DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Adet kanaması en fazla kaç gün olur? Adetliyken deniz ya da havuza girilir mi?

Adet kanaması en fazla kaç gün olur? Adetliyken deniz ya da havuza girilir mi?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Her kadında ergenlik itibariyle faaliyete geçen rahim, doğum sürecine hazırlanır. Lakin bu süreçte rastgele bir etkileşim gerçekleşmediğinde kanamaya yol açar. Bu sürece adet dönemi denir. Hormonal kaygıları da beraberinde getiren adete dair merak edilenleri araştırdık. Bilhassa bu aylarda en merak edilen şey adetliyken havuz ve denize girilir mi? Pekala Adet kanaması en fazla kaç gün olur? İşte soruların karşılığı:

Kadın vücudunda üreme organı olan rahim genellikle 12 ya da 13 yaşından sonra faaliyete geçer. Rahim her ay hamile kalmak için hazırlanır. Bu süreçte yumurtalıklar yenilenir. Lakin rastgele bir etkileşim gerçekleşmediğinden Rahim kendini yenilemek için bir takım komplikasyonlar eşliğinden kanamaya neden olur. Bu kadın sıhhati açısından önemli bir süreçtir. Hormon yapısını da ilgilendiren bu sürecin ilk günleri oldukça ağrılı geçer. Her kadında farklı zamanlarda gerçekleşen bu süreç tıpkı zamanda gün farklılığına da neden olur. Kimisinde 5 gün kimisinde ise 7 gün hatta 9 gün bile sürebilir. Birebir şekilde bir kadın bir ay 7 gün adetli olurken öbür ay bu süreci 5 günde de yaşayabilir. Kadınların birçoklarında doğuştan olan bu süreç menopozla bir ortada durur. Bu da genellikle 45 ve üstü yaşlarda görülür. Uzmanlara göre olağan bir regl süreci 3 ve 7 gün ortasındadır. 

ADET KANAMASI EN FAZLA KAÇ GÜN OLUR? 

En çok merak edilen konulardan biri olan adetin kaç gün sürmesi çarçabuk çabucak her doktorun hastasından duyduğu bir sorudur. Lakin bu sorunun karşılığı net değildir. Bunun nedeni ise hormonal bozukluk, yumurta süreci, rahim duvarı, rahim içi oluşan kistler, rahimdeki hücrelerin mutasyona uğraması sonucu görülebilen kanser, Rahimi çevreleyen kas sisteminin yapısı ve Tiroid hormonun salgılanması üzere durumlar adet kanamasını ve sürecini etkiler. Yapılan araştırmalarda en fazla 9 gün sürdüğü tespit edilen adet kanamasının rastgele önemli bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığı belirten uzmanlar bununla birlikte yaşanan olumsuz bir sorunda katiyen uzmana danışılması tavsiye edilir. 

ADETLİYKEN DENİZ YA DA HAVUZA GİRİLİR Mİ?

Bir öteki merak edilen konulardan biri de adetliyken denize ya da havuza girilebilir mi sorusudur. Uzmanlar şiddetli ağrılara neden olduğundan bu süreçte girilmemesinin uygun olmadığını vurgular. Lakin ilk 3 ya da 4’üncü günden sonra girilebileceğinin de altını çizer. Enfeksiyon kapma mümkünlüğü yüksek olduğundan uzmanlar bu sürecin tehlikeli olabileceğini hatırlatır. Vajinanın mikrop ya da bakteri kapma mümkünlüğü yüksek olmasından uzmanlar çok mecburî olmadıkça girilmesini uygun görmez. Rahime kadar ilerleyebilen mikrop hamile kalam ihtimalini olumsuz etkiler. Ayrıyeten öteki günlerinde daha şiddetli ağrı ve sancılara yol açar. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nanenin yararları nelerdir? Nane limon çayı ne işe fayda? Yaz uzunluğu nane suyu içerseniz…