a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • ABD’liler duyurdu! Türkiye, Karadeniz’de büyük bir balık yakaladı

ABD’liler duyurdu! Türkiye, Karadeniz’de büyük bir balık yakaladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Karadeniz’de doğalgaz arama ve üretim çalışmaları kapsamında yürütülen faaliyetler sonucunda toplam gaz rezervini 710 milyar metreküpe çıkaran Türkiye, yeni keşiflere imza atmak için gayretlerini ağırlaştırıyor.

Bu çerçevede günlük 2,7 milyon metreküp üretimin sağlandığı Zonguldak açıklarındaki Sakarya Gaz Alanı’nda çalışmalar yürüten sondaj ve sismik arama gemileri ile gaz tespit edilen kuyularda sondaj çalışmaları yapılıyor ve gaz potansiyeli bulunan noktalarda arama faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

BAKAN YENİ KEŞİFLERE İŞARET ETTİ

İlk fazda 10 milyon, ikinci fazda ise 40 milyon metreküp üretimin hedeflendiği saha ve etrafında Fatih, Yasal ve Yavuz sondaj gemileri faaliyetlerini ağır bir halde sürdürürken, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 25 Ocak’ta yaptığı açıklamada bu yıl denizlerde üretime odaklanılacağına ve keşif umutlarının varlığına işaret etti.

“KARADENİZ’DEKİ ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Güç Stratejileri ve Siyasetleri Araştırma Merkezi (TESPAM) Lideri Oğuzhan Akyener, Karadeniz’in güç kaynakları açısından büyük potansiyel taşıdığını belirterek, “Bu bakir bölgede büyük bir balık yakaladık. İnşallah yeni büyük balık potansiyeli olan bir bölge olduğu için bu bağlamda çalışmalar devam edecek.” dedi.

Akyener, bölgede ağır sismik çalışmalar yürütüldüğünü anımsatarak, daha evvel çalışma yapılmamış bölgelerde de adımlar atıldığına dikkati çekti.

Bölgenin farklı alanlarında potansiyel yapıların tespit edildiğinin altını çizen Akyener, “Bu yapıların gerçek manada üretilebilir ekonomik rezerv olarak tabir edebildiğimiz hidrokarbon rezervi ihtiva edebilmesiyle alakalı test süreçlerine geçilmesi gerekiyor. Bu da lakin sismik tahliller, yorumlar sonrasında sondaj yapılmasıyla ortaya çıkıyor. Bu bağlamda sondaj gemimiz ilgili potansiyel bölgelere yönlendirilerek arama çalışmalarına başlayacak diye ümit ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Akyener, Karadeniz’de ortalama iki ila üç ay ortasında sondaj mühletinin öngörülebileceğini söz ederek, bu kapsamda geminin çalışma mühleti, testler, jeoloji üzere değişkenlerin etken olabileceğini vurguladı.

KARADENİZ’DE YÜKSEK POTANSİYEL

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İdare Şurası Üyesi Altuğ Karataş da Ordu etrafında ve Gürcistan’ın Batum kenti açıklarında uydu imgelerinden alınan bilgiler doğrultusunda birtakım petrol sızıntılarının tespit edildiğini söyledi.

Rize’de Çayeli açıklarında da deniz üstünden numune alınıp incelenebilecek seviyede petrol sızıntılarının vakit zaman gözlendiğini tabir eden Karataş, bu bağlamda Karadeniz’in yüksek potansiyel barındırdığına ait bulgular olduğunu tabir etti.

Karataş, jeolojik araştırmalar sonucunda kayaç yapılarına bağlı olarak yer altındaki petrolün yer değiştirme ihtimalinin olduğunu belirterek, yapılacak sismik araştırmalar sonucunda petrolün ve doğalgazın hangi noktada biriktiğinin tespit edilmesinin kıymetli olduğunu lisana getirdi.

ABD kaynaklı kimi jeolojik araştırma bilgilerine nazaran Karadeniz’de 1 trilyon metreküp civarında doğalgaz rezervi olduğunun belirtildiğini aktaran Karataş, “Türkiye’nin bu potansiyelin daha 710 milyar metreküpünü bulduğunu düşündüğümüzde, ümitvar olmak için çok neden var. Yapılması planlanan çalışmalar sonuç verecektir.” dedi.

TÜRKİYE’NİN DENİZLERDEKİ GÜÇ FİLOSU

Türkiye’nin denizlerde doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına yönelik sismik ve sondaj faaliyetleri için kurduğu güç filosunda Fatih, Yavuz, Yasal ve Abdülhamid Han sondaj gemileri ile Barbaros Hayrettin Paşa ve MTA Oruç Reis sismik arama gemileri olmak üzere toplam 6 gemi bulunuyor.

Ülkenin birinci ulusal sondaj gemisi unvanını taşıyan Fatih, 2017’de filoya katılmasının akabinde Karadeniz’de son yıllarda yaptığı sondajlarla 710 milyar metreküplük doğalgaz keşfine imza attı. Gemi, yeni muştular için arama faaliyetlerine Sakarya açıklarında devam ediyor.

Fatih gemisinden sonra 2018’de envantere katılan Yavuz sondaj gemisi de Sakarya açıklarında çalışmalarını yürütüyor.

Ülkenin üçüncü sondaj gemisi olan Yasal, 2020 başında filoya katıldı. Halihazırda, Zonguldak açıklarında Türkali-9 kuyusu yakınlarında faaliyetlerini sürdürüyor.

Öte yandan, Abdülhamid Han ise Akdeniz’de Antalya açıklarında çalışıyor.

Deniz araştırma, arama ve işletme ruhsat alanlarında sismik bilgi toplama projeleri kapsamında çalışmalarını yürüten Barbaros Hayreddin Paşa Trabzon’da, Oruç Reis sismik gemisi de Zonguldak’ta misyona hazır halde bekliyor.

Türkiye’nin denizlerini karış karış tarayan kelam konusu filonun, önümüzdeki yıllarda yeni gemilerle büyütülmesi hedefleniyor.​​​​​​​

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’liler duyurdu! Türkiye, Karadeniz’de büyük bir balık yakaladı