a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • ABD’de dayanıklı mal siparişleri toparlanma gösterdi

ABD’de dayanıklı mal siparişleri toparlanma gösterdi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Ticaret Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri olgularını açıkladı.

Buna nazaran, dayanıklı mallara yönelik siparişler, mayısta bir önceki aya nazaran yüzde 15,8 artarak 194,4 milyar dolara yükseldi. Dayanıklı mal siparişleri, geçen ay, Temmuz 2014’ten itibaren en yüksek artışını kaydetti.

COVID-19 salgınının ekonomik tesiriyle mart ayından bu yana düşüş gösteren veriye ilişkin piyasa beklentisi, mayısta yüzde 10,9 artması yanındaydı.

Siparişlerin mayıs ayındaki yükselişinde, ulaşım ekipmanları ve motorlu taşıtlar ile kesimlerine yönelik siparişlerdeki artış belirleyici oldu. Mayısta ulaşım ekipmanlarına yönelik siparişler aylık yüzde 80,7, motorlu taşıtlar ve kesimlerine yönelik siparişler de yüzde 27,5 artış gösterdi.

Nisan ayına ilişkin dayanıklı mal siparişlerindeki azalış yüzde 18,1’e, siparişlerin yekun fiyatı da 167,8 milyar dolara revize edildi.

Ömrü en az 3 yılı bulan eserlerden oluşan dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişler, sanayi üretimine ilişkin haber vermesi açısından önem taşıyor.

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa turizminin yol haritası hazırlanıyor