DOLAR

32,8415$% 0.17

EURO

35,3647% 0.09

GRAM ALTIN

2.454,36%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.001,00%-0,17

TAM ALTIN

16.005,00%-0,18

BİST100

10.647,91%-0,31

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

2021 yarışma yılı olacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Koronavirüs salgının en çok etkilediği kolların başında turizm geliyor. TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “2020 tüm dünyada turizm için kayıp yılı oldu. Türkiye koronavirüs konusunda yeterli bir sınav vermesine karşın Avrupa ülkeleri bize haksızlık ediyor. 2021’e odaklanmamız ve çok çalışmamız lazım. Bu yıl herkes kendi ülkesinde gezecek. Türkiye sağlık turizminde de avantaj yakaladı” diyor. 40 yılı aşkın müddettir turizm kolunun içinde olan Firuz Bağlıkaya, 35 yıldır da turizm acentacılığı yapıyor. Bağlıkaya, sorularımızı online ortamda yanıtladı.

Kesim neler yaşıyor?

Liseden beri turizmin içindeyim. Terör olayları, siyasi çalkantılar her zaman turizmi etkiledi. Önemli buhranlar atlattık. Ancak bu defa en çok turizm etkilendi. Türkiye’deki turizmin önemi ortada. Cari açığımızı kapatan bir kol. Türkiye ekonomisini etkileyeceği de açık. Kuzey ülkelerinden 25 yıldır turist getiriyorum. Bizim operasyonlarımız külliyen durdu.

Turistler Türkiye planlarını çabucak uygulayacak mı?

Mahsusen de Almanya ile kahır yaşıyoruz. Türkiye’ye yasağı kaldırmadılar. Belçika, Hollanda yahut Almanya yasağı kaldırır kaldırmaz turistlerin koşarak Türkiye’ye gelmesi üzere bir durum da yok. Kişiler temkinli. Bakın Yunanistan’a yasak koymadılar lakin Yunanistan’a giden de yok. Bunun ekonomiye dönmesi de çabucak mümkün olmayacak.

EKONOMİK OLARAK SÜRDÜRÜLEMEZ
Açılmayan otellerde durum ne?

Tesislerin bir bölümünü açmanın ekonomik olarak sürdürülmesi sıkıntı. 400 odalı bir otel, yarı yarıya doluluk sağladığında ayakta duramaz. Açılmayan tesisler Akdeniz’de yüzde 30-40 civarında, Ege’de daha yüksek.

2020 KAYIP YIL
En sarih değişiklik ne oldu?

Seyahat edenler butik otelleri, tekneleri, yazlık kiralamayı ve karavanı seçiyor. Büyük otellerde tatil için herkes birbirini bekliyor. GENAR’la araştırma yaptık. Mart ve nisanda seyahat motivasyonu yüksekti bu motivasyon mayıs ayında düştü. Zira tedirginlik devam etti. 2020 yılı kayıp yıl olarak geçecek. 2021’de ise büyük yarışma olacak. 2021 için çok daha agresif bir yol izlememiz gerekiyor.Yurtdışından turist aldığımız kesimlerde yarışma çok olacak. Tüm ülkeler bizim üzere bu yılı düşünceli geçirmiş olacak. Bizim bugünden 2021’le ilgili çalışmamız lazım.

DARALMA VAR
Kol nasıl ayakta kalacak?

Türkiye’nin liste başında olmasını bekledik. Salgın sürecini çok düzgün yönettik. AB ülkeleri farklı bir imaj çiziyorlar bizimle ilgili. Türkiye’de turizmde daralma önemli görünüyor ve bu yılın sonuna kadar devam edecek. Ortadoğu pazarı açılırsa can suyu olur. Ukrayna, Orta Avrupa’nın ve Rusya’nın hareketlenmesi lazım.

YÖNLENDİRME YAPIYORLAR
AB ülkeleri siyasi mi davranıyor?

Almanya kendi ortamındaki ülkelerin ekonomisinin yükünü çekiyor. Önce kendi ortamındaki ülkelerin buhranı atlatmasını istiyor. Bu yüzden de Almanya önce AB ülkeleri içinde turizm hareketliliği yaratmak istiyor.

SIHHATTE AVANTAJ
Sağlıkta sıçrama mümkün mu?

Bu dönemin en büyük kazananı sağlık sistemimiz, hekimlerimiz oldu. Türkiye şu anda sağlık sahasında kendi denetiminde olmayan bir avantaj yakaladı. Yalnızca saç ekme ve estetik değil birçok sahada avantaj sağladık. Sağlık turizminin geleceğini düzgün görüyorum.

KARİYER HIKAYESI
250 BİN TURİST GETİRİYOR

1957’de İstanbul’da doğan Firuz Barbaros Bağlıkaya, Tarsuslu anne, Adanalı bir babanın oğlu. Lisede turizm okudu. Turizm eğitimini Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda aldı. Frankfurt’a Goethe Enstitüsü’ne gitti. 1980’de turizmde çalışmaya başladı. 1995’te Detur’la faaliyetlerine başladı. Zaman içinde Detur kuzey ülkelerinde yıllık 250 binin üzerinde misafire hizmet veren bir büyüklüğe ulaştı. Bağlıkaya, 2011-2014 yılları arasında yaptığı TÜRSAB 2. başkanlık vazifesinin akabinde, 2018’in mart ayından bu yana TÜRSAB başkanlığı vazifesini sürdürüyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tamamlayıcı emeklilik için çalışıyoruz