a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • 45 günlük yol 25 güne iniyor! Iraklı Bakan duyurdu: ‘Türkiye ile anlaştık’

45 günlük yol 25 güne iniyor! Iraklı Bakan duyurdu: ‘Türkiye ile anlaştık’

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Uraloğlu, Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muheybes es-Sadavi ile Bakanlık’ta bir ortaya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin akabinde değerlendirmelerde bulunan Uraloğlu, Irak ile en kıymetli hususun Kalkınma Yolu Projesi olduğunu söyledi.

Görüşmede bu hususta gelinen noktanın ele alındığını lisana getiren Uraloğlu, Irak tarafının projede büyük yol kat ettiğini bildirdi. Mevzuyu yakından takip ettiklerini vurgulayan Uraloğlu, “Yıl içinde inşallah buranın finansmanı ve ihalesiyle ilgili gelişmeleri de göreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Irak’a yapacağı ziyaret sırasında birtakım kararların alınabileceğini karşılıklı konuştuk. Kalkınma Yolu’nun devamında da ülkemizde yapmamız gereken işler hakkında bilgi verdik. Biz de onları süratlice yürütüyoruz.” diye konuştu.

Kızıldeniz’deki olaylardan ötürü Ümit Burnu’nda oluşan gemi trafiğine dikkati çeken Uraloğlu, şu tabirleri kullandı:

“Bugün Ümit Burnu’ndan yaklaşık 45 ve Kızıldeniz’den yaklaşık 35 günde yapılan nakliyelerin ‘Kalkınma Yolu’nu bitirdiğimizde yalnızca 25 günlük bir müddette yapılabileceğini biliyoruz. Onun da ne kadar değerli olduğunu farkındayız. Çalışmalarımıza gece gündüz devam ediyoruz.”

“DEMİR YOLU VE LİMANLAR KONUSUNDA TÜRK FİRMALARIYLA GÖRÜŞECEĞİZ”

Iraklı Bakan Sadavi de Kalkınma Yolu Projesi’nin Fav Limanı, demir yolları ve kara yolları olmak üzere 3 ana mevzudan oluştuğunu anlattı.

Sadavi, “Kalkınma Yolu Projesi’nde Büyük Fav Limanı yüzde 85, demir yolları yüzde 55 ve otoyollar ise yüzde 35 tamamlanmış durumda. Mali ve ekonomik mevzular devam ediyor. Etüt çalışmalarımız da devam ediyor. İki ülkenin bu projeyle ilgili ofisler açması noktasında anlaştık. Ayrıyeten, demir yolu ve limanlar konusunda Türk firmalarıyla görüşeceğiz, firmaların deneyimlerinden yaralanmak isteriz.” diye konuştu.

Öte yandan görüşmede, iki ülke ortasında tır nakliyatının kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılamasının kararlaştırıldığı da bildirildi.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TİM Lideri Gültepe: Ocak ayındaki performansımız motivasyon kaynağı oldu