Tekrar etütleri yapılmış sağlam tabanlara sahip rezerv alanlarda inşa faaliyetlerine başlandı. Şu anda 207 bin konutun rezerv alanlarda inşası süratle devam ediyor. Ayrıyeten, kentin hafızasını barındıran yer etütleri yapılmış sağlam yerlerde 50 bin konutun peyderpey ihalesi yapılıp inşasına başlanıyor.

50 BİN ÇELİK KÖY KONUTU YAPILIYOR

15 Eylül 2023 tarihinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığında gerçekleşen ‘Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’ sonuç bildirgesinde ‘köy meskenlerinin çelik konstrüksiyondan inşa edilmesi’ teklifiyle afet bölgesinde çelikten köy meskenlerinin imaline başlandı. Şu anda 50 bin çelik köy meskeninin bir başlandı, bir kısmının da ihalesi devam ediyor.

YAPIMI DEVAM KONUT SAYISI 307 BİNE ULAŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, sarsıntı bölgesinde üretimi süren ve ihale basamağında konut sayısı 307 bin 66’ya ulaştı.

İMAR PLANLARI VE UYGULAMALARI GEDAŞ TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR

Deprem bölgelerinde Bakanlığın koordinatörlüğünde yer araştırmalarına yönelik mikrobölgeleme ve taban etüt çalışmaları, kentsel tasarım ve mimari projeler, imar planları ve uygulamaları, vatandaşların bilgilendirilmesi ve uzlaşmaların yapılması süreçleri GEDAŞ tarafından yürütülüyor.

46 BİN KONUT DEPREMZEDELERE TESLİM EDİLİYOR

Bölgede üretimleri TOKİ, Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından devam eden afet konutları ve köy meskenlerinin teslimine başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 3 Şubat’ta Hatay’da gerçekleştirilen konut teslim merasiminin akabinde 4 Şubat’ta Gaziantep’te TOKİ ve Yapı İşleri eliyle yapılan kalıcı konutlar hak sahiplerine teslim edildi. 

Şubat ayı içerisinde toplamda 45 bin 901 konutun kura çekimleri tamamlanarak depremzedelere teslim edilecek.

2 AY İÇERİSİNDE TESLİM EDİLEN KONUT SAYISI 75 BİNE ULAŞACAK

Mart ayının ortasına kadar ise 30 bin konutun daha kuraları gerçekleştirilecek. 2 ayın sonunda toplamda 75 bin 364 konutun kuraları tamamlanıp, depremzedelere teslim edilmiş olacak.

YERİNDE DÖNÜŞÜM İLE MAHALLE KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, meskeni yıkılan depremzedelerin topraklarından uzaklaşmamaları için de projeler hayata geçirdi. ‘Yerinde dönüşüm’ kampanyası ile afetzedelere kolaylık sağlandı. Depremzedelerin bir an evvel inançlı meskenlerine, sıcak yuvalarına kavuşabilmeleri için başlatılan kampanya kapsamında, hibe ve krediler 2 yıl geri ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz olarak veriliyor. Etütleri yapılmış sağlam tabanlarda inşa faaliyetleri planlanan Yerinde Dönüşüm projesine müracaatlar 255 bine ulaştı. Yerinde Dönüşüm projesi kapsamında hibe ve kredi dayanağı alarak Bakanlığın kontrolünde TOKİ teminatında, kendi konutlarını taban etütleri yapılmış sağlam yerlerde yapmak isteyen yaklaşık 15 bin vatandaş da süreçlere başladı.

ŞEHİR MERKEZLERİNİ BAKANLIK AYAĞA KALDIRIYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, sarsıntıdan etkilenen kentlerin meydanlarına, ana caddelerine de özel bir değer gösteriyor. Bu kapsamda, kent meydanları; sahip oldukları tarihi, kültürel varlıkları koruma etme prensibiyle ihya ediliyor. Bilhassa zelzeleden en çok etkilenen kentler ve ilçelerdeki meydanlar ve meydanlara açılan ana caddeler Bakanlık tarafından ihya ediliyor. Bu kapsamda, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da hummalı bir çalışma sürüyor. Tarihi bedeller korunurken kent meydanları afetlere dirençli bir formda tekrar ihya ediliyor.

İLBANK ARACILIĞIYLA LOKAL İDARELERE 56 MİLYAR TL HİBE TAKVİYESİ SAĞLANIYOR

Ayrıca zelzelenin etkilediği 11 kentte; yapılacak içme suyu, atık su, kanalizasyon, arıtma tesisi üzere altyapı projeleri için İLBANK aracılığıyla mahallî idarelere 56 milyar TL hibe takviyesi sağlanıyor. Şu an projelendirme çalışmaları sürdürülürken, bu yaz prestijiyle altyapı çalışmalarına başlanacak.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 2023’te yeni yolcu rekoru