DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

2020 KDV indirimi hangi hizmetlerde uygulanacak?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni vergi indirimlerini açıklamasının akabinde KDV indirimine dair ayrıntılar merak ediliyordu. Vergi indirimlerinin Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte KDV indiriminin kapsamı muhakkak oldu. Yapılan düzenlemelerle birlikte COVID-19’dan etkilenen ekonomik faaliyetlere dayanak saülanması gayesiyle çok sayıda hizmet kolunda KDV oranlarında yıl sonuna kadar indirime gidildi.

KDV indirimi hangi hizmetleri kapsıyor?

KDV indirimiyle yüzde 18 olan oran, yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere yüzde 8’e indirildi.

Bu dal ve iş kolları, iş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş fiyatları, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen tertip hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile hoşluk salonunda verilen hizmetler, terzilik, giysi eşyası ve konut tekstil eserlerinin tamir ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların tamiri ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giysi eşyası ve öteki tekstil eserlerini ütüleme hizmetleri ile halı ve kilim yıkama hizmetleri olarak belirlendi.

Kelam konusu vergi indiriminden, gereçleri hariç aşağıdaki faaliyetler de yararlanacak:

“Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve tamiri, konutta kullanılan elektrikli aygıtların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve tamiri, tüketici elektroniği eserlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, konut tipi görüntü kameralar gibi) bakım ve tamiratı, meskende kullanılan ısıtma eserlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve tamiratı, konut ve bahçe gereçlerinin bakım ve tamiri, mobilyaların ve mesken döşemelerinin bakım ve tamiri, bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve tamiratı, müzik aletlerinin bakım ve tamiratı, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ilişkin koltuk ve döşemelerin bakım ve tamiri, hane sakinlerine verilen konut bakım, tamirat, boya ve paklık hizmetleri.”

Ayrıyeten, genel orana tabi yeme-içme hizmetleri (alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), yolcu nakliyatı hizmetleri, genel orana tabi süs bitkileri ile çiçek teslimleri de KDV indiriminden faydalanacak.

Lakin bu hizmetlerle birlikte sunulan materyaller indirim kapsamında yer almayacak. Gereçler hangi orana tabi ise o orandan vergilendirilmeye devam edecek.

Turizmle irtibatlı dallarda KDV yüzde 1

Başka taraftan, yeniden salgın döneminde en çok etkilenen kesimlerden turizm ile direkt ve dolaylı ilgili olan konaklama hizmeti, yeme-içme dalında verilen hizmetler ile sinema, tiyatro, opera, operet, bale ve müze giriş fiyatı üzere kültürel faaliyetlerin yüzde 8 olan KDV oranları da yıl sonuna kadar süreksiz olarak yüzde 1’e indirildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Pakdemirli 32 bin işçi ile online bayramlaştı