DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

3065 sayılı KDV kanunu ile oranlar değişti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni vergi indirimlerine dair ayrıntılar muhakkak olurken, en çok merak edilen bahislerin başında ise KDV kanunu kapsamında olan düzenlemeler geliyor. Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerinin önlenmesi maksadıyla hazırlanan düzenleme ise KDV oranları yıl sonuna kadar indirimli olarak uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran; ekonomik faaliyetlerin olağanlaşmaya dönmesine katkı sağlamak emeliyle kimi hizmetlerde yıl sonuna kadar vergi indirimleri uygulanacak. Belirlenen bölüm ve iş kollarında tarifli mal ve hizmetlerin sunulmasında uygulanacak KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

KDV oranı indirilen bölüm ve iş kolları

Bu düzenlemeden iş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş fiyatları, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen tertip hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile hoşluk salonunda verilen hizmetler, terzilik, giysi eşyası ve konut tekstil eserlerinin tamir ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların tamiri ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giysi eşyası ve öteki tekstil eserlerini ütüleme hizmetleri ile halı ve kilim yıkama hizmetleri etkilenecek.

Öteki taraftan Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve tamiri, meskende kullanılan elektrikli aygıtların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve tamiratı, tüketici elektroniği eserlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, mesken tipi görüntü kameralar gibi) bakım ve tamiratı, konutta kullanılan ısıtma eserlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve tamiratı, konut ve bahçe gereçlerinin bakım ve tamiri, mobilyaların ve mesken döşemelerinin bakım ve tamiratı, bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve tamiri, müzik aletlerinin bakım ve tamiratı, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ilişkin koltuk ve döşemelerin bakım ve tamiratı, hane sakinlerine verilen konut bakım, tamirat, boya ve paklık hizmetleri ise vergi indiriminden gereçleri hariç etkilenecek.

Ayrıyeten, genel orana tabi yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), yolcu nakliyeciliği hizmetleri, genel orana tabi süs bitkileri ile çiçek teslimleri de KDV indiriminden faydalanacak.

Turizme bağlı dallarda yüzde 1 KDV

Salgın döneminden en çok etkilenen kesimlerden biri de turizm oldu. Turizm ile direkt ve dolaylı ilgili olan konaklama hizmeti, yeme-içme bölümünde verilen hizmetler ile sinema, tiyatro, opera, operet, bale ve müze giriş fiyatı üzere kültürel faaliyetlerin yüzde 8 olan KDV oranları da yıl sonuna kadar süreksiz olarak yüzde 1’e indirildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Merkez Bankası’ndan ‘çekirdek enflasyon’ vurgusu