DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Alanya’da tropikal meyve çıkar kapısına dönüştü

Alanya’da tropikal meyve çıkar kapısına dönüştü

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Antalya’nın Alanya ilçesinin tropikal iklime sahip olması nedeniyle tropikal meyve ağaçları adeta kar kapısına dönüştü. Çoğunluğu Türkiye’de ilk sefer olmak üzere 24 çeşit tropik meyve yetişen ilçede çarkıfelek, öbür ismiyle passiflora meyvesinin de üretimine başlandı.

Tropikal iklim özelliğini taşıması, tropikal meyve ağaçlarının bölgeye güzel adapte olması, uygun eser vermesi ve öbür eserlere nazaran gelirinin yüksek olması Alanyalı çiftçileri tropikal meyve üretimine yöneltti. İlçedeki tropikal meyve üretimi muz ile başlarken, onu avokado takip etti. Günümüzde Alanya’da muz ile avokadonun yanı sıra mango ve papaya başta olmak üzere çerimoya, karambola (yıldız meyvesi), dragon fruit (ejder meyvesi), custard apple (Hint ayvası), longon (kedigözü), mangis, salak pondoh, star fruit, jambu bangkok, jambu bıjı, rambutan rapiah üzere 24 çeşit tropikal meyve yetiştiriliyor.

Alanya’da çarkıfelek meyvesi üretilmeye başladı

İlçede son olarak da anavatanı Güney Amerika olan çarkıfelek, başka ismiyle passiflora meyvesinin de üretimine başlandı. Passiflora meyvesi tezgahlarda kilogram fiyatı 50 TL olarak yer aldı.

Kestel ve İmamlı Mahallelerinde yaklaşık 150 dönümde çarkı felek meyvesi yetiştiren üretici Mustafa Ezici, ilk hasadını yaptığını söyledi.

“Seneye 2 bin ton eser bekliyoruz”

Ezici, “Marketlerde passiflora kilogramı yaklaşık 50 TL olarak satılıyor. Bir dönüme yaklaşık 400 adet fidan dikilebiliyor. 8-9 ayda meyve veriyor. Bir dönümde yaklaşık 100-150 bin lira asgarî para kazandırıyor. İhracatı mümkün, passifloranın Türkiye’ye komşu olan ve 3 saat uçuş arasında 80 ülkeye ihracatı mümkün. Avrupa’ya ihracatta kilogramı 4-5 Euro civarında ve iç piyasada da çok önemli alım olacak. Seneye haziran-eylül ayında 2 bin ton eser bekliyoruz. Yere şu an 350 dönüm ekim başladı. Tarım Bakanlığı’ndan 500 bin adet fidan dikim belgesi aldık. Fidanlar şu an dikim evresinde, Alanya’nın İmamlı köyünde yaklaşık 120 dönüm ekiyoruz. Alanya’da toplam 350 dönüm eylül ayında dikim gerçekleştireceğiz. Bu dikimden de yaklaşık 2 bin ton meyve hasadı yapmayı düşünüyoruz. Şu anda da meyve hasadının zamanı geldi. Yılda iki kez hasat ediliyor. Sarmaşık çeşidi. Çok sağlıklı bir meyve, bilhassa yaşlılarda kemik erimesine, ruhsal olarak beyne serotonin yayıyor. Çok önemli bir vitamin kaynağı meyve” dedi.

“Sağlık açısından çok faydalı”

Çarkıfelek meyvesinin şu anda Avrupa’da, Almanya ve Hollanda’da marketlerde kilosu 18 Euro’ya satıldığını aktaran Ezici, “Hollanda’ya 20 günde gemiyle Kolombiya ve Güney Amerika’dan geliyor. Bizim avantajımız kolunda olgunlaşan meyveyi Avrupa’nın tüm ülkelerine 3 gün içerisinde ihraç edebiliriz. Çok önemli bir pazarı var. 1 milyon tonluk yoğunluğu olan bir meyve. Kilosunu 4-5 Euro’ya verdiğiniz zaman para kazandırabiliyor. Muzun dönümünde 30-35 bin lira para kazandırıyor, bu en az 100-150 bin lira para kazandıran bir eser. Çok önemli üretim olacak. Bilhassa Rusya’ya, Avrupa ve Arap ülkelerine çok önemli bir ihracat yapacağız. Artı Avrupa’dan yatırımcılar geldi. Şu anda İmamlı’da 15 dönüm dikim gerçekleşiyor. Eken kişiler bir eser alalım daha sonra 150 dönüm ekelim dediler. Bu meyve muz, mandalina, portakal üretimini geçecek. Türkiye’nin kalıcı meyvesi olacak. Tadı harika. Çocuklar buna bayılıyor. Çok hoş bir aroması var. Bilhassa cinsel ilaçların ham unsuru bu meyveden yapılıyor. Sağlık açısından çok yararlı. Beyne serotonin yayıyor. Memnunluk veriyor, gerilim ilaçlarının kullanımının önüne geçer. Bilhassa depresyona giren kişiler, bu meyveyi tükettikleri zaman çok yararını göreceklerine inanıyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine 70 milyar dolar vergi geliri sağlaması öngörülüyor