DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Artık mecburî oldu! Para cezası var

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İş Sıhhati ve Güvenliği Kanununda yapılan son düzenlemeyle 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle artık küçük işletmeler de işyeri tabibi bulundurmak zorunda. 2012 yılında yürürlüğe giren İş Sıhhati ve Güvenliği Kanununu hatırlatan İstanbul Kültür Üniversitesi İş ve Toplumsal Güvenlik Hukuku Anabilim Kısmından Dr. Öğr. Üyesi Seçkin Demir, 2012’deki kanuna nazaran tüm patronların iş sıhhati ve güvenliği önlemleri kapsamında iş güvenliği eksperi ve işyeri tabibi görevlendirmekle yükümlüydü. Fakat gerek küçük işletmelerin mali açıdan güçlükle durumda kalmaması, gerekse yerinde sayıda iş sıhhati ve güvenliği işçisinin bulunmaması nedeniyle az tehlikeli sınıfta yan alan ve 50’den az çalışanı bulunan işyerleri için bu yükümlülük üç defa ertelenmişti. Gelgelelim kelam konusu yükümlülük 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle artık yürürlüğe girmiş bulunuyor dedi.

YÜKÜMLÜLÜKLERİ MEKANINA GETİRMEYENE İDARİ PARA CEZASI

1 Temmuz 2020 itibariyle kafeler, terziler, hukuk büroları, muhasebe büroları, eczaneler, berberler, manavlar, lokantalar, kapıcı bulunduran apartmanlar vb. 50’den az çalışanı bulunan tüm işyerlerinde, iş güvenliği eksperi ve işyeri tabibinin görevlendirilmesi yahut bunlar eliyle sunulan iş sıhhati ve güvenliği hizmetlerinin sağlanmasının farz hale geldiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Demir, Öbür bir tabirle tek bir kapıcının bulunduğu apartmanda yahut bir çırağın bulunduğu berber dükkanında ya da bir stajyerin bulunduğu hukuk bürosunda patronlar, iş güvenliği mütehassısı ve işyeri doktoru görevlendirmek yahut iş sıhhati ve güvenliği hizmetlerini sağlamakla yükümlüler. Aksi halde idari para cezaları ile karşı zıdda kalmaları kaçınılmaz bir son olacaktır. Kelam konusu yükümlülüğü mekanına getirmeyen işyerlerinde, görevlendirilmeyen her iş sıhhati ve güvenliği profesyoneli için 11 bin 735 TL idari para cezası kelam konusu olacak. Üstelik karşıtlığın devam ettiği her ay için bu idari para cezası uygulanmaya devam edecek. Örneğin, temmuz ve ağustos aylarında anılan hizmetleri sağlamayan patronlar bu iki ay için yekunda 46 bin 940 TL idari para cezası ödemekle yükümlü olacak. Yani iş güvenliği mütehassısı + işyeri doktoru için 2 kişi x 11 bin 735 TL x 2 ay biçiminde hesaplanacak diye konuştu.

İŞ SIHHATI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİ SAĞLAMANIN ÜÇ YOLU

50’den az çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinde patronların, iş sıhhati ve güvenliği hizmetlerini üç şekilde sağlayabileceğini aktaran Dr. Öğr. Üyesi Nadir Demir, Birinci olarak çalışan sayısı gözetilerek iş güvenliği mütehassısı ve işyeri tabibi görevlendirilebilir. 2. yol olarak Ortak Sağlık ve Güvenlik Ünitelerinden (OSGB) iş sıhhati ve güvenliği hizmetleri alınabilir. Son olarak da gerekli belgelere sahip olması kuralıyla patronlar, iş sıhhati ve güvenliği hizmetlerini şahsen üstlenebilir. Gerekli belgeye sahip olmayan patron yahut patron vekilleri, Bakanlık tarafından ilan edilen eğitimleri tamamlamak kaidesiyle işe giriş ve periyodik muayeneler ile tetkikler hariç iş sıhhati ve güvenliği hizmetlerini ilk elden yürütebilir. Bu koşullarda sağlık raporları, kamu hizmet sunucuları yahut aile tabiplerinden alınabilir. Gerekli belgeye sahip olmayan patronlar yahut patron vekilleri, açık talim fakülteleri eliyle yürütülen uzaktan 16 saatlik bir teorik eğitimin akabinde bulunduğu ilde yazılı sınava alınacak. Yazılı sınavdan 50 ve üstü puan alan patron yahut patron vekilleri iş sıhhati ve güvenliği hizmetlerini yürütebilir biçiminde konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dolar/TL yatay, ama Euro, Frank ve Sterlin TL önünde yükselişte