DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Anne adaylarının en büyük düşmanı ‘hamilelikteki yanlış inanışlar’

Anne adaylarının en büyük düşmanı ‘hamilelikteki yanlış inanışlar’

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, gebelikte yanlış bilinen birtakım inanışların anne adayı ve bebeğin sıhhatini tehlikeye attığını belirtti.

Gebelik, pek çok ailenin hayatındaki en büyük heyecanlardan birisi iken halk ortasındaki kimi yanlış inanışlar, bebeğin ve annenin yaşayabileceği en büyük meseleler haline gelebiliyor. Mevzu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, İhlas Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu. Vajinal ultrasonun düşük riskine neden olduğu ve gebelikte diş tedavilerinin riskli olduğu üzere yanlış inanışlara reaksiyon gösteren Bayırlı, anne ve baba adaylarının soru işaretlerini hekimlerine danışarak gidermesini istedi.

“Vajinal ultrason daha çok bilgi veriyor”

Teknoloji ve bilimin gelişmesi ile kimi klâsik yargıların değiştiğini anlatan Dr. Ramazan Bayırlı, “Eskiden düşükle ilgili birtakım önyargılar vardı. Annenin oturması, kalkması, muayene olması, yük kaldırması yahut düşmesinin bebeğin düşüğe neden olacağı düşünülüyordu. Bilim geliştikçe ispat ve deneysel çalışmalar arttıkça düşük sebebinin de bu cins fizikî etkenler olmadığını gördük” dedi. Düşük konusundaki en büyük sorulardan birinin de vajinal ultrason ile ilgili olduğunu belirten Dr. Ramazan Bayırlı, “Ultrason görüntülemesi, kulağımızla duyamadığımız bir ses dalgası ile yapılıyor. Vajinal ultrason da bebeğin sıhhatiyle ilgili olarak bize karından yaptığımız görüntülemeden çok daha fazla bilgi veriyor. Bu husus da bebekle ilgili bir sorun oluşturmuyor. Şunu bilmeliyiz ki düşük sebepleri çok farklı. Vajinal ultrason, cinsel aktivite, yük kaldırma, zıplama yahut düşme, hiçbir şekilde düşük sebebi değil. Düşükler genetik meselelere ya da annedeki öteki durumlara bağlı olarak yaşanıyor” açıklamasında bulundu.

“Dolgu ve diş çekimi yapılabilir”

Diş tedavisi konusunda çok büyük dertler yaşandığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, Türkiye’de gebelikten önce diş tabibine gidip diş sıhhati denetimi yaptıran anne adayı sayısının azlığına dikkat çekti. Dişteki bir enfeksiyonun erken doğum, anne karnında bebek ölümü, erken su gelmesi üzere riskleri artırdığını belirten Bayırlı, “O yüzden hamileliği sırasında diş sorunu yaşayan anne adayı hekimine danışarak dolgu ve diş çekimi üzere tedavileri yaptırabilir. Bunun dışındaki tedaviler de hamileliğin her döneminde yapılabilir. Bunları ihmal etmemek gerekiyor” ikazında bulundu.

Klordan korkmak gereksiz

Tatile gidecek hamilelerin sıkça havuzlardaki klorun anne karnındaki bebeğe ziyan verip vermediğini sorduğunu belirten Dr. Ramazan Bayırlı, “Yüzme havuzundaki klor, bedenimize ziyan verebilecek seviyede değil. Çamaşır suyunun değişik bir formunu dezenfektan olarak kullanıyorlar. Bu mevzuda yapılan çalışmalarda, klorun bebeklerde anomali yaptığına ya da erken doğum riskini artırdığına dair bilgi bulunmuyor” dedi.

Hekiminize danışın

Son olarak anne adaylarına hurafelerden uzak, doktorlarla diyalogun fazla olduğu bir gebelik süreci öneren Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, şunları söyledi:

“Gebelik bir senaryo ise tabip bir yönetmendir. Size nasıl oturup nasıl kalkacağınızı söyler. Bunu annenizle, internetten ya da çok profesyonel olmayan dergilerden, kitaplardan öğrenemezsiniz. O yüzden gerçek yapılması gereken şey hurafelerden uzaklaşmak ve tabiple olan diyalogdur.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Hareket bozukluğuna beyin pili ile çözüm”