a

Antalya’dan kaçan Ruslar kiraları düşürdü

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Oturum müsaadelerinin uzatılmaması, yeni gelenlere müsaade verilmemesi, konut ve kira fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle Antalya’dan Dubai ve Sırbistan’a ağır göç yaşanıyor. Bu göç konut fiyatları ve kiralarda yüzde 15 – 25 civarında düşüşe neden oldu.

1 YILDA 40 BİN YABANCI GİTTİ

Antalya’ya yabancı akını konut başta olmak üzere kentte birçok alanda fiyatları artıran etken olarak öne çıkıyordu. Lakin bu artış, fiyat hareketine neden olan Rus ve Ukraynalı Antalyalıları da etkiledi. Antalya’da konut ve kira fiyatlarındaki artışı durdurmak emeliyle 10 mahallenin yabancıların ikamet müsaadesine kapatılması, öbür mahallelerde ise ikamet müsaadesi bitenlerin müddetlerinin uzatılmaması nedeniyle Ruslar, öteki ülkelere göç etmeye başladı. Son bir yılda Antalya’daki yerleşik yabancı nüfusta 40 bin azalma yaşandı. 

DUBAİ VE SIRBİSTAN’A GİDİYORLAR

Konyaaltı’ndaki Memleketler arası Eduant Rus Okulu’nun sahibi Viktor Bikkenev, savaş sonrası Rusya’da asker alımına başlanılmasıyla çok göç olduğunu belirterek, “Şimdi bunun aykırısı var. Beşerler mecburen gidiyor. Birçok Dubai’ye gitti. Dubai’de o denli bir badire olmadığını söylüyorlar. Avrupa’da kimi ülkeler düşüncesiz. Mesela Sırbistan alıyor. İstediği kadar kalabiliyor, iş bulabiliyor. Hırvatistan da tıpkı. Birtakım ülkeler âlâ görüyor Rusların gelmesini. Zira onlarla birlikte muhakkak bir ölçü para da gelebiliyor. Ruslar ayrıyeten Tayland, Bali, Maldivler’e gidiyor” diye konuştu.

FİYATLAR DÜŞMEYE BAŞLADI 

Bikkenev, “Ruslar giderken fiyat da düşüyor. Emlakçıyla görüşüyoruz, satış yok hiç. Antalya’da denize sıfır konut Miami ile birebir ya da daha değerli olmuş. Arkadaşım Dubai’de Burc Halife’nin yanında meskeni 1 milyon dolara güç satmış. Antalya’nın fiyatları 1 milyon dolardan başlıyor. Yani olağandışı yükselmiş. Artık ise tam zıddı, bir tane konut satılmıyor, fiyat da düşüyor. Göç Yönetimi de ikamet müsaadesi vermeyince insanların yapabilecek bir şeyi yok” dedi.

İZİNLER ARTIK ÇOK ZORLAŞTI

Antalyalı emlakçı Zehra Arslan da genel olarak yabancılara konut satışı üzerine çalıştıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Antalya yabancılar için Avrupa’dan ve Dubai’den daha kıymetli bir kent olmaya başladı. O yüzden beşerler o tarafları tercih ediyor. Bu nedenle konut fiyatlarında yüzde 50 oranında düşüş yaşandı. Yabancılara oturumun verilmesi zorlaştırıldığı için artık beşerler daire fiyatlarında düşüşe gitmeye gidiyor. Bilhassa yeni projelerde yahut daire kiralamalarında fiyatlar aşağı çekildi. Ortalamada yüzde 15 – 25 civarında düşüş var.”

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rüzgar santralleri ile ilgili yeni düzenleme