DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

AB, çelik ölçü kısıtlamasını tekrar artırdı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

HÜSEYİN GÖKÇE / ANKARA

AB’nin çelik eserlerinde küresel kotadan ülke kotasına dönmesi ve bu süreçte Türk eserlerine yönelik ölçü kısıtlamasını artırması, Türk ihracatı önünde büyük engel oluşturmaya başladı. Memleket kotalarını da çeyreklik dönemler halinde kullandıran AB’nin bu pratiği Türkiye’nin ihracatını otomatikman yüzde 58 azalması sonucunu doğurdu.

Gelişmeleri DÜNYA’ya kıymetlendiren Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, AB’nin bu pratiklerle direkt Türk çelik eserlerini gaye almaya başladığını belirtirken, Türkiye’nin de karşı önlem sürecini hızlandırması gerektiğini kaydetti. AB’nin çelik eserleri muhafaza önleminin 2. gözden geçirme soruşturmasını sonuçlandırarak 1 Temmuz’dan itibaren birtakım önlemler almaya başladığını belirten Veysel Yayan, küresel kota uygulanan sıcak haddelenmiş eser için ülke kotasına geçildiğini ve Türkiye’nin 2.5 milyon tonluk kotasının 1.3 milyon tona gerilediğini kaydetti. Çeyreklik kotanın da yüzde 46 azaltıldığını söz eden Yayan, bunun da genel kotanın tamamının kullanılamayacağı sonucunu doğrulacağını aktardı.

Önemli ihracat kaleminden inşaat demirinde yıllık ve çeyrek dönemlik kotaya geçildiğini söyleyen Yayan, yekunda Türkiye’nin ihracatına yüzde 58 sınırlama getirildiği bilgisini verdi. AB Komitesi tarafından açıklanan yeni dönem kotalarının Avrupa Çelik Derneği, IndustriAll Europe ve Alman Çelik Sanayisi Derneği WV Stahl tarafından gayrikâfi bulunduğunun altını çizen Veysel Yayan, “Bir taraftan bu tatbikten olumsuz yönde etkilenen ülke ve kuruluşları teskin etmeye yönelik bir tavır olarak değerlendirilmekte, sair taraftan da AB çelik üreticilerinin, serbest ve adil ticarete tümüyle, karşı olduklarını açıkça ortaya koyan bir yaklaşım olarak görülmektedir” dedi. AB tarafından tatbike aktarılan muhafaza önleminin, direkt Türk çelik kolunu maksat alan bir mahiyet arz etmeye başladığına değinen Yayan, “Son olarak, sıcak haddelenmiş eserlerin de küresel kotadan ülke kotasına dönüştürülmesi, AB’nin çelik sanayisini korumaktan ziyade, Türk çelik kesiminin ihracatının engellenmesini hedefleyen bir adım olarak değerlendirilmektedir” diye konuştu. Bu yaklaşımın, Gümrük Birliği ve AKÇT Serbest Ticaret Anlaşmalarının ruhuna alışılmamış olduğunu söyleyen Yayan, “Bu durumun, AB Komisyonu’nun kararları için karşı önlem alınması sürecinin hızlandırılmasını gerekli kıldığı değerlendirilmektedir” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çeyrek altın ne kadar? (7 Temmuz 2020 altın fiyatları)